سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اعمال كافران بى نتیجه است و هیچ سودى به حالشان ندارد. قرآن در این مورد مثالى زیبا دارد:
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : فرزانه زنبقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
قرآن کریم

١١) جزء سیزدهم قرآن کریم، آیات ١٨ الی ٣٠ سوره ی ابراهیم

 مانند خاكستر در توفان

 اعمال كافران بى‏نتیجه است و هیچ سودى به حالشان ندارد. قرآن در این مورد مثالى زیبا دارد:

 مثال كسانى كه به پروردگارشان كافر شدند، اعمالشان مانند خاكسترى است كه در روزى توفانى، بادى سخت بر آن بوزد. از آن‏چه به دست آورده‏اند قادر به چیزى نیستند. این است همان گمراهى دور.

    آیه‌ی 18


 دشوار نیست

 خداوندِ یگانه، به ایمان مردم نیازى ندارد، بلكه مردم براى بهتر زندگى كردن نیازمند قوانین الهى هستند. اگر تمام مردمِ روى زمین كافر شوند، خدا مى‏تواند تمام آنان را از میان ببرد. او در این‏باره فرموده است:

 آیا نمى‏دانى كه خدا آسمان‏ها و زمین را به حق آفرید، اگر بخواهد شما را مى‏برد و خلقى جدید مى‏آورد. و آن بر خدا دشوار نیست.

    آیات 19 و 20


 ما پیروان شما بودیم

 روز قیامت، مردم در پیشگاه خداوند متعال حاضر مى‏شوند. گفت‏وگوى گروهى از آنان را با یكدیگر در قرآن چنین مى‏خوانیم:

 و همه براى خدا ظاهر مى‏شوند. پس ضعیفان، به كسانى كه تكبر مى‏كردند مى‏گویند: ما پیروان شما بودیم . پس آیا شما چیزى از عذاب خدا را از ما دور مى‏كنید؟ مى‏گویند: اگر خدا ما را هدایت كرده بود، حتماً شما را هدایت مى‏كردیم. چه بى‏تابى كنیم چه صبر كنیم، براى ما یكسان است. براى ما راه رهایى نیست.

    آیه‌ی 21


 مرا سرزنش نكنید


 در روز قیامت، گناهكاران، شیطان را باعث بدبختى خود مى‏دانند و مى‏گویند شیطان بود كه ما را گمراه كرد. اما شیطان به آنان چنین پاسخ مى‏دهد:


 و هنگامى كه كار تمام شد، شیطان مى‏گوید: در حقیقت خدا به شما وعده داد؛ وعده‏اى راست! و من به شما وعده دادم، پس با شما خلاف كردم و من بر شما تسلطى نداشتم، به جز این كه دعوتتان كردم و شما قبولم كردید. پس مرا سرزنش نكنید و خودتان را سرزنش كنید. نه من فریادرسِ شما هستم و نه شما فریادرسِ من هستید. من به آن‏چه پیش از این مرا شریك مى‏دانستید كافرم. به راستى ستمكاران عذابى دردناك دارند.


    آیه‌ی 22
 


 
 سرانجامى خوش


 سرانجام مومنان در قرآن چنین بیان شده است:


 و كسانى كه ایمان آوردند و كارهاى شایسته كردند به بهشت‏هایى كه از پاى آن‏ها رودها جارى است وارد مى‏شوند؛ با اجازه‌ی پروردگارشان در آن همیشه مى‏مانند. درودشان در آن سلام است.


    آیه‌ی 23


 
 درخت پاك


 حق همیشه در جهان پایدار است. مانند درختى است كه ریشه‏هایى استوار در زمین دارد و هر زمان میوه‏هاى شیرین مى‏دهد، همه از آن بهره‏مند مى‏شوند و لذت مى‏برند. اما باطل بى‏پایه و اساس است، مانند درختى كه ریشه ندارد و بى‏ثمر است و اگر هم میوه‏اى دارد، تلخ و بى‏مصرف است. خداوند مهربان فرموده است:


 آیا ندیدى خدا چگونه مثال مى‏زند: سخن پاك مانند درختى پاك است كه ریشه‏اش استوار و شاخه‏اش در آسمان است. هر زمان با اجازه‌ی خدا میوه‏اش را مى‏دهد و خدا مثال‏ها را براى مردم مى‏زند شاید پند بگیرند. و مَثَلِ سخن ناپاك مانند درختى ناپاك است كه از زمین كنده شده و قرارى ندارد. خدا كسانى را كه ایمان آورده‏اند با سخن استوار در زندگى دنیا و در آخرت استوار مى‏گرداند و ستمكاران را گمراه مى‏كند و خدا هر چه بخواهد انجام مى‏دهد.


    آیات 24 الى 27


 
 كفران نعمت


 كسانى كه از نعمت‏هاى الهى درست استفاده نمى‏كنند و آن را تباه مى‏سازند، كفران نعمت مى‏كنند. اینان از عمرشان كه یكى از بزرگ‏ترین نعمت‏هاى خداست، بهره‏اى نمى‏برند و خودشان و دیگران را به نابودى مى‏كشانند. سرانجام كفر، گمراهى در دنیا و آتش جهنم در آخرت است. خداوند مهربان در این‏باره فرموده است:


 آیا ندیدى كسانى را كه نعمت خدا را به كفر تبدیل كردند و قوم خود را به سراى هلاكت كشاندند. جهنمى كه وارد آن مى‏شوند و چه قرارگاه بدى است. و براى خدا مانندهایى قرار دادند تا از راه او گمراه كنند. بگو: بهره‏مند شوید پس به راستى بازگشت شما به سوى آتش است.


    آیات 28 الى 30

 

 

فرزانه زنبقی
نشر لک لکمنبع: آشنایی با قرآن کریم برای نوجوانان
جزء سیزدهم قرآن کریم، آیات ١ الی ٥٢ سوره ی ابراهیم

مطالب مرتبط:

سوره ی ابراهیم آیات ١ الی ١٧

سوره ی رعد آیات ٣٥ الی ٤٣

سوره ی رعد آیات ٢٣ الی ٣٤

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین