سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
محمد رضا سنگری در نشست خبری فراخوان ادبی «آزاد مثل آزاده» هدف از برگزاری این همایش را آموزش سبک زندگی آزادگان به کودک و نوجوان در قالب شعر، داستان، نمایشنامه و خاطره دانست.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره سمیعی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انسان همیشه در پی داشتن اسوه است

محمد رضا سنگری در نشست خبری فراخوان ادبی «آزاد مثل آزاده» هدف از برگزاری این همایش را آموزش سبک زندگی آزادگان به کودک و نوجوان در قالب شعر، داستان، نمایشنامه و خاطره دانست.

فرآوری: زهره سمیعی- بخش ادبیات تبیان
محمد رضا سنگری

در نشست خبری برای نخستین فراخوان شعر، داستان، نمایشنامه و خاطره با محوریت کودک و نوجوان که چندی پیش در موسسه فرهنگی پیام آزادگان برگزار شد.

محمد رضا سنگری دبیر اجرایی همایش چنین گفت:
ما در موسسه جلسات گوناگونی را با مدیران این مجموعه که همه از آزادگان هستند، داشته ایم تا چگونه کودکان و نوجوانان را با آزاده ها و خاطرات و رشادت های آنان چه در دوران جنگ و چه در دوره اسارت آشنا کنیم. ما باید بدانیم از چه زبانی بهره ببریم، شیوه و فرآیند کار چگونه باشد و رهاورد این کار چگونه در اختیار مخاطبان اصلی که همان کودکان و نوجوانان هستند قرار بگیرد. حاصل این گفتگوها ما را به اینجا رساند که علاوه بر مدیران مجموعه، چندین نشست با دست اندرکاران ادبیات کودک و نوجوان داشتیم و بر آن شدیم تا فراخوانی را اعلام کرده و آثار رسیده به دبیرخانه را در کتابهای درسی بگنجانیم یا به صورت کتاب های مستقل منتشر کنیم.

ذریه پروری
انسان همیشه در پی داشتن اسوه است. کودکان و نوجوانان هم با شخصیت های داستانی که می خوانند یا فیلمی که می بینند هم‌ذات پنداری می کنند و با او یکی می شوند و بعد آرام آرام خود و رفتار خود را با او تطبیق می دهند. در قرآن نیز بحثی به نام «ذریه پروری» داریم. حضرت ابراهیم از خدا می خواهد که فرزند او را از اهل عبادت قرار دهد. پس نسل پروری مهم است و ما باید به نسل آینده خود توجه کنیم. ما در زمینه ی کتاب های داستانی برای کودکان در ارتباط با آزاده ها فقیر هستیم.
ما باور داریم که در سال ۱۳۵۷ اتفاق بزرگی در ایران افتاده است، اتفاقی که میراث همه انبیاء  و اولیاست. از سوی دیگر اتاق کدام نوجوان ایرانی را می بینید که بر دیوار آن تصویر اسوه ای نقش نبسته باشد. بعضی متوجه شده اند که بهتر است اسوه های خود را در قالب هنر معرفی کنند، برای مثال آرنولد یک ورزشکار و قهرمان زیبایی اندام در جهان است. آمریکایی ها برای معرفی این الگوی ورزشی از قالب سینما استفاده می کنند، ما از کدام قالب برای معرفی آزادگان خود و الگوهای موثر در انقلاب و دفاع مقدس بهره برده ایم؟

همان طور که بچه ها از شنیدن خاطره لذت می برند، می توانند از خاطره نوشتاری هم بهره ببرند، پس می توان برای بچه ها خاطرات دوران اسارت را نوشت، همان گونه که خاطره دوران جنگ را نوشته ایم تا سبک زندگی آزادگان را به بچه ها یاد دهیم.

معرفی آزادگان به کودکان و نوجوانان
معرفی آزادگان به کودکان و نوجوانان ضروری است. همه اقشار و گروه های سنی در جنگ شرکت کرده و اسیر شده اند، ما کودک ۱۰ ساله یا نوجوان ۱۳ ساله ای داشته ایم که جزو آزادگان بوده. از سوی دیگر جوانان ما در آن دوره موقعیت های مختلف را در روزگار اسارت خود تجربه کردند، جشن ها، شادی ها، غم ها و حتی به شهادت رسیدن زیر شکنجه دشمنان را. ما باید با زبانی مناسب همه این ناگفته ها را به کودک و نوجوان امروز منتقل کنیم و چه قالبی بهتر از ادبیات که آبشخور هنرهای دیگر هم هست، بنابراین قرار است ۵۲ جلد کتاب در ارتباط با اسارت و آزادگان در انتهای کتاب های درسی معرفی شود تا هر دانش آموز بتواند هفته ای یک کتاب درباره آزادگان بخواند. امیدوارم که این همایش بتواند چنین نیازی را برآورده کند.

همکاری شاعران و نویسندگان
شاعران و نویسندگان شاخص کشور، خانواده خود آزادگان و کسانی که دستی بر قلم دارند و ذهن و زبان کودک و نوجوان امروز را می شناسند می توانند در قالب شعر، داستان، نمایشنامه و خاطره بنویسند. خاطره ها می تواند «خودنگاشته» یا «دیگرنگاشته» باشد چون قرار نیست همه آزادگان با فنون نگارش خاطره آشنا باشند، پس می توانند گفته های خود را در اختیار نویسندگان بگذارند تا به صورت کتابی جذاب درآید. در قالب نمایشنامه نیز همه علاقه مندان می توانند به نگارش متونی بپردازند که در مدارس قابل اجراست و به ابزار فراوان نیاز ندارد. داستان ها هم بهتر است داستان کوتاه یا داستان کوتاه کوتاه باشد.
ما با مجلس، صدا و سیما، آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری ارتباط برقرار کرده ایم تا با ما همکاری کنند و علاقه مندان فرصت دارند تا پایان خردادماه ۱۳۹۴ آثار خود را به دبیرخانه همایش که همان موسسه فرهنگی پیام آزادگان است، ارسال کنند.
بابک نیک طلب داوری بخش شعر و جواد محقق داوری بخش داستان، نمایشنامه و خاطره را برعهده دارند.منبع:
مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین