سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزیر امور خارجه کشورمان در ژنو تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران توافق مبهم و ناقص را نمی پذیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توضیحات ظریف درباره حضور صالحی


وزیر امور خارجه کشورمان در ژنو تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران توافق مبهم و ناقص را نمی‌پذیرد.

ظریف

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیروز پس از ورود به ژنو برای حضور در رایزنی‌ها با همتای آمریکایی تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران توافق مبهم و ناقص را نمی‌پذیرد.

وی که با واحد مرکزی خبر گفت‌وگو می‌کرد با بیان این مطلب افزود: لازم است برای رسیدن به توافق هر زمان که راجع به موضوعی بحث می‌شود، این مسئله را مدنظر داشته باشیم که تا رسیدن به توافق کامل، هیچ توافقی وجود نخواهد داشت.

ظریف ادامه داد: بعد از اینکه مقام معظم رهبری بر یک مرحله‌ای بودن توافق تاکید کردند، فرمایشات ایشان همواره فصل الخطاب و راهگشا بوده است و ما هیات مذاکره کننده بسیار خوشحالیم که این بار فرمایشات مقام معظم رهبری درست خطی بود که ما همواره دنبال آن بودیم و خودمان این تحلیل را داشتیم که توافق‌های کوچک، مقطعی و جداگانه به نفع کشور و سایر مذاکره کنندگان نیست.
وی با بیان اینکه توافق های کلی، جا را برای تفسیرهای مختلف باز می کند و باید همه طرف‌ها نگران چنین توافقی باشند، افزود: هر زمان که دیدگاه‌های طرف‌ها به هم نزدیک شد، باید در یک زمان بر روی کاغذ آورده و متن نهایی شود و این سیاستی است که دنبال می‌کنیم.
* ایران در برابر فشار و تحریم تسلیم نمی‌شود
وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح آمیز است، گفت: ایران در برابر فشار و تحریم تسلیم نمی‌شود و تنها راه رسیدن به راه‌حل، مذاکره با ایران بر اساس مبانی‌ای است که در توافق ژنو درباره آن توافق شده است.
ظریف با اشاره به اینکه جلسات خوبی در سطح معاونان در ژنو برگزار شده است، افزود: در بحث تحریم‌ها و سایر موضوعات که باید به توافق رسید بحث‌های خوبی شده است ، البته روی موضوعات توافقی نشده است و حتی اختلاف نظرهایی درباره برخی موضوعات همچنان وجود دارد که من فکر می‌کنم اختلاف نظر اصلی، روانی است که برخی کشورهای غربی به ویژه آمریکا و برخی جناح‌های داخلی آمریکا احساس می‌کنند که تحریم‌ها یک سرمایه برای آنان است، در صورتی‌که تحریم‌ها جز هزینه هیچ سودی برای آنان نداشته است.
وی گفت: تا زمانی که این باور در ذهن مذاکره کنندگان تغییر نکند و یا نتوانند در برابر فشارهای سیاسی گروه‌ها و افرادی که منافعشان در تنش است مقاومت کنند، رسیدن به توافق کار بسیار مشکلی خواهد بود، زیرا تا زمانیکه هدف را حفظ فشار بر ایران بدانند هیچ گاه به نتیجه نخواهند رسید،ما هم براساس فتوای رهبری و هم بر اساس نگرش کلی نظام سلاح هسته‌ای را مخل صلح و امنیت بین‌المللی و همین طور مخل امنیت خودمان می‌دانیم.

موضوعات هسته‌ای ابعاد مختلفی دارد، ما غنی سازی و راکتور اراک را داریم، مجموعه این بحث‌ها نیاز به اشراف کامل به برنامه هسته‌ای صلح آمیز کشور دارد که آقای صالحی به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی، فردی متخصص و علمی با سوابق هسته‌ای است که در این حوزه اشراف کامل دارند


* احترام به حقوق ملت ایران تنها راه رسیدن به توافق جامع هسته‌ای
ظریف تاکید کرد: تا زمانی که فکر کنند با فشار می‌توانند به راه حل برسند و تحریم را اهرم فشار خوبی قرار دهند راه‌حل دور از دسترس خواهد بود ،احترام به حقوق ملت ایران تنها راه رسیدن به توافق جامع هسته‌ای خواهد بود.
وی در ادامه درباره حضور علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان و همچنین حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور گفت: به نظر مسئولان کشور در حال حاضر به شرایطی در مذاکرات رسیده‌ایم که بحث‌های هسته‌ای نیاز به تصمیم گیری جدی در سطح عالی کشور دارد، به همین دلیل از آقای صالحی درخواست شد تا در این دوره از مذاکرات حضور داشته باشد تا موضوعات به صورت شفاف، دقیق و ریز بررسی شود.
وی افزود: موضوعات هسته‌ای ابعاد مختلفی دارد، ما غنی سازی و راکتور اراک را داریم، مجموعه این بحث‌ها نیاز به اشراف کامل به برنامه هسته‌ای صلح آمیز کشور دارد که آقای صالحی به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی، فردی متخصص و علمی با سوابق هسته‌ای است که در این حوزه اشراف کامل دارند.
وزیر خارجه کشورمان گفت: این بار احساس کردیم که زمان زیادی به پایان مهلت باقی نمانده است، که باید در یک سطحی با اشراف کافی به موضوعات که همه مسائل را همه جانبه نگاه کند، شخص آقای صالحی می‌تواند در این بخش به ما کمک کند، طرف آمریکایی هم در این جلسه در پاسخ  به پیشنهاد ما در سطح وزیر انرژی حاضر شد.

ظریف


وی با بیان اینکه حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور در این مذاکرات بوده است، گفت :ما در گذشته از حضور ایشان برای هماهنگی با ریاست جمهوری و کشور استفاده می‌کردیم و در حال حاضر نیز به صورت ویژه نیازمند این هماهنگی هستیم.
* در مذاکرات هسته‌ای نیاز به اراده سیاسی است
وی با تاکید بر اینکه مذاکرات در سطح 1+5 برگزار می‌شود، یادآور شد: چون معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور دارد و این مذاکره‌ای است بین ایران و 1+5 که نقش آمریکا به دلیل میزان پررنگ بودن دشمنی‌های آن برخی نشست‌ها را ضروری می‌کند.
وی گفت: با سایر اعضای1+5 همواره به صورت دوجانبه دیدارهایی داشته‌ایم که جدیدترین آن با چین و روسیه بود.
ظریف گفت: در مذاکرات هسته‌ای نیاز به اراده سیاسی است که با این حضور نشان دادیم که مقامات عالی ایران این اراده سیاسی را دارند و امیدواریم که طرف مقابل هم این اراده را از خود نشان دهد.

به گزارش فارس، جان کری که امروز در لندن به سر می‌برد و با هاموند درباره ایران به گفت‌وگو پرداخته قرار است فردا به ژنو سفر کند و فردا و پس فردا ظریف و کری رایزنی‌های دو روزه‌ای را در ژنو برای پنجمین بار بعد از تمدید هفت ماهه توافق ژنو خواهند داشت.

کری امروز در نشست خبری مشترکش با هاموند همتای انگلیسی وجود اختلاف بین اعضای 1+5 را رد کرد و در نشست خبری دیگری در لندن اعلام کرد که هنوز «شکاف‌های قابل توجهی» بین ایران و گروه موسوم به 1+5 باقی مانده است.

وزیر خارجه آمریکا با این وجود گفت دولت این کشور «ابدا تمایلی ندارد» که گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران را فراتر از ضرب‌الاجل اعلام شده، تمدید کند. (جزییات بیشتر)

لازم به ذکر است رایزنی‌های ایران و آمریکا امروز در دومین روز خود با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی آمریکا و با حضور معاونان وزرای خارجه و کارشناسان دو طرف به مدت پنج ساعت در هتل ویلسون شهر ژنو برگزار شد و البته نشست کارشناسان تا لحظه مخابره این گزارش، هنوز در جریان است.

معاونان وزرای خارجه و کارشناسان دو طرف روز گذشته (جمعه)‌ نیز به مدت هفت ساعت و نیم در شهر ژنو به گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداختند.

بخش سیاست تبیان

منبع : فارس

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین