سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دختری ۸ ساله دارم که رازهای خانه را جلوی دیگران و مهمان ها مطرح می کند، بیشتر در جمع بزرگ ترها حضور پیدا می کند و اصلاً از من حرف شنوی ندارد. راه حل مشکل من چیست؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کودک شما هم خبرچینی می‌کند؟!

چند راه قفل کردن زبان کودک خبرچیندختری ۸ ساله دارم که رازهای خانه را جلوی دیگران و مهمان‌ها مطرح می‌کند، بیشتر در جمع بزرگ‌ترها حضور پیدا می‌کند و اصلاً از من حرف‌شنوی ندارد. راه حل مشکل من چیست؟


کودک, کودک خبرچین, فرزند

نکاتی که در ادامه بیان می‌شود، می‌تواند به حل این مشکل کمک کند:
۱- اگر مطالبی که کودک در جمع مطرح می‌کند، کم‌اهمیت یا بی‌اهمیت است، برای مثال وقتی می‌گوید: «شام چی خورده‌ایم یا دیروز کجا رفته‌ایم و...» هیچ واکنشی نشان ندهید.
۲- اگر مسائل مهم زندگی‌تان را در جمع بیان می‌کند، یکی از دلایل مهم آن، این است که خودتان در حضور همسر یا بستگانتان همین کار را می‌کنید، بدون اینکه متوجه باشید دختر ۸ ساله شما با وجود اینکه مشغول بازی است، صحبت‌های شما را می‌شنود. سعی کنید الگوی خوبی باشید و مسائل و رازهای خانوادگی را با دیگران مطرح نکنید، اگر هم این کار را انجام می‌دهید، حداقل زمانی که او مدرسه است و در خانه حضور ندارد با دیگران صحبت کنید.
۳- وقتی کودک رازهای خانواده را مطرح می‌کند، واکنش شدید نشان ندهید، بلکه او را از جمع بیرون ببرید و او را از نظر خودتان مطلع کنید؛ مثلاً بگویید: «من خیلی ناراحت می‌شوم وقتی مسائل خصوصی زندگی‌مان جلوی بقیه مطرح می‌شود» یا در همان موقع با یک نگاه جدی (بدون هیچ صحبتی) برای چند ثانیه به او نگاه کنید.
۴- به‌هیچ‌وجه از روش‌های نصیحت، عصبانیت، تهدید، تنبیه و... به‌ویژه در حضور جمع استفاده نکنید.
۵- کودک شما به‌شدت نیازمند جلب‌توجه است. شما و همسرتان سعی کنید نکات مثبت او را بیشتر ببینید؛ برای مثال، می‌توانید توانمندی‌هایش را روی کاغذ بنویسید و روی کمدش بچسبانید. تا می‌توانید با او بازی کنید، برایش وقت بگذارید، با هم بیرون بروید و...
۶- به دیگران بسپارید که وقتی از مسائل زندگی‌تان صحبت می‌کند، هیچ واکنشی نشان ندهند و کاملاً بی‌تفاوت باشند.
7- هدف کودک از خبرچینی را مشخص کنید، آیا کودک به دنبال جلب‌توجه و کسب قدرت است و یا انتقام‌جویی می‌کند؟
8- در مورد علل خبرچینی با کودک صحبت کنید و به او یاد دهید که از روش‌های دیگر مطلوب برای افزایش مقبولیت استفاده کند.
9- به کودک کمک کنید تا دیگران را در توانمندی‌های خود سهیم کند و یا به آن‌ها آموزش دهد.

کودک شما به‌شدت نیازمند جلب‌توجه است. شما و همسرتان سعی کنید نکات مثبت او را بیشتر ببینید؛ برای مثال، می‌توانید توانمندی‌هایش را روی کاغذ بنویسید و روی کمدش بچسبانید. تا می‌توانید با او بازی کنید، برایش وقت بگذارید، با هم بیرون بروید و...

10- به او کمک کنید تا برای دست یافتن مهارت‌های اجتماعی، الگوی مناسبی پیدا کند و رفتارهای قابل‌تحسین الگو را به خاطر بسپارد و یا یادداشت کند.
11- هنگامی‌که کودک خبرچینی می‌کند، توجه خود را به چیزهای دیگر جلب کنید؛ مثلاً بگویید: «به‌جای اینکه درباره این موضوع حرف بزنیم، بهتر است که ...»
12- در بحث‌های کلاسی و گروهی، احساس دیگران در مورد افراد خبرچین را به چالش بکشید و یا با بیان داستان و نشان دادن فیلم و... آن‌ها را با عواقب خبرچینی و احساسات دیگران نسبت به چنین کسانی آشنا سازید.
13- به‌جای گوش دادن به خبرچینی، از او بخواهید ماجرا را بنویسد.
14- خبرچینی را نادیده گرفته و رفتارهای صحیح کودک را تشویق کنید.
15- هنگامی‌که چشم‌پوشی از خبر وی غیرممکن است، با کودک قرار بگذارید که در صورت خبرچینی نکردن، به او جایزه می‌دهید و برعکس.

وقتی کودک رازهای خانواده را مطرح می‌کند، واکنش شدید نشان ندهید، بلکه او را از جمع بیرون ببرید و او را از نظر خودتان مطلع کنید؛ مثلاً بگویید: «من خیلی ناراحت می‌شوم وقتی مسائل خصوصی زندگی‌مان جلوی بقیه مطرح می‌شود».

16- به کودک اعتمادبه‌نفس بدهید تا برای جلب‌توجه، مجبور به خبرچینی نشود.
17- در فعالیت و کارها، کودک خبرچین را با الگوهای مناسب قرار دهید و در مورد رفتارهای خوب این الگوها با کودک بحث کنید.
18- اصل تمیز دادن را به کودکان یاد دهید تا برخی خبرها با خبرچینی متفاوت باشد، مثل خبرهایی که در مورد خطر برای اموال مدرسه و دیگران و... است.
19- کودک را با دادن فهرستی از خبرچینی‌هایش، از رفتارش آگاه کنید.
20- به کودک کمک کنید تا خودش راهی برای اصلاح رفتارش بیابد، به‌جای اینکه آن را به‌طور کامل به عهده والدین بگذارید.
21- به کودک آموزش دهید که گزارش چه اطلاعاتی مناسب است. مثل نیاز به کمک فوری، زدوخورد، فریب دادن و...

منبع: sara.jamejamonline.ir

باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443
برگرفته از گروه: کودک

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین