سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آئین اهدای سومین جایزه ملی شهید هفتم اسفند برگزار می شود، دبیر جایزه ملی شهید رهنمون بابیان اینکه ششم اسفند سالروز شهادت این پزشک رزمنده است گفت: مراسم سالگرد و همچنین اهدا این جایزه هفتم اسفند در بیمارستان صحرایی دارخوین اهواز برگزار می شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جایزه ملی رهنمون جامعه پزشکیآئین اهدای سومین جایزه ملی شهید هفتم اسفند برگزار می‌شود، دبیر جایزه ملی شهید رهنمون بابیان اینکه ششم اسفند سالروز شهادت این پزشک رزمنده است گفت: مراسم سالگرد و همچنین اهدا این جایزه هفتم اسفند در بیمارستان صحرایی دارخوین اهواز برگزار می‌شود.


جایزه ملی رهنمون جامعه پزشکی

دکتر حسن عراقی زاده با اشاره به تلاش‌ها و مجاهدت‌های جامعه پزشکی در هشت سال دفاع مقدس و دوران سازندگی افزود: این جایزه باهدف تکریم جامعه پزشکی و ترویج فرهنگ ایثارگری در جامعه پزشکی، قدردانی و تکریم جایگاه فرهنگ ایثار و قدردانی از مقام شامخ شهدا و ایثارگران جامعه پزشکی برگزار می‌شود.
دبیر جایزه ملی شهید رهنمون گفت: در سومین آئین اهدای جایزه ملی شهید دکتر رهنمون از 14 خانواده شهید و ایثارگر شامل پزشک شهید، دانشجوی پزشکی شهید، فرهیخته ایثارگر جامعه پزشکی، امدادگر شهید، فرمانده بهداری شهید و شهید دکتر فتحی شقاقی از شهدای نهضت بیداری اسلامی تجلیل می‌شود.

4 هزار شهید جامعه پزشکی
دبیر جایزه ملی شهید رهنمون همچنین از اهتمام جدی ستاد کل نیروهای مسلح برای بازسازی و موزه شدن بیمارستان‌های دوران دفاع مقدس در مناطق عملیاتی خبر داد.
بسیج جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس بیش از 4 هزار شهید تقدیم نظام اسلامی و انقلاب کرده است.

دکتر رهنمون
سال 1332 شهر یزد میزبان نوزادی شد که او را محمدعلی نامیدند. در پنج‌سالگی جهت یادگیری قرآن، او را به مکتب‌خانه‌ای در محل فرستادند و چون از هوش و ذکاوت سرشاری برخوردار بود، در مدت‌زمان اندکی، قرآن را فراگرفت و از همین‌جا بود که نشانه‌های پایبندی به دین و مذهب در وی آشکار شد.

 

بسیج جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس بیش از 4 هزار شهید تقدیم نظام اسلامی و انقلاب کرده است


محمدعلی هنوز شش سال بیشتر نداشت که از نعمت پدر محروم و یتیم شد. دورهٔ دبستان را در مدرسهٔ بدر گذراند. آن‌طور که نزدیکان و آشنایان آن دورانش گفته‌اند: بسیار درس‌خوان، باهوش و خوش‌بیان بود. دوران راهنمایی را در مدرسهٔ آیت‌اللهی پشت سر نهاد و در مدرسهٔ رسولیان یزد، پس از گذراندن چهار سال دبیرستان، موفق به اخذ دیپلم شد. در روزهای آخر دبیرستان بود که غم از دست دادن مادر، محرومیت دیگری را در زندگی کوتاهش رقم زد. گرچه فقدان مادر برایش سخت بود، اما از پا ننشست و تلاشش را درراه تحصیل دوچندان نمود تا اینکه در کنکور پزشکی موفق شد و به دانشگاه اهواز راه یافت و به آرزوی خود و مادر مرحومه‌اش که شغل پزشکی بود، رسید.

جایزه ملی رهنمون جامعه پزشکی

از دانشگاه به جبهه
پس از اخذ مدرک دانشگاهی، دوران مقدس سربازی را در سپاه گذراند و در سن بیست‌وشش‌سالگی برای اولین بار به جبهه اعزام شد. محمدعلی در دوران حضور در مناطق جنگی، نهایت سعی خود را در کمک به مجروحین جنگی انجام می‌داد. از پذیرفتن هرگونه پست و مقامی امتناع می‌ورزید و به دنیای مادی بی‌علاقه بود. فقط و فقط خودش را وقف مردم و وطنش می‌نمود. در بیمارستان‌های جبهه با جمع‌کردن پزشکان متخصص، به سامان‌دهی اوضاع و امکانات بیمارستانی درراه کمک‌رسانی هر چه‌بهتر به مجروحین می‌پرداخت و همیشه رهرو خط امام و انقلاب بود تا اینکه در ششم اسفندماه 1362 در عملیات خیبر در بیمارستان صحرایی خاتم‌الانبیاء و در حال اقامهٔ نماز صبح و به دنبال بمباران‌شدن بیمارستان توسط هواپیماهای ارتش بعث عراق، به‌سوی معبود شتافت.

یک آموزه از سیره رهنمون
در خاطره‌ای از زندگی شهید دکتر محمدعلی رهنمون آمده است: «صبح‌ها بعد از نماز می‌نشست قرآن می‌خواند، آگه دخترم زهرا بیدار بود توی بغل می‏گرفتش آگه هم خواب بود کنار رختخوابش می‌نشست و می‌خواند! می‌گفت: اینجا باشم که از الآن چشم و گوشش به این چیزها عادت کنه»


 

فرآوری: سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


 

منابع: کتاب یادگاران، سایت: بسیج جامعه پزشکی/ دانشگاه جندی‌شاپور اهواز.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین