سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امروز دوشنبه چهارم اسفند 1393 هجری خورشیدی، چهارم جمادی الاولی 1436 هجری قمری، بیست و سوم فوریه 2015 میلادی است.مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چهارم اسفند در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز دوشنبه چهارم اسفند 1393 هجری خورشیدی، چهارم جمادی الاولی 1436 هجری قمری، بیست و سوم فوریه 2015 میلادی است.مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

 

4 اسفند 1383

زمین لرزه ای به بزرگی 6.5 (6 و پنج دهم) درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) شهر زرند را در 60 کیلومتری شمال غرب کرمان لرزاند. بیش از هزار تن جان خویش را در این واقعه از دست دادند.

 

4 اسفند 1358

با حکم امام خمینی آیت الله سید محمد حسینی بهشتی به ریاست دیوانعالی کشور منصوب شد.

 

4 اسفند 1356

تظاهرات بزرگی به وسیله ی دانشجویان ایرانی ساکن انگلیس در اعتراض به کشتار مردم قم و تبریز در بیست و نهم بهمن، در برابر دفتر هواپیمایی ملی ایران در لندن برگزار شد.

 

4 اسفند 1351

امیر عباس هویدا نخست وزیر اعلام کرد که ایران حاضر است در هر کجا که مقام های عراق بخواهند، با آنان برای حل اختلاف مرزی 2 کشور به شکل مستقیم گفت و گو کند.

 

4 اسفند 1345

محمدرضا پهلوی در گفت و گو با نشریه هرالد تریبون از معامله 110میلیون دلاری خرید اسلحه به وسیله ی ایران از اتحاد جماهیر شوروی پرده برداشت.

 

4 اسفند 1339

دانشجویان دانشگاه تهران علیه ی شریف امامی نخست وزیر و منوچهر اقبال دست به تظاهرات و اعتصاب زدند. در این تظاهرات اتومبیل اقبال رییس دانشگاه به وسیله ی دانشجویان معترض به آتش کشیده شد.

 

4 اسفند 1335

جواهر لعل نهرو نخست وزیر هند، خانه ی فرهنگ ایران را در دهلی گشود.

 

4 اسفند 1329

«سرفرانسیس شپرد» سفیر انگلیس در نامه ای به رزم آرا نخست وزیر تاکید کرد که دولت متبوع وی هیچ طرحی را که متضمن ملی شدن صنعت نفت حتی اگر در آینده دور باشد، نمی پذیرد.

 

4 اسفند 1327

به دنبال اعمال فشار و افزایش سخت گیری بر روزنامه نگاران به وسیله ی حکومت تعداد زیادی از مدیران و نویسندگان مطبوعات در دادگاه نظامی محاکمه و محکوم شدند.

 

4 اسفند 1320

گزارش وزیر امور خارجه به محمدعلی فروغی نخست وزیر، درباره ی استقرار دوباره ی خدمات پست هوایی میان تهران و بغداد ارایه شد. در این گزارش، وزیر امور خارجه، با اشاره ی کوتاهی به پیشینه (سوابق) ارتباط پستی ایران و عراق و قطع موقت آن بر اثر وقایع رخ داده در عراق، بیان کرد که این کشور، برای برقراری دوباره ی سرویس پستی، خواهان صدور اجازه ی پرواز هواپیماهای پستی عراقی به ایران شده است.

 

4 اسفند 1318

رییس ستاد ارتش انگلیس، رضاخان را به همکاری پنهان با دولت آلمان متهم و به همین دلیل مخالفت خود را برای فروش هواپیما به ایران به کابینه ی جنگی انگلیس اعلام کرد.

 

4 اسفند 1305

لایحه ی تشکیل راه آهن سراسری ایران که یکم اسفند به وسیله ی مهدیقلی هدایت وزیر امور اجتماعی(فواید عامه) به مجلس شورای ملی ارایه شده بود، به تصویب رسید.

 

4 اسفند 1303

در جلسه ی مجلس شورای ملی طرح اقلیت، مبنی بر دعوت از احمد شاه برای بازگشت به ایران، بررسی و به اتفاق آرا رد شد.

 

4 اسفند 1302

مستر هاوارد نخستین نایب سفارت انگلیس با رضاخان دیدار و درباره ی تغییر رژیم و برپایی جمهوریت با وی گفت و گو کرد.

 

4 اسفند 1300

به دنبال فرستادن گزارشی از اصفهان مبنی بر حمل پول نقره از بانک شاهنشاهی و تاجران اصفهانی به خارج از کشور، وزارت امور خارجه از بانک شاهنشاهی مرکز خواست، به بانک شاهنشاهی شعبه اصفهان تاکید کند از حمل پول نقره به خارج از کشور که سبب اختلال در امور تجارت شده و خلاف مصالح عمومی است، جلوگیری شود.

 

4 اسفند 1299

رضاخان میرپنج با حکم احمد شاه لقب سردار سپه گرفت و سیدضیاءالدین طباطبایی مدیر روزنامه ی رعد فرمان رییس الوزاریی خود را از طرف شاه دریافت کرد.

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین