سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امروز یکشنبه سوم اسفند 1393 هجری خورشیدی، سوم جمادی الاولی 1436 هجری قمری، بیست و دوم فوریه 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سوم اسفند در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز یکشنبه سوم اسفند 1393 هجری خورشیدی، سوم جمادی الاولی 1436 هجری قمری، بیست و دوم فوریه 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

 

3 اسفند 1367

امام خمینی در پیام مشهور به «منشور روحانیت» تاکید کردند که حوزه ها و روحانیت باید نبض تفکر و نیاز آینده جامعه را همیشه در دست خود داشته باشند و همواره چند قدم جلوتر از حوادث، آماده عکس العمل مناسب باشند. چه بسا شیوه های رایج اداره ی امور مردم در سال های آینده تغییر و جوامع بشری برای حل مشکلات خود به مسایل جدید اسلام نیاز پیدا کند. علمای بزرگوار اسلام از هم اکنون باید برای این موضوع فکری کنند.

 

3 اسفند 1362

عملیات خیبر در شرق رودخانه ی دجله و هورالهویزه با رمز یا رسول الله(ص) و باهدف نابودی نیروهای سپاه سوم عراق آغاز شد و در بیست و دوم اسفند این عملیات با پیروزی رزمندگان اسلام به پایان رسید.

 

3 اسفند 1357

روزنامه ی اطلاعات نوشت: دیوید اوئن وزیر امور خارجه انگلیس خواهان بهبود ارتباط کشورش با ایران شد، به همین دلیل از محمدرضا پهلوی درخواست کرد که تقاضای اقامت در بریتانیا نکند.

 

3 اسفند 1356

«مناخم بگین» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به طور مخفی و برای دیدار چند ساعته با محمدرضا پهلوی به تهران آمد.

 

3 اسفند 1352

ایران دولت نوبنیاد بنگلادش را به رسمیت شناخت.

 

3 اسفند1323

مصوبه ی تشکیل سازمان اقتصادی دولت در نشست هیات وزیران به تصویب رسید، این مصوبه دارای 27 ماده بود.

 

3 اسفند 1321

«هربرت نورمن شوارتسکف» سرهنگ پیاده ایالات متحده آمریکا درباره ی تجدید سازمان ژاندارمری ایران طرح جامعی پیشنهاد داد و هدف خود را ایجاد بهبود تدریجی در وضعیت این سازمان و تربیت افسران ایرانی برای همه پست ها و سپردن امور به یک سازمان یکپارچه ایرانی دانست.

 

3 اسفند 1302

رضاخان وزیر جنگ و رییس الوزرا در تلگرافی خیلی محرمانه و خصوصی با اشاره به آهنگ نشریات نسبت به تغییر رژیم مملکت و برپایی جمهوریت و این که از من می خواهند این تغییر را بپذیرم، از محمود آیرم امیرلشکر جنوب خواست: «شما باید بدون آن که کسی بفهمد از طرف نظامیان مداخله مستقیمی می شود، خیلی محرمانه اما با کمال جدیت سه طبقه (تجار و کسبه، روزنامه نگاران، علما و روحانیان) در تمام خطه جنوب تشویق به طوری که همه متحدالکلمه باشند تا به مجرد آن که تلگراف رمز من به شما برسد فوری یک صدای هماهنگ از تمام جنوب بلند شود.»

 

3 اسفند 1299

کودتای نظامی به وسیله ی رضاخان میرپنج و هم دستی سیدضیاءالدین طباطبایی و با برنامه ریزی افسر انگلیسی آیرونساید علیه دولت سپهدار رشتی نخست وزیر احمدشاه قاجار اجرا شد و زمینه ی سقوط سلسله ی قاجار و تاسیس حکومت پهلوی را فراهم آورد. نخستین اعلامیه رضاخان با عنوان «حکم می کنم» نیز در این روز در 9ماده صادر شد.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین