سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شبکه افق سیما که از خرداد ماه سال جاری به صورت آزمایشی آغار به کار کرده بود جمعه 8 اسفند از ساعت 17 پخش رسمی خود را آغاز می کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهرا فرآورده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افق در جمع شبکه های رسمی تلویزیونشبکه افق سیما که از خرداد ماه سال جاری به صورت آزمایشی آغار به کار کرده بود، جمعه 8 اسفند از ساعت 17 پخش رسمی خود را آغاز می کند.

شبکه افق

شبکه افق سیما با هدف پرداختن به موضوعات انقلاب اسلامی و تبلیغ ارزش های انقلابی، اسلامی راه اندازی شد، بعد از دوره ای پخش آزمایشی با افتتاح رسمی خود قصد دارد به تولید برنامه هایی مرتبط با اهداف شبکه بپردازد.
در نشست خبری که ویژه افتتاح رسمی این شبکه بود جواد رمضان‌نژاد، مدیر شبکه افق گفت: ایده اولیه راه‌اندازی شبکه افق در اواسط سال 92 مطرح شد. مدیر شبکه افق در اولین نشست رسانه‌ای از افتتاح این شبکه در روز جمعه هشتم اسفند خبر داد و تاکید کرد برنامه‌هایی با محوریت سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی برای پخش از شبکه افق تولید می‌شود. در آن مقطع تاکید بسیاری بر محتوا و تخصص‌گرایی شبکه‌ها بود و قرار شد شبکه‌‌ افق ویژه‌ پخش مفاهیم انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و تحولات رخ‌ داده در منطقه تاسیس شود.
مدیر شبکه افق عنوان کرد: در ابتدا قرار بود تولیدات شبکه‌های دیگر از شبکه افق پخش ‌شود و تولید این شبکه محدود باشد، اما در دوره آزمایشی به این نتیجه رسیدیم که تولیدات شبکه افق باید بیشتر از برنامه‌های تامینی باشد.
مدیر شبکه افق ادامه داد: گرافیک و لوگوی شبکه از هشتم اسفند که شبکه به صورت رسمی افتتاح می‌شود، تغییر می‌کند و زمان پخش اصلی پنج ساعت خواهد بود. قصد داریم طی چند ماه آینده ساعت پخش را به هشت ساعت برسانیم.
رمضان‌نژاد تولید و پخش برنامه‌های شبکه افق را موضوعات و وقایع فرهنگی و اجتماعی ذکر کرد و گفت: تلاش می‌کنیم در حوزه سبک زندگی نگاه ویژه‌ای داشته باشیم. در حوزه برنامه‌سازی مسائل فرهنگی و اجتماعی از منظر بصیرت‌افزایی در اولویت ماست. ضمن این‌که در تولیدات سرگرمی هدف ما فقط ایجاد فضای شاد برای مخاطبان نیست، بلکه سعی می‌کنیم در کنار سرگرم‌سازی به مفاهیم دینی و ملی هم بپردازیم. مدیر شبکه افق درباره استفاده از برنامه‌سازان گفت: بیشتر برنامه‌سازان این شبکه تجربه‌های اولیه خود را سپری می‌کنند، هدف ما تربیت نیروهای متخصص است و سعی می‌کنیم کمترین هزینه را برای صداوسیما ایجاد کنیم.
رمضان‌نژاد اظهار کرد: می‌خواهیم از ظرفیت جوانان خوش‌فکر سراسر کشور استفاده کنیم و از مجریانی که پیش از این در شبکه‌های مختلف اجرا داشته‌اند، استفاده نخواهیم کرد و پس از فراخوانی که منتشر شد از 200 نفر آزمون اجرا گرفتیم. در نهایت 40، 50 نفر به دوره آموزشی راه یافتند و سرانجام ده نیروی رتبه اول و ده نیروی ذخیره برای اجرای برنامه‌های شبکه افق انتخاب شدند.
اولین سریال تولیدی شبکه افق
مدیر شبکه افق در مورد تولید برنامه‌های نمایشی این شبکه توضیح داد: در دوره جدید صداوسیما تمام آثار نمایشی به صورت متمرکز در اداره کل نمایش سیما تولید می‌شود و در شبکه افق نیز قابل استفاده خواهد بود. آنچه ما به عنوان محور اصلی برای شبکه در نظر گرفتیم، این است که برنامه‌های مستند و ترکیبی ضریب ویژه‌ای از جدول پخش را به خود اختصاص دهد و با توجه به اوضاع اقتصادی سازمان، نمی‌توانیم تمرکزمان را صرفا در برنامه‌های نمایشی بگذاریم و سبد رسانه‌ای متنوعی برای مخاطبان در نظر گرفته‌ایم.
وی درباره سریال «آسمان من» گفت: این سریال ساخته محمدرضا آهنج نوروز پخش می‌شود. برخی قسمت‌ها آماده است و تلاش می‌کنیم مشکلی برای پخش نوروزی نداشته باشیم.

شبکه افق باید حرف نسل امروز و آنچه نیاز جامعه است را بگوید، مصادیق انقلابی امروز را معرفی و دغدغه‌های اسلامی و انقلابی را مطرح کند نه اینکه فقط در گذشته بماند و توصیف آنچه قبلا بوده را انجام دهد


وی درباره سریال «صدام» نیز توضیح داد: هنوز کارگردان این سریال به صورت قطعی مشخص نشده است. این مجموعه با نظارت ابراهیم حاتمی‌کیا و مرتضی سرهنگی مرحله تحقیق و نگارش را سپری می‌کند و احتمال دارد که سیروس مقدم آن را کارگردانی کند. شاید هم کارگردان دیگری ساخت آن را به عهده بگیرد.
مدیر شبکه افق درباره حمایت ارگان خاصی از این شبکه گفت: از آنجا که صدا و سیما مشکل مالی دارد، از حمایت ارگان‌های دولتی استقبال می‌کنیم و آنها در بخش فنی، پخش و نیروی انسانی به ما کمک می‌کنند. برخی از شبکه‌ها مثل شبکه سلامت با کمک وزارت بهداشت برنامه پخش می‌کند. بنابراین حمایت دولت از شبکه‌های تلویزیونی امری بدیهی است، اما هیچ کمکی به عنوان کمک مالی به شبکه افق نشده و از تولیدات ما حمایت شده است.
در برخی شرایط آنها آثارشان را برای پخش در اختیار ما قرار می‌دهند. مدیر شبکه افق در پایان گفت: شبکه طی یک برنامه زنده از ساعت 17 جمعه هشتم اسفند تا ساعت 22  یا 23 برنامه ویژه‌ای دارد. پخش برنامه‌های شبکه افق از روز جمعه ساعت 17  آغاز می‌شود. پخش این برنامه‌ها تا ساعت 22 یا 23 ادامه خواهد داشت.


سکویی برای جهش رسانه ملی
محسن مقصودی مجری «برنامه ثریا» درباره شبکه افق گفت: "روزنه ی امید در شبکه افق. پخش آزمایشی افق و مستندهایش امیدوار کننده است. افق تجربه جدیدی است از رسانه های انقلاب. کار بچه های افق سخت است،  مثل راه رفتن روی لبه تیغ. امیدوارم در این مسیر و امتحان جدید، نلغزند و اسیر بروکراسی، رانت بازی، تب آنتن و یا سایر مواد لغزنده ی این مسیرسخت نشوند. امیدوارم افق سکویی باشد برای جهش بیشتر رسانه ملی به سمت آرمانهای انقلاب و دیده شدن بیشتر مردم در قاب رسانه."

شبکه افق

افق، روایت فتحی دیگر
ابراهیم حاتمی کیا با بیان اینکه جای شبکه‌ای مانند افق در صدا و سیما خالی بود، اظهار کرد: "البته آغازی سخت هم در انتظار این شبکه است زیرا افق با دیگر شبکه‌ها تفاوت‌های زیادی دارد و باید حرف‌های جدیدی برای گفتن داشته باشد، احساس شخصی من این است که «افق» یک روایت فتح دیگر است.
دست اندرکاران شبکه افق باید سختی‌هایی را به جان بخرند و همه مشکلات را از پیش رو بردارند.
شبکه‌های تخصصی معمولا به سمت عمومی شدن پیش می‌روند ولی افق باید همین مسیری را که در پیش گرفته دنبال کند بنابراین لازم است اهداف پیش بینی شده را در نظر آورد و آنها را محقق کند. مشکلی که همواره وجود دارد، گرایش به سمت عوام پسندی است به همین دلیل شبکه افق باید حرف‌هایی را بزند که تاکنون زده نشده و مسیر تخصصی و البته ناهموار خود را رها نکند.
شبکه افق باید به سطحی از برنامه سازی متفاوت با دیگر شبکه‌ها برسد که اگر آرم شبکه هم حذف شود مخاطبان دریابند این شبکه را انتخاب کرده‌اند. جلوه‌گری در مقابل شبکه‌ها و رسانه‌های مهم دنیا می‌تواند راهی برای سقوط اهداف از پیش تعیین شده شبکه افق باشد.
شبکه افق باید حرف نسل امروز و آنچه نیاز جامعه است را بگوید، مصادیق انقلابی امروز را معرفی و دغدغه‌های اسلامی و انقلابی را مطرح کند نه اینکه فقط در گذشته بماند و توصیف آنچه قبلا بوده را انجام دهد. در واقع باید تعریف جدید از فرهنگ انقلاب و دفاع مقدس را از زبان افق بشنویم. امیدواریم این شبکه، افق تازه‌ای را پیش روی ما قرار دهد و برای این کار باید همه سختی‌ها و مشکلات را تحمل کرد و پشت سر گذاشت."
شبکه افق از زمان آغاز به کار آزمایشی خود برنامه های مستند و تولیدی خوبی داشته که از کیفیت محتوایی و گرافیکی بالایی برخوردار بودند و حالا با رسمی شدن کار سخت تری در پیش دارد.


 

فرآوری: علی احمدی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: مهر/ جام جم
مطالب مرتبط:
مطالبات‌ رهبری‌ از‌ مسۆولان‌ رسانه ملی  
هفت وظیفه «مغفول» رسانه ملی  

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین