سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کمتر از سه هفته به آغاز نوروز مانده و مسولان جدید تلویزیون از مهران مدیری خواسته اند تا سریالش را برای پخش در این ایام آماده کند، آن ها با وجود دو سریال فوق سری و سر به راه موفقیت خود را تضمین شده نمی دانند به همین دلیل می خواهند با اتاق عمل خود را گارانت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اتاق عمل مدیری می آید؟

 


کمتر از سه هفته به آغاز نوروز مانده و مسولان جدید تلویزیون از مهران مدیری خواسته اند تا سریالش را برای پخش در این ایام آماده کند، آن ها با وجود دو سریال فوق سری و سر به راه موفقیت خود را تضمین شده نمی دانند به همین دلیل می خواهند با اتاق عمل خود را گارانتی کنند.

اتاق عمل مدیری

«اتاق عمل» مهران مدیری گزینه قطعی نوروز 94 شد. به نظر می‌رسد مدیران تلویزیون کاملا به این نتیجه رسیده‌اند که به دلیل کمبود سریال‌های نوروزی، توان پر کردن آنتن شبکه‌های دو و پنج را ندارند و با تکیه بر دو سریال «سر به راه» و «فوق سری» هم نمی‌توانند مخاطبان میلیونی را پای تلویزیون بنشانند. به همین دلیل هم هست که از مهران مدیری خواسته‌اند که هرچه سریعتر سریالش را پیش ببرد و برای این ایام آماده پخش کند. مدیری در تمام سالهایی که سریالها یا ویژه برنامه‌های نوروزی را در اختیار داشته نشان داده که در این عرصه، قابلیت فراوانی دارد و می‌تواند توجه‌ها را به سمت خودش جلب کند. حالا با این اتفاق، مدیران جدید صداوسیما می‌توانند بعد ازگذشت چند ماه، سرشان را بالا بگیرند و مطمئن باشند که در نوروز امسال مخاطبان را از دست نمی‌دهند.
تلاش شبانه‌روزی برای رسیدن کار
بالاخره بعد از تمام حواشی و اعتراض ها و اصلاحات، مدیران تلویزیون به این نتیجه رسیدند که بدون یک برگ برنده قوی، نمی‌توانند مردم را مجاب کنند که 13 روز تعطیلات با این رسانه همراه شوند. به همین دلیل هم از تیم مهران مدیری خواسته‌اند تا کار تولید این مجموعه را با سرعت بیشتری پیش ببرند تا بتوانند از پنجم فروردین و بعد از ایام فاطمیه قسمت اول آن را روی آنتن ببرند. یکی از عوامل این سریال که تمایلی به افشای نامش نداشت از این مسئله پرده برداشت که پخش «اتاق عمل» در نوروز 94 قطعی است، عوامل شبانه‌روز مشغول ساخت ادامه مجموعه هستند و می‌خواهند هرطور شده کار را به این ایام برسانند.
از چه شبکه‌ای؟
حالا مسئله اینجاست که «اتاق عمل» قرار است از کدام یکی از شبکه‌ها پخش شود؟ سریال جدید مهران مدیری در شبکه پنج کلید خورد و تمام مدت اعلام می‌شد که قرار است مجموعه نوروزی این شبکه باشد. درواقع طبق خبرهای منتشر شده، شبکه پنج می‌خواست «اتاق عمل» را از دی ماه روی آنتن ببرد و وعده داده بود که آخرین قسمت سریال، به دلیل اینکه مرتبط با تحویل سال است در شب عید نوروز و همزمان با تحویل سال 94 پخش می‌شود. بعد از جابه‌جایی مدیران سیما و تغییر رویکرد شبکه پنج از شبکه‌ای با محوریت تهران به شبکه‌ای اقتصادی، به طور کلی این مسئله به فراموشی سپرده شد. تا اینکه بعد از مدتی خبرهایی درباره احتمال انتقال «اتاق عمل» به شبکه سه به گوش رسید؛ خبرهایی که هیچوقت از حد یک احتمال فراتر نرفتند. همین یک ماه قبل، قائم مقام معاون سیما گفته بود که وقتی این کار اماده شود برای پخش آن از یکی از شبکه‌ها تصمیم گیری خواهد شد. بعد هم گفته بود که هرگونه تصمیم‌گیری درباره پخش آن به مرکز نمایشی سیما واگذار شده و این مرکز باید درباره وضعیت نهایی آن تصمیم بگیرد؛ تصمیمی که هنوز هم نتیجه آن مشخص نشده و هیچ کس، حتی عوامل «اتاق عمل» هم نمی‌دانند این سریال قرار است از چه شبکه‌ای پخش شود.
اتاق عمل در شبکه دو یا سه؟
طبیعتا با تغییر رویکرد شبکه پنج، پخش «اتاق عمل» از این شبکه کاملا منتفی است. چون یک سریال کمدی هیچ ارتباطی با شبکه اقتصادی پیدا نمی‌کند. پس احتمال پخش آن از شبکه سه همچنان قطعی‌ تر به نظر می‌رسد. حالا مسئله اینجاست که اگر قرار باشد پخش «اتاق عمل» به شبکه سه واگذار شود، پس تکلیف سریال نوروزی «سر به راه» سعید سلطانی چه می‌شود؟ این سریال اوایل بهمن کلید خورده و تا الان بخش مهمی از آن تولید شده و مدتهاست که نامش در فهرست سریالهای قطعی نوروز امسال به ثبت رسیده. پس در این صورت فقط دو راه باقی می‌ماند؛ اینکه یا پخش «سر به راه» به شبکه دو واگذار شود و «اتاق عمل» به عنوان سریال نوروزی شبکه سه در کنداکتور نوروزی قرار بگیرد و یا مدیری سریالش را در شبکه دو روی آنتن ببرد که به نظر می‌رسد این گزینه دوم، منتفی باشد.

یکی از عوامل این سریال که تمایلی به افشای نامش نداشت از این مسئله پرده برداشت که پخش «اتاق عمل» در نوروز 94 قطعی است، عوامل شبانه‌روز مشغول ساخت ادامه مجموعه هستند و می‌خواهند هرطور شده کار را به این ایام برسانند.


نگرانی از بابت حساسیت‌ها
تنها مسئله نگران کننده‌ای که درباره این سریال وجود دارد، بحث حساسیتهاست. همین چند وقت قبل، ساخت «اتاق عمل» با واکنش شدید پزشکان  و در راس آنها سازمان نظام پزشکی روبه‌رو شد و این مسائل، چند وقتی پروژه را متوقف کرد. تا اینک مدیری تلاش کرد تا جایی که می‌شود فیلمنامه را جرح و تعدیل کند. حالا تنها تهدیدی که سر راه پخش این سریال وجود دارد، حساسیت‌های مجدد این گروه است. با اینکه بعد از این سخت‌گیری‌ها عوامل سعی کردند در ادامه راه، محتاطانه‌تر عمل کنند اما بعید نیست همچنان ایرادهایی به آن وارد باشد.
استقبال شدید از اتاق عمل
زمانی که صحبت بازگشت مهران مدیری به تلویزیون و ساخت سریال «اتاق عمل» مطرح شد استقبال فراوانی از آن صورت گرفت. طرفداران مدیری از هر راهی که به ذهنشان می‌رسید سعی میکردند خوشحالی‌شان را ابراز کنند. خیلی‌ها روزشماری می‌کردند تا طبق وعده‌های مدیران شبکه پنج، این سریال را زمستان از تلویزیون تماشا کنند. بعد از بالا گرفتن حساسیت‌های پزشکان و توقف «اتاق عمل»، موضع منفی مخاطبان نسبت به نظام پزشکی هم اوج گرفت. در اغلب این اعتراضها مردم از اینکه شرایط به گونه‌ای پیش رود که نتوانند سریال مورد علاقه‌شان را تماشا کنند ابراز نگرانی می‌کردند. این نگرانی‌ها و اعتراض‌ها همچنان وجود دارد.
تجربه موفق مناسبتی‌های مدیری
در صورتی که همه چیز طبق برنامه پیش برود و «اتاق عمل» در کنداکتور نوروز قرار بگیرد، حالا می‌شود انتظار داشت که تلویزیون با دو گزینه «اتاق عمل» و «کلاه قرمزی»، شرایط به نسبت قابل قبولی ایجاد کند. مهران مدیری چه زمانی که ویژه برنامه آیتمی «نوروز 72» و «ساعت خوش» را در دهه هفتاد برای نوروز تولید کرد و چه زمانی که سالها بعد سریالهای«جایزه بزرگ»، «مرد هزار چهره» و «مرد دو هزار چهره» او در کنداکتور نوروز قرار گرفت، در همه حال توانست موج عجیبی در تلویزیون ایجاد کند و میان سایر سریالهای نوروز، یک سر و گردن بالاتر ظاهر شود. به همین دلیل هم هست که می‌شود روی حضور قدرتمند «اتاق عمل» در نوروز امسال حساب کرد. مخصوصا اینکه خود مدیری زمان شروع به ساخت این سریال در صفحه اینستاگرامش نوشت:«اتاق عمل... شاید یکی از بهترین ساخته هایم شود! شاید ... فکر می‌کنم بشود...»
پخش مفرح‌ها بعد از نیمه دوم عید
بهرحال باید این مسئله را هم به خاطر داشته باشیم که به دلیل مصادف شدن روزهای اول نوروز با ایام فاطمیه، تلویزیون عملا امکان پخش برنامه‌های شاد در نیمه اول عید را ندارد و مخاطبان تازه بعد از گذشته پنج روز از شروع نوروز می‌توانند شاهد برنامه‌های مفرح از شبکه‌های مختلف باشند. روابط عمومی شبکه دو اعلام کرده که مردم از نیمه دوم نوروز منتظر «کلاه قرمزی» باشند و احتمالا «اتاق عمل» هم تا قبل از روز پنجم نوروز پخش نمی‌شود. حالا باید صبر کنیم و ببینیم صداوسیما برای روزهای اول سال نو چه تصمیماتی دارد؟ یعنی می‌تواند برنامه‌های مناسبتی موفق و در خور این ایام را روی آنتن بفرستد یا می‌خواهد به کل، کرکره  پخش آثار جذاب و جنجالی‌‌اش را تا اواسط تعطیلات پایین بکشد؟

بخش سینما و تلویزیون تبیانمنبع: هفت صبح

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین