سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بوی نوروز و بهار می آید و باید به فکر خانه تکانی باشیم. خانه تکانی کار آسانی نیست، اما بپذیریم که سخت ترین قسمتش، شروع کردن است! پیشنهاد می کنیم قدم اول خانه تکانی، کار آسانی باشد و چه کاری آسان تر از دور ریختن؟!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دور ریختن؛ قدم اول خانه‌تکانی!


بوی نوروز و بهار می‌آید و باید به فکر خانه‌تکانی باشیم. خانه‌تکانی کار آسانی نیست، اما بپذیریم که سخت‌ترین قسمتش، شروع کردن است! پیشنهاد می‌کنیم قدم اول خانه‌تکانی، کار آسانی باشد و چه‌کاری آسان‌تر از دور ریختن؟!


خانه تکانی

1. بسته‌بندی‌های مواد غذایی
بسته‌های مقوایی و پلاستیکی مواد غذایی را دور بیندازید. آن‌ها زیبا نیستند و فضایی اضافه اشغال می‌کنند و غذا را تازه و سالم نگه نمی‌دارند. در عوض از بطری‌های شیشه‌ای برای نگه‌داری مواد غذایی خشک استفاده کنید.
2. چوب‌لباسی‌های فلزی
دوره چوب‌لباسی‌های فلزی به سر رسیده، بهتر است آن‌ها را دور بیندازید و در عوض از چوب‌لباسی پلاستیکی و یا چوبی‌ استفاده کنید.
3. اسفنج و اسکاچ شست‌وشو
آخرین باری که اسفنج ظرف‌شویی یا سرویس بهداشتی را عوض کردید را به خاطر می‌آورید؟ اگر بیشتر از یک ماه می‌گذرد، بهتر است آن‌ها را تعویض کنید و اگر هنوز یک ماه نگذشته است، می‌توانید اسکاچ ظرف‌شویی را در ماشین ظرف‌شویی، شست‌وشو دهید.
4. کفش‌های قدیمی
از هر چه کفش قدیمی، پاره و لنگه‌به‌لنگه در خانه‌دارید، خلاص شوید. اگر کفش‌هایی نو و قابل استفاده هم دارید، اما برای مدت‌ها از آن استفاده نکردید، به نیازمندان ببخشید.
5. لباس‌هایی که هیچ‌گاه نمی‌پوشید
نگهداری لباس‌هایی نو که بیش از یک سال استفاده نشده، کاری بیهوده است. توصیه می‌کنیم با فروختن لباس نو و یا اهدا به نیازمندان، کمدتان را خلوت کنید. لباس‌های کهنه را دور بیندازید و یا آن‌ها را به دستمال گردگیری تبدیل کنید!
6. لباس‌هایی که برای فرزندتان کوچک شده است
مورد قبلی در مورد لباس‌های فرزندتان نیز صدق می‌کنند. بله، کودکان زود بزرگ می‌شوند و معمولاً لباس‌هایی نو دارند که دیگر به دردشان نمی‌خورد. آن‌ها را به نیازمندان هدیه کنید.

نگاهی به یخچال و فریزر بیندازید. حتماً موادی به چشمتان می‌خورد که مدت‌ها است استفاده نکردید و به‌کل آن‌ها را فراموش کرده‌اید. بهتر است از این به بعد هم فراموششان کنید و بگذارید یخچال نفس بکشد.

7. جوراب‌های لنگه‌به‌لنگه
همه ما کیسه‌هایی پر از جوراب کهنه، سوراخ و یا لنگه‌به‌لنگه‌ داریم. بعید است نیمه گمشده این جوراب‌ها را پیدا کنید! پس بهتر است همه را با همان کیسه‌اش دور بریزید و خیال خودتان را راحت کنید!
8. لوازم آرایشی تاریخ گذشته
به خاطر می‌آورید چند وقت است که لوازم آرایشی در کیف آرایش جا خوش کرده است؟ ریمل باید هر 3 ماه یک‌بار عوض شود. کرم پودر تا یک سال قابل استفاده است، درحالی‌که رژ لب، سایه چشم و رژ گونه تا دو سال تاریخ مصرف دارد.
9. ادویه‌جات تاریخ گذشته
معمولاً ادویه‌جات تا 12 ماه تازگی خود را حفظ می‌کنند. یک آزمایش ساده: هرکدام را یک بار آرام فوت کنید. اگر رایحه‌ای به مشامتان نرسید، آن را دور بریزید!

مسواک

10. مسواک‌ها
توصیه دندان‌پزشکان این است که برای بهداشت و تأثیر بیشتر، بهتر است هر سه ماه یک‌بار، مسواک‌هایتان را تعویض کنید.
11. تقویم سال گذشته
با دور انداختن تقویم سال گذشته، به پیشواز سال جدید برویم. همچنین در مورد کارت تبریک و مراسم سال گذشته، آن‌ها را دور بیندازید و منتظر تبریک‌ها و دعوت‌های سال جدید باشید.
12. فریزری‌های بی‌هویت
نگاهی به یخچال و فریزر بیندازید. حتماً موادی به چشمتان می‌خورد که مدت‌ها است استفاده نکردید و به‌کل آن‌ها را فراموش کرده‌اید. بهتر است از این به بعد هم فراموششان کنید و بگذارید یخچال نفس بکشد.
13. فیلم‌هایی که دوستشان ندارید
اگر از افرادی هستید که هر فیلم را تنها یک‌بار می‌بیند، چه لزومی دارد فضایی برای نگهداری‌اش اختصاص دهید. همه این فیلم‌ها را یکجا به کسی ببخشید و یا دور بریزید.
14. مواد غذایی منقضی شده
به تاریخ مصرف نوشیدنی‌ها، غذاهای کنسرو شده و سایر مواد غذایی منزلتان توجه کنید. همین الان تاریخ گذشته‌ها را دور بریزید؛ همچنین غذاهایی که ظاهراً قصد استفاده کردنش را ندارید.
15. لباس‌هایی که هیچ‌وقت نمی‌پوشید
اگر یک لباس را طی دو سال گذشته نپوشیده‌اید و ارزش معنوی خاصی هم برایتان ندارد، بهتر است دل بکنید و آن را از کمد خارج کنید.
16. دسته مجله‌های قدیمی و روزنامه‌ها
روزنامه‌ها در گردگیری و تمیزکاری به دردتان می‌خورد، اما تعداد بیش‌ازحد نیاز، تنها فضایی اضافه را اشغال می‌کند. این مورد، شامل حال پاکت نامه و برگه‌های تبلیغاتی نیز می‌شود.

به تاریخ مصرف نوشیدنی‌ها، غذاهای کنسرو شده و سایر مواد غذایی منزلتان توجه کنید. همین الان تاریخ گذشته‌ها را دور بریزید؛ همچنین غذاهایی که ظاهراً قصد استفاده کردنش را ندارید.

17. داروهای تاریخ گذشته
نگاهی به کمد لوازم دارویی و جعبه کمک‌های اولیه بیندازید. تا می‌توانید آنجا را خلوت کنید.
18. وسایل الکترونیکی قدیمی
زمانی وسایلی مثل MP3 player در بورس بودند؛ اما چند سالی است که در کمدتان خاک می‌خوردند. بهتر است آن‌ها را نیز ببخشید و یا دور بریزید.
19. دفترچه راهنمای استفاده از وسایل
دفترچه راهنما، معمولاً بدون استفاده در گوشه کمدها و یا در کارتن وسایل خاک می‌خورد. معمولاً از آن استفاده نمی‌کنید؛ گذشته از آن، شما می‌توانید اطلاعات موردنیازتان را از اینترنت بگیرید، پس هر چه زودتر از شرش خلاص شوید.
20. دسته کیسه‌های پلاستیکی
چندباره استفاده کردن، عالی است و این کیسه‌ها زیاد به کارمان می‌آید؛ اما بیش‌ازحد نیازتان انبار نکنید.

خانه تکانی

21. قوطی‌های رنگ خشک شده
حتماً در انبار خانه و یا گوشه کمدتان از این دست وسایل دارید. رنگی که خشک شده است، دیگر دلیلی برای نگهداری‌اش وجود ندارد.
22. بافته‌های نصفه و نیمه
چندین ماه یا سال است که به این بافتنی‌ها دست نزده‌اید و حسابی خاک گرفته است. پیش خود فکر می‌کنید بالاخره روزی تکمیلش می‌کنید؛ اما بعید می‌دانیم! با آن خداحافظی کنید.
23. چاشنی‌های یک‌بارمصرف
حتماً یخچال شما هم پر شده است از چاشنی‌هایی مثل سس‌های یک‌نفره یک‌بارمصرف. نگاهی به تاریخ مصرف آن بیندازید، اگر سالم هستند و اضافی، به کسی بدهید تا از آن استفاده کند، در غیر این صورت آن‌ها را دور بریزید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: مهدی فرخ
برگرفته از گروه: ریزه‌کاری‌های خانه‌داری

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین