سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یک روزی بعضی ها فکر می کردند و بعضی ها هم به زبان می آوردند که آقا شما این بچّه های دانشجو را دارید می برید جبهه ـ در حالی که ما نمی بردیم، خودشان داشتند با شوق می رفتند؛
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه کسانی نخبگان ما را به جبهه ها کشاندند؟


«...یک روزی بعضی‌ها فکر می‌کردند و بعضی‌ها هم به زبان می‌آوردند که آقا شما این بچّه‌های دانشجو را دارید می‌برید جبهه ـ در حالی‌ که ما نمی‌بردیم، خودشان داشتند با شوق می‌رفتند...»


رهبر

جهاد و شهادت یکی از با فضیلت ترین اعمال در پیشگاه خداوند متعال است و پاداش های زیادی برای آن وعده داده شده است. چرا اقدام به جهاد یعنی یک شخص گران بهاترین سرمایه اش یعنی جانش را  بر می دارد و می برد که تقدیم خداوند متعال کند.
و این وارستگی و پا روی هواهای نفسانی گذاشتن و ندیدن خود،کاری نیست که از عهده هر کسی برآید، سال ها مجاهده و مبارزه با نفس می خواهد.
اما کسانی هم هستند که این راه صد ساله را یک شبه رفته اند از همین محله هایی که من و شما در آن تردد می کنیم و به در و دیوارش عادت کرده ایم، راه می رویم، کار می کنیم و برنامه های دور و درازی برای آینده خودمان می ریزیم.
اما بوده اند کسانی که برای اینکه امروز من و شما در این امنیت نفس بکشیم و زندگی کنیم جانشان را تقدیم کردند و شهید شدند.
شهدای عزیز ما همان هایی که اگر نبودند کشو ر ما اکنون فلسطین یا سوریه ای دیگر بود.
اما خیلی ها این روزها جان فشانی و گذشت شهدا را از یاد برده اند اگر امتیازی به خانواده شهدا داده شود اعتراض می کنند و می خواهند فراموش کنند دینشان به آن عزیزان را.
این شبهه پراکنی ها چیزی از ارزش شهدا چه در دنیا و چه در آخرت و پیشگاه خداوند متعال کم نمی کند.
همانطور که آن ها از کشور خود از عزّت و شرف خود جوانمردانه و با غیرت دفاع کردند و شهید شدند ما هم وظیفه داریم از نامشان از هدفشان از راهشان دفاع کنیم.
مقام معظم رهبری در جلسه ای که با اعضای «کنگره شهدای امور تربیتی» داشتند به نکات قابل توجهی در این زمینه اشاره کردند و فرمودند : «....اگر نام شهیدان ما تکرار نمی‌شد، تجلیل نمی‌شدند و احترام به آن‌ها و خانواده‌های آن‌ها در جامعهٔ ما به‌صورت یک فرهنگ درنمی‌آمد ـ که خوشبختانه به‌صورت فرهنگ درآمده ـ ... روزبه‌روز باید یاد شهدا و تکرار نام شهدا و نکته‌یابی و نکته‌سنجی زندگی شهدا در جامعهٔ ما رواج پیدا کند‌ و اگر این شد، آن‌وقت مسئلهٔ شهادت که به معنای مجاهدت تمام‌عیار در راه خدا است، در جامعه ماندگار خواهد شد....»

«ما مدّعی نیستیم که توانستیم اهداف اسلامی را در کشور پیاده کنیم؛ ما این را اصلاً ادّعا نمی‌کنیم. ما در بسیاری از موارد توانایی‌هایمان محدود بوده است و آنچه را می‌خواستیم عمل کنیم، نتوانستیم در آن حدّ مورد علاقهٔ خودمان عمل کنیم امّا حرکت خودمان را ادامه دادیم؛ ما به سمت این قلّه داریم حرکت می‌کنیم»

‌«...در مورد شهید خدای متعال می‌فرماید که این‌ها زنده‌اند: وَ لا تَقولوا لِمَن یقتَلُ فی سَبیلِ اللهِ اَموات. (1) وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللهِ اَمواتًا بَل اَحیآءٌ عِندَ رَبِّهِم یرزَقون* فَرِحینَ بِمآ ءاتهُمُ اللهُ مِن فَضلِه. (2) این‌ها آیات قرآن است؛ این‌ها صریحِ در یک معارفی است که از این معارف هیچ مسلمانی نمی‌تواند چشم بپوشد. هر کسی به اسلام و به قرآن اعتقاد دارد، این معارف بایستی جلوی چشمش باشد. ...
آن‌ها دارند به ما بشارت می‌دهند، مژده می‌دهند، خوف و حزن را نفی می‌کنند: اَلّا خَوفٌ عَلَیهِم وَلا هُم یحزَنون. ما بر اثر ضعف‌های خودمان دچار خوف می‌شویم، ...برای یک ملّت چقدر مهم است که در حرکت خود، در پیشرفت خود حقیقتاً دارای خوف نباشد، دارای حزن نباشد، با امید حرکت کند؛ این پیام شهدا است به ما؛ که باید این پیام را شنید. شما‌ها با این جلسات، با این اجتماعاتی که تشکیل می‌دهید، موظّفید این پیام را به گوش‌ها برسانید.»

 

کی ادعا کرده که اسلام تماما پیاده شده ؟!

بعضی ها با جوسازی می خواهند همه چیز این انقلاب را زیر سوال ببرند ، از صحبت ها سوء استفاده می شود و فقط آنچه به نفع جوسازی های خودشان هست را انتشار می دهند و بس.
رهبر معظم انقلاب بارها و بارها نسبت به ضعف های رایج در نظام انتقاد کرده و خواستار دقت مسولین ذی ربط شده اند . ایشان در این زمینه فرمودند: «ما مدّعی نیستیم که توانستیم اهداف اسلامی را در کشور پیاده کنیم؛ ما این را اصلاً ادّعا نمی‌کنیم. ما در بسیاری از موارد توانایی‌هایمان محدود بوده است و آنچه را می‌خواستیم عمل کنیم، نتوانستیم در آن حدّ مورد علاقهٔ خودمان عمل کنیم امّا حرکت خودمان را ادامه دادیم؛ ما به سمت این قلّه داریم حرکت می‌کنیم.»

...یک روزی بعضی‌ها فکر می‌کردند و بعضی‌ها هم به زبان می‌آوردند که آقا شما این بچّه‌های دانشجو را دارید می‌برید جبهه ـ در حالی‌ که ما نمی‌بردیم، خودشان داشتند با شوق می‌رفتند

پاسخ رهبری به سوالی در مورد شهداء

ما در سایت های زیادی می بینیم که می گویند جوانان نخبه و آینده ساز ما را به زور به جبهه بردند و به کشتن دادند ، رهبر معظم پاسخ خوبی به این تهمت های ناروا دادند و فرمودند : «... یک روزی بعضی‌ها فکر می‌کردند و بعضی‌ها هم به زبان می‌آوردند که آقا شما این بچّه‌های دانشجو را دارید می‌برید جبهه ـ در حالی‌ که ما نمی‌بردیم، خودشان داشتند با شوق می‌رفتند؛ آنهایی هم که جلویشان گرفته می‌شد، با انواع تلاش‌ها و ترفند‌ها افراد پیرامون خود را وادار می‌کردند که اجازه بدهند بروند ـ دانشگاه‌ها خالی می‌شود، علم متوقّف می‌شود؛ حرکت آن‌ها و تلاش آن‌ها و مجاهدت آن‌ها موجب شد که ما در حرکت علمی خودمان؛ از سایر حرکاتی که در جامعه به‌وجود می‌آید، پیش‌تر و بیشتر جلو برویم.»

 

پی نوشت ها: 
1. سورهٔ بقره، بخشی از آیهٔ ۱۵۴.
2. سورهٔ آل‌عمران، آیهٔ ۱۶۹ و بخشی از آیهٔ ۱۷۰؛ «هرگز کسانی که در راه خدا کشته شده‌اند، مرده مپندار، بلکه زنده‌اند که نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند. به آنچه خدا از فضل خود به آنان داده است .»

فاطمه محمدی                  

کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


مطالب مرتبط:

راه و رسم پرسودترین تجارت 

عشق بازی هم حسینی اش خوبه 

10 نکته برای پرورش روح 

حدیثی که باید همیشه پیش چشم باشد

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین