سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شبکه تلویزیونی «افق» متعلق به گفتمان انقلاب اسلامی پس از گذراندن دوره آزمایشی امروز به صورت رسمی آغاز به کار کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 «افق» آمد

 


شبکه تلویزیونی «افق» متعلق به گفتمان انقلاب اسلامی پس از گذراندن دوره آزمایشی دیروز به صورت رسمی آغاز به کار کرد.


شبکه تلویزیونی «افق»

 شبکه تلویزیونی افق طبق وعده از پیش داده شده،  8 اسفند راس ساعت 17 با شعار «نگاهت را به افق بسپار» به صورت رسمی افتتاح شد.

 این شبکه تلویزیونی با پخش سرود جمهوری اسلامی که برای تولید آن بیش از یکسال زمان گذاشته شده آغاز به کار کرد و در ادامه فردی از قاریان ممتاز کشورمان به قرائت آیاتی از قرآن کریم پرداخت.

اجرای ویژه برنامه افتتاح رسمی شبکه افق را نادر طالب زاده بر عهده دارد.

طالب زاده در آغاز مراسم افتتاح رسمی این شبکه گفت: شبکه افق متعلق به گفتمان انقلاب اسلامی است و 35 سال است که جای این شبکه خالی است. شبکه افق آرزوی شهید مرتضی آوینی بود.

پخش سرود انقلابی توسط گروه «ره پویان ولایت» با موضوع وطن بخش بعدی ویژه برنامه افتتاح شبکه افق بود. در ادامه نیز ترانه ای با صدای حامد زمانی به روی آنتن رفت.

**توجه ویژه افق به موسیقی

در مراسم افتتاح شبکه افق پس از پخش 2 سرود و ترانه باز هم نوبت به پخش نماهنگ قصه ادامه دارد با صدای حمزه موسوی رسید.

در این نماهنگ از صدای حاج اکبر شریعت که سرود معروف «کربلا؛ کربلا؛ ما داریم می آییم» را خوانده هم استفاده شده است.

آهنگ «ارباب تشنه لب» که قطعه ای دو زبانه است با صدای علی اکبر قلیچ نیز پس از آن پخش شد.

قلیچ همچنین در گفت وگو با طالب زاده گفت: شبکه افق ندای فرهنگ انقلابی ملت ایران است و قطعه «ارباب تشنه لب» را هم که برای امام حسین(ع) ساخته شده کاری انقلابی می دانم زیرا عاشورا در حقیقت انقلاب خون علیه شمشیر بود.

وی افزود: نسل سوم ما امروز تحت تاثیر عاشورا و قیام امام حسین(ع) هستند و به واقع هر کس به این فرهنگ تاسی جوید دچار تحولی عظیم خواهد شد.

پس از آن قطعه موسیقی خاکریز اول با صدای محسن توسلی پخش شد و نادر طالب زاده با اهدای لوح از این 3 خواننده جوان قدردانی کرد.

همچنین گفت وگو بامحمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی بخشی از این برنامه است.

شبکه افق از سوم خردادماه امسال پخش آزمایشی خود را در تهران آغاز و از سوم دی نیز به صورت سراسری شروع به پخش کرد ضمن اینکه امروز هم به صورت رسمی، فعالیت این شبکه شروع شد.

**سرافراز: پیگیری گفتمان انقلاب اسلامی هدف اصلی «افق» است

محمد سرافراز انقلاب اسلامی را موضوعی دانست که از 36 سال پیش تاکنون هر روز ابعاد گسترده تری پیدا می کند و اظهار کرد: امروز انقلاب ملت ایران گفتمانی را در سطح بین المللی به وجود آورده که کارکردهای فراوانی دارد به همین دلیل اگر شبکه ای داشته باشیم که هدف اصلی آن سرگرم کردن مردم نباشد و با این هدف خاص، یعنی ترویج گفتمان انقلاب برنامه سازی کند کار بزرگی صورت گرفته است.

وی افزود: انقلاب اسلامی حرکتی ضد سلطه و استبداد بوده و گفتمان جدیدی به این وسیله در داخل جمهوری اسلامی و در سطح منطقه و جهان به وجود آورده است؛ اسلام به معنای درست کلمه و خارج از افراط و تفریط و تحریف در جمهوری اسلامی تجلی یافته است.

رئیس سازمان صدا و سیما با بیان اینکه امروز همه جهانیان دغدغه این را دارند که اسلام درست را بشناسند گفت: سوال اینجاست که آیات اسلامی داعشی یا انحرافی فرقه ای صحیح است یا آن نوع اسلامی که ادیان الهی را می پذیرد، با ملت های دیگر مراوده دارد و از سوی دیگر می خواهد به عنوان دینی الهی، ارتباط مردم با خدا را تنظیم کند و پیامبرش نیز رسول مهربانی و رحمت است.

وی ادامه داد: شبکه افق عمدتا از قالب های مستند استفاده کرده و با توجه به اینکه بیشتر به کارهای تولیدی توجه دارد امتیاز ویژه ای را هم می توان برای آن متصور بود؛ شبکه افق به اتکا کارهای دیگران یا اقدامات مشابه فعالیت خود را شروع نکرده بلکه با استفاده از ظرفیت داخلی، به تولید برنامه پرداخته و می توان گفت حرکتی جدید شروع شده ولی برای اینکه در داخل کشور بتواند راه خویش را ادامه دهد لازم است از قالب های دیگری هم استفاده کند تا جذابیت برنامه ها بیشتر شود زیرا در کنار هدفمندی در برنامه سازی، لازم است مخاطبان را هم جذب کرد.

دکتر سرافراز با بیان اینکه نگاه رو به جلو در شبکه پرس تی وی به نوعی دیگر باید در شبکه افق مورد استفاده قرار گیرد خاطرنشان کرد: «افق» برای مخاطب بزرگ ایرانی طراحی شده زیرا وقتی نگاه مخاطبان عمق بیشتری پیدا کند در داخل کشور باقی نمی ماند بلکه تاثیرات خود را در سطح منطقه و بین المللی هم خواهد داشت؛ گفتمان انقلاب اسلامی موضوع بسیار مهمی است به این ترتیب که حفظ انقلاب و دستاوردهای آن و آسیب شناسی های مورد نیاز در قالب های گوناگون توسط شبکه افق پیگیری شود.

رئیس رسانه ملی تصریح کرد: افق نباید به مسائل روزمره توجه چندانی داشته باشد بلکه رویکرد خود را به گونه ای تنظیم کند که گفتمان انقلاب در ابعاد مختلف برای مخاطب تبیین شود؛ به عنوان مثال می توان در زمینه اقتصاد مقاومتی، تمام زوایای آن را به دور از شعار دادن و بر اساس حقایق موجود، به مخاطب منتقل کند.

وی فرهنگ، سیاست و مسائل اجتماعی را از دیگر موضوعاتی دانست که توسط شبکه افق می تواند وارد آنها شود و افزود: انتظار داریم شبکه افق بر اساس گفتمان انقلاب اسلامی به این موضوعات بپردازد.

دکتر سرافراز به زمان راه اندازی شبکه افق اشاره کرد و گفت: به نظر من در دوره تعیین کننده ای قرار داریم زیرا برآیندی از مسائل بین المللی را شاهد هستیم به این ترتیب که نظام جمعی در عرصه جهانی به هم ریخته و دیگر نظامی مبتنی بر سازمان ملل و شورای امنیت را شاهد نیستیم و عملا روس ها به دنبال ایجاد هویت جدید و مستقلی از غرب هستند که تاثیرات خاص خود را در صحنه بین المللی دارد و در صحنه منطقه ای هم جمهوری اسلامی نقش برجسته و مستحکمی را یافته است.

رئیس سازمان صدا و سیما تصریح کرد: زمانی آمریکا در عراق و افغانستان حضور یافت و سیاست بلندمدتی را دنبال می کرد تا بتواند بر منطقه تسلط یابد ولی به دلیل رفتار جمهوری اسلامی این روند شکست خورد و همچنین تروریسم در منطقه که در قالب جریان های تکفیری رواج یافته و جنگ مذهبی و داخلی را به راه انداختند هم با راهبردی که نظام اسلامی در پیش گرفت در آستانه شکست قرار گرفته است و امروز هیچ دولتی جرات ندارد از تکفیری ها حمایت کند زیرا این امر آبروی آنها را می برد و اگر هم پشتیبانی از آنها صورت می گیرد مخفیانه است و در حالیکه برخی کشورها با افتخار از تکفیری ها حمایت می کردند امروز با آبرو ریزی و در صحنه تبلیغاتی شروع به مخالفت با آنها کرده اند.

سرافراز عنوان داشت: تفکر شیطانی تکفیری ها نبرد میان شیطان و رحمان را دامن می زند و صحنه چنین نبردی ترسیم شده است و دولت ها باید نقش خود را در چنین صحنه ای باید مشخص کنند؛ امروز برخی دولت های منطقه مانند ترکیه دچار چالش های فراوانی شدند زیرا بیشتری حمایت نظامی و اقتصادی را از داعش و سایر گروه های تکفیری را به عمل آورده یا می آورند زیرا رویای احیای دولت عثمانی را در سر می پرورانند ولی می بینند که در ساختمان شیشه ای به سر می برند و رویایشان به حقیقت تبدیل نمی شود به همین دلیل در آینده نزدیک شاهد تحولات زیادی خواهیم بود.

رئیس سازمان صدا و سیما به ویژگی های شبکه افق اشاره کرد و گفت: ابزار رسانه هر روز متحول می شود و هرچند این تحول در اختیار ما نیست ولی هنر آن است که با سرعت زیادی از این فناوری ها در ابعاد مختلف و همچنین تاثیراتی که رسانه بر مخاطبان می گذارد بهره ببریم.

وی تصریح کرد: برای تاثیرگذاری صحیح و عمیق بر روی ابعاد وجودی مخاطبان نیازمند شناخت صحیح از رسانه و ابزارهای موجود هستیم؛ استفاده از فناوری های روز متناسب با سرعت پیشرفت در سطح جهانی اهمیت زیادی دارد و شامل ابعاد مختلفی می شود.

** آغاز افتتاح رسمی و تغییر رنگ لوگوی شبکه همزمان با اذان مغرب

پس از پخش سخنان رئیس رسانه ملی، اذان مغرب با صدای روح الله کاظم زاده به صورت زنده از استودیوی شبکه افق پخش شد.

پیش از پخش اذان؛ طالب زاده در سخنانی گفت: هم زمان با پخش اذان رنگ لوگوی شبکه تغییر می کند و در حقیقت افتتاح رسمی این شبکه همزمان با اذان مغرب صورت می گیرد.

وی همچنین دوباره تاکید کرد شبکه افق شبکه ای است که شهید آوینی به دنبال راه اندازی آن بود.

به گزارش فارس، با پایان اذان مغرب نوشته پخش آزمایشی از زیر لوگوی شبکه افق حذف شد و لوگوی این شبکه که پیش از این آبی بود، به رنگ نارنجی درآمد.

**مشتی اسماعیل مهمان ویژه افتتاحیه

به گزارش فارس، در ادامه برنامه خانم عرب زاده مجری برنامه بی قرار با طالب زاده درباره ضرورت پرداخت به مساجد در این برنامه پرداخت و پس از آن مهدی زمانپور کارگردان مستند «مشتی اسماعیل» و مشتی اسماعیل و همسایه اش مهمان طالب زاده شدند.

زمانپور در این برنامه گفت: خیلی از همسایه های مشتی اسماعیل او را مرد آسمانی می دانند و عشق عرفانی نسبت به او داشتند.

**پورمحمدی: تلویزیون با بحران مالی روبرو است

علی اصغر پورمحمدی که در ویژه برنامه افتتاح رسمی شبکه افق با نادر طالب زاده، گفت و گو می کرد، گفت: خوشحالم که امروز مردم می توانند به صورت سراسری شبکه افق را ببینند و این اتفاق با همت و دستور آقای سرافراز اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: من برنامه های شبکه افق را زیاد ندیده ام ولی برنامه هایی هم که دیده ام، برنامه های خوبی بوده اند. به ویژه مستندهای خوب و خوش ساختی هم از لحاظ تکنیک و تصویر و قال تصویری و هم از لحاظ فرم بسیار خوب بوده است.

پورمحمدی با بیان اینکه مستندهای افق از لحاظ فکر و هنر، آثار غنی هستند، اظهارداشت: ما در کارهای فرهنگی هم باید خوب فکر کنیم و هم هنرمندانه کار کنیم و هم پشتوانه تحقیقاتی خوبی داشته باشیم.

به گزارش فارس، در بخش دیگری از این گفت و گو پورمحمدی درباره مشکلات مالی سازمان صداوسیما نیز تصریح کرد: مشکلات مالی ما بسیار زیاد است و هر روز هم بیشتر می شود. هم دولت و هم مجلس باید فکر اساسی برای این موضوع بکنند. چون تلویزیون با بدهی زیادی روبرو است.

وی افزود: ما نمی توانیم برنامه هایمان را مانند پروژه های عمرانی که تا هرجا پیش رفت، نیمه کاره رها کنیم.البته خوشبختانه شبکه افق از ابتدا از پشتوانه خوبی برخوردار بوده و کمتر به بحران مالی برخورده است.

پورمحمدی با اشاره به تعریفی که از شبکه افق در سازمان صدا و سیما وجود دارد عنوان داشت: افق در حقیقت شبکه ای فرهنگی و ترویج کننده سبک زندگی صحیح است؛ این شبکه قرار است مأموریت بازبخشی هویت اسلامی را به انجام برساند.

معاون سیمای سازمان صدا و سیما افزود: در حال حاضر بحران هویت گریبان برخی جوانان ما را گرفته و وظیفه شبکه افق، کار بر روی هویت اسلامی – ایرانی نسل امروز است.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی جدا از هویت ملی ما نیست خاطرنشان کرد: اگر شبکه افق در این حوزه بتواند موفق باشد به اهداف خود دست خواهد یافت و بحمدالله تاکنون هم اینگونه بوده است.

پورمحمدی در مورد آینده شبکه افق گفت: یکی از موضوعاتی که در حال حاضر جزو سیاست های صدا و سیماست این است که فرصتی برای آزمون و خطا نداریم و نباید برنامه هایی بسازیم که جذاب نباشند و محتوای لازم را ارائه ندهند؛ باید تمام برنامه ها و شبکه ها دارای محتوای لازم برای نسل امروز و در عین حال جذاب برای همه اقشار باشند.

معاون سیمای سازمان صدا و سیما با تاکید بر قدرت و شجاعت بیشتر در امر برنامه سازی به ویژه در شبکه افق تصریح کرد: امیدواریم در این عرصه شبکه افق بتواند به تمام اهداف خود دست یابد.

همچنین در بخش پایانی صحبت های پورمحمدی سایت اینترنتی شبکه افق هم رونمایی شد.

**پخش مستقیم صلوات خاصه امام رضا(ع) از مشهد مقدس

در ادامه و رأس ساعت 20، صلوات خاصه امام رضا(ع) از مشهد مقدس به صورت مستقیم از شبکه افق پخش شد.

بخش سینما وتلویزیو ن تبیان


منبع: فارس

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین