سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزیر جهاد کشاورزی گفت: سرانه مصرف مواد لبنی در کشور از سرانه مصرف جهانی بسیار پایین تر است که ممکن است یکی از دلایل آن گرانی مواد لبنی و عدم توانایی تهیه آن توسط خانوارهای ضعیف و کم درآمد باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شیر گران شد مردم کمتر خریدند!


وزیر جهاد کشاورزی گفت: سرانه مصرف مواد لبنی در کشور از سرانه مصرف جهانی بسیار پایین‌تر است که ممکن است یکی از دلایل آن گرانی مواد لبنی و عدم توانایی تهیه آن توسط خانوارهای ضعیف و کم‌درآمد باشد.


شیر

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در همایش راهکارهای ارتقای کیفیت محصولات دارویی گفت: صنعت دامپروری کشور یکی از زیربخش‌های با اهمیت بخش کشاورزی است و صنعتی تقریباً همپای تکنولوژی و فناوری‌ها و دستاوردهای روز بشری در دنیا است که از نظر کمی و کیفی در حال رقابت است.
وی افزود: واحدهای دامپروری تولید شیر کشور واحدهایی هستند که برخی از دام‌های آنها ثبت جهانی است و رکوردهای خوب در سطح جهانی دارند.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در زمینه طیور و ماکیان یکی از تولیدکننده‌های عمده دنیا در منطقه هستیم گفت: علیرغم وجود حدود 40 درصد ظرفیت خالی تولید به دلیل عدم تقاضا سالانه نزدیک 2 میلیون و 300 هزار کیلو واحدهای صنعتی ما گوشت مرغ تولید می‌کنند.
حجتی تصریح کرد: ایران کشوری است که در دو دهه قبل واردکننده عمده مواد تولیدی دامی از جمله گوشت و لبنیات بوده ولی در سالهای اخیر در خصوص برخی از محصولات از جمله مواد لبنی به صادرکننده تبدیل شده است.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه علیرغم صادرات مواد لبنی مصرف شیر و فرآورد‌ه‌های آن در کشور پایین است، گفت: هدفگذاری شده تا حداقل سرانه مصرف را به 150 کیلو متوسط جهانی برسانیم.
وی افزود: سرانه کم مصرف لبنیات در کشور دلایل مختلفی دارد که ممکن است به علت عدم ترویج مصرف و یا به علت عدم پشتیبانی در مصرف باشد و یا اینکه گرانی شیر و فرآورده‌های آن موجب شده تا خانواده‌های با درآمد پایین نتوانند مقدار کافی آن را مورد مصرف قرار دهند.
حجتی اظهار داشت: ایران کشوری است که در خصوص مسائل مربوط به امور دام و بهداشت آن در کشورهای پیرامونش‌ انضباطی وجود ندارد و در کشورهای اطرافمان در غرب و شرق از جمله پاکستان، افغانستان استانداردی راجع به امور دام وجود ندارد.

سرانه مصرف مواد لبنی در کشور از سرانه مصرف جهانی بسیار پایین‌تر است که ممکن است یکی از دلایل آن گرانی مواد لبنی و عدم توانایی تهیه آن توسط خانوارهای ضعیف و کم‌درآمد باشد
وی افزود: حتی بعضی اوقات بی‌مبالاتی‌هایی در مورد تردد دام زنده از خودمان سر می‌زند که شاید علیرغم این مسائل باز هم در ارتقای سلامت محصولات دامی از طریق تولیدات دامی به نتایج خوبی رسیده‌ایم.
وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: در ارتباط با تولید گوشت قرمز ارزیابی ما این است که ترازمان در حال نزدیک شدن به صفر است اگر چه در حال حاضر مقدار کمی هم گوشت وارد می‌کنیم.
حجتی اظهار داشت: هم اکنون در تولید محصولات شیلاتی و آبزیان که بخش سلامت آن به عهده تولیدکنندگان داروهای دامی و سازمان دامپزشکی است یک وضعیت خوب و قابل ارائه داریم.
وی افزود: ارزش تولیدی داروهای واحدهای تولیدی کشور حدود 450 میلیون دلار است که علیرغم این رقم ناچیز حدود 10 درصد در داروهای دامی وابسته هستیم و حدود 90 درصد در این امر خودکفا و امیدواریم همین رقم را جبران و صاحب برند در زمینه تولیدات داروهای دامی شویم.
مرغ


وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: امروز عراق بازار هدف خوبی برای تولیدات ما است و می‌توان بخشی از تولیدات داخلی را در زمینه داروهای دامی به این کشور صادر کرد.
وی اظهار داشت: صادرات ما را رقابت‌پذیر می‌کند و همچنین ما را به آخرین دستاوردهای دنیا گره می‌زند و این موضوع ناچار ما را به تلاش و تکاپو وا می‌دارد.
وی افزود: ظرفیتی هم در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد تا با همکاری معاونت فناوری ریاست جمهوری و سازمان دامپزشکی تسهیلاتی  را برای پشتیبانی به این بخش بدهند  و امیدواریم بتوانیم از شرایط مطلوب شرکت‌های دانش بنیان در تولید فرآوردهای دارویی و واکسن‌های دامی برخوردار شویم و از نتایج مثبت آن در کشور در سالهای آینده استفاده کنیم.
برخورد با فروش مرغ به قیمت بیش از 7000 تومان
وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: قیمت منطقی برای هر کیلوگرم گوشت مرغ حدود 7000 تومان است و عرضه آن بالاتر از این قیمت اجحاف به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بوده و با متخلفان و گران فروشان برخورد تعزیراتی می‌شود.
محمود حجتی در حاشیه همایش ارتقای کیفی محصولات دارویی دامپزشکی اظهارکرد: در حال حاضر 150 هزار تن مرغ منجمد در سردخانه‌های شرکت پشتیبانی امور دام موجود است که باید تمام گوشت مرغ موجود در سردخانه مراکز استان‌ها به قیمت 5500 تومان و به هر میزان که متقاضیان نیاز دارند، عرضه شود.
وی با تاکید بر اینکه گوشت مرغ متناسب با نیاز کشور و به اندازه کافی در کشور موجود است، افزود: از شبکه‌های توزیع خواسته‌ایم با توجه به ذخایر موجود، در ایام نوروز به مصرف کنندگان اجحاف نشود چرا که درست نبودن عملکرد شبکه توزیع، باعث می شود دولت، مراجع قانونی و پست‌های بازرسی برای برخورد با متخلفان وارد عمل شوند که این موضوع به مصلحت توزیع‌کنندگان و مصرف کنندگان نیست.

سرانه مصرف مواد لبنی در کشور از سرانه مصرف جهانی بسیار پایین‌تر است که ممکن است یکی از دلایل آن گرانی مواد لبنی و عدم توانایی تهیه آن توسط خانوارهای ضعیف و کم‌درآمد باشد

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی حجتی با اشاره به ذخایر کافی و ذخیره سازی صورت گرفته گوشت مرغ در سردخانه‌های شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: به نظر می رسد نباید جایی برای نگرانی وجود داشته باشد، ضمن آنکه باید از هرگونه اجحاف در حق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان جلوگیری شود.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: میزان ذخایر موجود 150 هزار تن مرغ منجمد است که بخشی از آن در اختیار نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا و میادین میوه تره بار قرار گرفته که با حق العمل کاری و سیستم توزیعی که وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می کند به خریداران عرضه می شود.
به گفته وی هر کیلوگرم مرغ منجمد به قیمت 5500 تومان از سردخانه ها خریداری می شود که در اختیار متقاضیان قرار گرفته و با قیمت 5900 تومان در نمایشگاه عرضه مستقیم به فروش می رسد.
حجتی گفت: با توجه به موجودی ذخایر گوشت مرغ هیچ دلیلی برای افزایش قیمت و گرانی این محصول وجود ندارد و اگر بخواهد این اجحاف درحق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ادامه پیدا کند، مسولان تعزیرات به ناچار وارد عمل می شوند و با متخلفان و گران‌فروشان برخورد می کنند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : فارس، تسنیم، ایسنا و مهر
مطالب مرتبط:
چه چیزهایی ارزان شد؟
انتظار برای کاهش قیمت شیر ؟!
 لبنیات خودسرانه گران شد

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین