سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یک متخصص تغذیه درباره افزودنی ها و نگه دارنده هایی مانند نیتریت و نیترات که به مواد غذایی مانند سوسیس، کالباس و ماهی دودی جهت تثبیت رنگ و جلوگیری از فساد اضافه می شود، گفت: این مواد در صورت ترکیب با آمین ها، موادی به نام نیتروزامین ها را تولید می کنند که.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این خوراکی‌ها، استرس را تشدید می‌کنند


یک متخصص تغذیه درباره افزودنی‌ها و نگه‌دارنده‌هایی مانند نیتریت و نیترات که به مواد غذایی مانند سوسیس، کالباس و ماهی‌دودی جهت تثبیت رنگ و جلوگیری از فساد اضافه می‌شود، گفت: این مواد در صورت ترکیب با آمین‌ها، موادی به نام نیتروزامین‌ها را تولید می‌کنند که این مواد، بالقوه سرطان‌زا و محرک هستند و موجب تشدید استرس می‌شوند.


غذا, تغذیه, خوراکی, فست فود,

دکتر مینو فروزانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در سنین بالای 40 سال، کاهش متابولیسم (سوخت‌وساز) بدن، فرد را برای استرس آماده‌تر می‌کند، گفت: در این شرایط، هورمون‌هایی ترشح می‌شوند که اشتها را زیاد و چربی را ذخیره می‌کنند.
وی با تأکید بر اهمیت کاهش مواد غذایی استرس‌زا از برنامه غذایی روزانه گفت: کافئین، ماده‌ای محرک است که در قهوه، چای، کولاها، شکلات و برخی از داروها وجود دارد. مصرف زیاد مواد غذایی حاوی کافئین، همانند استرس عمل می‌کند و گاهی اوقات علائم آن را بدتر می‌کند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: مواد محرک، ترشح اسید معده و هورمون‌های تیروئیدی را بیشتر می‌کنند. این مسئله ضمن ایجاد اضطراب، فعالیت کلیه‌ها را نیز افزایش داده و دفع ادراری نیز بیشتر می‌شود.
کافئین، همچنین جذب آهن دریافتی از طریق مواد گوشتی را مهار می‌کند و سبب ایجاد کم‌خونی ناشی از فقر آهن می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اغلب مردم، کافئین را به‌عنوان عاملی محرک برای افزایش انرژی مصرف می‌کنند، گفت: این یک احساس کاذب از انرژی‌زا بودن است، زیرا درعین‌حال باعث خستگی غدد فوق کلیوی می‌شود، چراکه هورمون‌های آدرنالین که هورمون‌های استرس نامیده می‌شوند، از غدد فوق کلیوی ترشح می‌شوند.
این متخصص تغذیه گفت: کافئین می‌تواند سردرد ایجاد کند؛ بنابراین مصرف آن باید کنترل شده باشد و در صورت تمایل به مصرف قهوه، می‌توان از قهوه بدون کافئین استفاده کرد.

کافئین، ماده‌ای محرک است که در قهوه، چای، کولاها، شکلات و برخی از داروها وجود دارد. مصرف زیاد مواد غذایی حاوی کافئین، همانند استرس عمل می‌کند و گاهی اوقات علائم آن را بدتر می‌کند.


فروزانی با بیان اینکه از عوامل محرک دیگر، نوشیدنی‌های گازدار است، گفت: اسید فسفریک موجود در نوشابه‌های گازدار با بر هم زدن تعادل کلسیم و فسفر و خروج کلسیم از استخوان‌ها باعث آسیب‌های استخوانی و افزایش خطر پوکی استخوان به‌ویژه در زنان می‌شود که به دنبال مصرف طولانی‌مدت، بروز می‌کند.
اسید فسفریک موجود در این نوشابه‌ها در رقابت با اسید هیدروکلریک معده، عملکرد صحیح معده را تحت تأثیر قرار می‌دهند. هنگامی‌که معده ناکارآمد می‌شود، غذای مصرفی به‌صورت گوارش نیافته باقی می‌ماند و سبب سوءهاضمه و نفخ می‌شود که این موضوع در ایجاد حس و حال ناخوشایند بسیار موثر است؛ اما آب‌های معدنی و آب چشمه، فسفر ندارند.
منوسدیم گلوتامات هم از افزودنی‌هایی است که برای حفظ رنگ سبزی‌های کنسروی و گوشت‌های پخته استفاده می‌شود. علاوه بر آن در صنایع غذایی برای تشدید طعم، مصرف دارد. این ترکیب شیمیایی می‌تواند در ایجاد سردرد، واکنش‌های پوستی و سوزش در ناحیه پشت گردن نقش داشته باشد.
بهترین راهکار برای کاهش اثرات مواد افزودنی، اجتناب از مصرف غذاهای حاوی مواد افزودنی است.

ایسنا


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: ha_sh_2000
برگرفته از گروه: خواص خوراکی‌ها

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین