سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بعضی افراد در طول زندگی، با نگرانی هایی روبه رو می شوند و هیجاناتی را نیز همراه با آن ها تجربه می کنند. چنین نگرانی هایی بیشتر در ذهن افراد و گاهی به صورت کلامی مطرح می شوند. در ادامه مطلب، راهکارهایی را برای مواجهه با نگرانی های بی دلیل و برطرف کردن آن م
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چند گام برای رفع نگرانی‌های بی‌دلیل


بعضی افراد در طول زندگی، با نگرانی‌هایی روبه‌رو می‌شوند و هیجاناتی را نیز همراه با آن‌ها تجربه می‌کنند. چنین نگرانی‌هایی بیشتر در ذهن افراد و گاهی به‌صورت کلامی مطرح می‌شوند. در ادامه مطلب، راهکارهایی را برای مواجهه با نگرانی‌های بی‌دلیل و برطرف کردن آن مطرح می‌کنیم.


کسب آرامش پس از طوفان مصائب

نگرانی‌ها را شناسایی کنید
برای این‌که بتوانید با نگرانی‌های خود مواجه شوید، لازم است آن‌ها را بشناسید. شاید لازم باشد برای نگرانی‌هایتان درجات و طبقاتی در نظر بگیرید. افکاری مانند این‌که نگرانم همسرم مرا ترک کند یا خودم را در موقعیتی بحرانی می‌بینم، اگر بدون دلیل باشد، نگرانی بی‌دلیل محسوب می‌شود. شما باید همین نگرانی‌هایتان را شناسایی کنید تا بتوانید آن‌ها را برطرف می‌کنید.
فهرستی از نگرانی‌هایتان تهیه کنید
برای شناسایی نگرانی‌هایتان، باید فهرستی از آن‌ها را در طول هفته تهیه کنید. با این روش، محدوده نگرانی‌های شما نیز مشخص می‌شود. برای تهیه فهرست نگرانی‌هایتان باید به این سوالات پاسخ دهید: زمانی که مضطرب می‌شوید، به چه فکر می‌کنید؟ چه مواقعی بیشتر نگران می‌شوید؟ آیا زمانی که مضطرب هستید، تصوراتی در ذهنتان شکل می‌گیرد؟ آیا این پیشگویی‌ها شما را آزار می‌دهد؟ آیا همیشه احساس می‌کنید اتفاقی بد در راه است؟
البته گاهی ممکن است نتوانید نگرانی‌ها و افکارتان را شناسایی کنید؛ یا این‌که نگرانی‌هایتان را با احساسات و هیجانات خود اشتباه بگیرید و نتوانید تفاوتی بین آن‌ها قائل شوید و در نهایت به این نتیجه برسید که نوشتن آن‌ها فایده‌ای برای شما نخواهد داشت یا این‌که ممکن است بترسید با نوشتن آن‌ها، نگرانی‌هایتان واقعی‌تر شوند یا بیشتر شما را آزار دهند؛ اما به یاد داشته باشید که با فرار کردن از این مسئله، از میزان نگرانی‌هایتان کاسته نخواهد شد.
تشخیص احساسات از هیجانات
گاهی یک نگرانی با احساسات یا هیجانات، اشتباه گرفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال، این‌که شما فکر می‌کنید در یک امتحان موفق نخواهید شد، یک «نگرانی» است، اما عصبانیت، ناراحتی و ... احساسات ناشی از آن است.

برای این‌که بتوانید با نگرانی‌های خود مواجه شوید، لازم است آن‌ها را بشناسید. شاید لازم باشد برای نگرانی‌هایتان درجات و طبقاتی در نظر بگیرید. افکاری مانند این‌که نگرانم همسرم مرا ترک کند یا خودم را در موقعیتی بحرانی می‌بینم، اگر بدون دلیل باشد، نگرانی بی‌دلیل محسوب می‌شود.


سود و زیان نگرانی‌هایتان را بررسی کنید
به‌طور طبیعی در بعضی از موقعیت‌ها، نگرانی‌ها باعث عملکرد بهتر ما در آن موقعیت خواهد شد. به‌طور مثال، اگر شب امتحان نگران نباشیم، در نتیجه، درس هم نخواهیم خواند؛ ولی در بعضی مواقع، وجود نگرانی، سطح عملکرد ما را به‌شدت پایین می‌آورد؛ بنابراین همه نگرانی‌ها بد نیستند و بعضی از آن‌ها باعث پیشرفت شما خواهد شد.
اگر فکر می‌کنید که چون بعضی از نگرانی‌ها، سود و زیانی مشخص ندارند و اصولاً جلوگیری از ایجاد آن‌ها هم اجتناب‌ناپذیر است، در نتیجه تلاش‌ها برای رفع آن‌ها بی‌فایده است، خوب است بدانید که آدم‌ها به‌ندرت کاری را انجام می‌دهند که اصلاً به آن معتقد نباشند؛ یعنی انسان عاقل، نگران موضوعی می‌شود که معتقد است آن مسئله می‌تواند برای او مفید باشد. بنابراین در پی یافتن دلیل نگرانی‌هایتان باشید. اگر بتوانید دلیل اصلی و منطقی نگرانی‌های خود را پیدا کنید، به‌طورقطع به این نتیجه خواهید رسید که می‌توانید نگرانی‌هایتان را برطرف کنید.

از آرامش تا آسایش با یک دیدار ساده

تبدیل نگرانی‌ها به پیش‌بینی

بیشتر نگرانی‌ها در افراد، به‌صورت مبهم و با عبارت: «نکند که ... » آغاز می‌شوند. برای رفع نگرانی‌ها باید بتوانید آن‌ها را بسنجید. البته آزمودن یک موضوع مبهم، کاری دشوار است؛ بنابراین لازم است نگرانی‌هایتان را به‌پیش‌بینی‌های خاص و واقعی درباره رویدادهای واقعی زندگی تبدیل کنید. برای این کار می‌توانید به این سوالات پاسخ دهید: 1 - شما پیش‌بینی می‌کنید دقیقاً در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ 2 - پیش‌بینی می‌کنید چه موقع این اتفاق خواهد افتاد؟ 3 - آیا می‌توانید در پیش‌بینی‌هایتان نکات مثبتی را هم بیابید؟
پیش‌بینی می‌کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اگر بتوانید پیش‌بینی‌های دقیقی از نگرانی‌های خود تهیه کنید، گام موثری در رفع نگرانی‌های خود برداشته‌اید؛ چرا که با این کار، خواهید فهمید که نگرانی شما منطقی بوده است یا خیر؛ به‌عبارت‌دیگر اگر پیش‌بینی به دست آمده، محال و بی‌پایه باشد، مشخص می‌شود که نگرانی شما بی‌دلیل بوده است و اگر پیش‌بینی شما نوید یک اتفاق ناخوشایند را بدهد، باز هم دیگر جای نگرانی نیست، چرا که می‌توانید با گرفتن تصمیم‌های درست و با استفاده از مهارت «حل مسئله»، از وقوع اتفاق مورد نظر جلوگیری کنید.
منبع: خراسان

باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: raha52
برگرفته از گروه: موفقیت و مدیریت

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین