سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حتماً از همان ماه های تولد، متوجه شخصیت منحصربه فرد فرزندتان شده اید، اما شخصیت کودک، بین 3 تا 5 سالگی شروع به نمایان شدن می کند. اما چه نوع تغییراتی در این سال ها در کودک ایجاد می شوند و نقش والدین برای کمک به شکوفایی کودک چیست؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

6 دستورالعمل شکوفایی شخصیتی خردسالان


حتماً از همان ماه‌های تولد، متوجه شخصیت منحصربه‌فرد فرزندتان شده‌اید، اما شخصیت کودک، بین 3 تا 5 سالگی شروع به نمایان شدن می‌کند. اما چه نوع تغییراتی در این سال‌ها در کودک ایجاد می‌شوند و نقش والدین برای کمک به شکوفایی کودک چیست؟


حق فرزندت را بده

خود بیانگری و (کمی) خودکنترلی

از 3 تا 5 سالگی، کودکان در توانایی بیان خودشان به کمک کلمات، کمی راحت‌تر می‌شوند. در خلال این سال‌ها، کودکان خردسال، خودکنترلی بیشتری به دست می‌آورند و کم‌کم یاد می‌گیرند که به‌جای تکیه کردن به شما یا دیگران، به‌طور مستقل عمل می‌کند. علاوه بر این، آن‌ها یاد می‌گیرند وقتی هیجان‌زده، مضطرب یا غمگین می‌شوند، چطور خودشان را آرام کنند و بیشتر انتخابی و کمتر هیجانی و عاطفی واکنش نشان می‌دهند. کودکان خردسال در این سن، مشغول ساختن اعتمادبه‌نفس خود هستند و تجربه‌های زیادی را در مورد رفتار با دیگران به دست می‌آورند.
با رسیدن به 5 سالگی، اساساً کودکان، نگرانی بیشتری برای پدر و مادر نشان می‌دهند یا حداقل شروع به فهمیدن این واقعیت می‌کنند که شما هم نیازها و احساسات خودتان را دارید. هم‌چنین عواطفشان را راحت‌تر نشان می‌دهند، زندگی خیالی خودشان را دارند و بین دو وضعیت راحت‌طلبی و یاری‌گری، در نوسان هستند.
روش‌هایی که می‌توانید به رشد شخصیت کودک کمک کنید:
درحالی‌که شخصیت کودک به‌طور طبیعی در حال رشد و شکوفایی است، کارهای زیادی وجود دارند که می‌توانید برای کمک به کودک انجام دهید:

کودک شما منحصربه‌فرد است

کودکان به شکل جالب‌توجهی در ریشه‌های شکل‌دهنده ویژگی‌های شخصیتی، با هم متفاوت هستند. این ریشه‌ها، اعضای نزدیک خانواده هستند. رشد سالم شخصیت، با شیوه‌های فرزندپروری حساس و مسئول نسبت به نقاط قوت و ضعف منحصربه‌فرد کودک تقویت می‌شود.

بازی را فراموش نکنید

بازی، تأثیر انکارناپذیری بر رشد کودک دارد. به کودک فرصت بازی بدهید تا به شکوفایی شخصیت او کمک کنید. بازی به رشد جسمانی، ذهنی و احساسی کودک کمک می‌کند. بازی به کودکان یاد می‌دهد که کار گروهی را یاد بگیرند، تخیلاتشان را پرورش دهند، تضادها را حل کنند و قوانین تازه را امتحان کنند. وقتی کودکان بازی می‌کنند، توانایی تصمیم‌گیری، دفاع از حق خود، خلاقیت، کشف و هدایت را تمرین می‌کنند.

مطمئناً شما کسی هستید که کودک خردسالتان بیشتر می‌بیند و از او تقلید می‌کند؛ بنابراین کاملاً به شما بستگی دارد که چه الگویی را به او ارائه می‌دهید. برای آموزش ادب، مشارکت و صبر، باید خودتان الگوی این رفتارها باشید.

برچسب نزنید

مطمئناً ترجیح می‌دهید شخصیت کودک بدون دخالت شما یا دیگران برای شکل دادن به آن رشد کند. پس از برچسب زدن به کودک با کلماتی مانند خجالتی، لوس، احساساتی یا بداخلاق خودداری کنید.

مثال بزنید

مطمئناً شما کسی هستید که کودک خردسالتان بیشتر می‌بیند و از او تقلید می‌کند؛ بنابراین کاملاً به شما بستگی دارد که چه الگویی را به او ارائه می‌دهید. برای آموزش ادب، مشارکت و صبر، باید خودتان الگوی این رفتارها باشید.

نقش طبیعت و تربیت را بشناسید

ویژگی‌های شخصیتی کودک را فقط با تکیه بر طبیعت او یا نوع تربیت خودتان توجیه نکنید. تربیت و طبیعت، در کنار هم از اهمیت بالایی برخوردار هستند و با هم برای خلق تفاوت‌های فردی کودکان و شخصیت بزرگ‌سالان کار می‌کنند.

حق فرزندت را بده

به کودک اجازه بدهید خودش باشد و نه تصویری از شما

شاید شما از نظر شخصیتی بسیار اجتماعی، با دقت، آرام یا خجالتی هستید و دوست داشته باشید که کودکتان هم مانند شما باشد، اما مسئله‌ای که از اهمیت بالایی برخوردار است، این است که کودک بتواند خودش باشد و بتواند با شیوه خودش دوست پیدا کند و با دنیا ارتباط برقرار کند.
راه‌های بیشتری برای کمک به رشد شخصیتی کودک وجود دارد. به‌طور مثال، خواندن کتاب برای کودک و محدود کردن زمان تماشای تلویزیون، از شیوه‌های بسیار مهم و کلیدی هستند. متخصصین دیگر توصیه می‌کنند از علایق کودک حمایت کنید و تجربیات او را گسترش دهید. شیوه‌ای که برای کمک به رشد شخصیتی کودک از آن استفاده می‌کنید، می‌تواند درست مانند شخصیت کودک، منحصربه‌فرد باشد.

آیا باید برای ایجاد تغییر در کودک خردسال، تلاش می‌کنید؟

باید به کودکان خردسال اجازه بدهید خودشان باشند و درعین‌حال، کودک را برای تجربه چیزهایی که شخصیت در حال ظهورش را گسترش می‌دهد، تشویق کنید.
در سال‌های خردسالی، بخش اعظمی از شخصیت، به ثبات رسیده است، اما هنوز غیرقابل تغییر نشده است. انسان‌ها تغییر می‌کنند و بخش‌هایی از ما که شخصیت ما را می‌سازند، به اندازه کافی قابلیت انعطاف دارند.
متخصصین توصیه می‌کنند که به‌جای سعی برای تغییر شخصیت کودک، بر روی ایجاد فرصت‌های تجربی برای کودک تمرکز کنید تا از رشد و تکامل او در مسیرهای تازه حمایت کنید.
درحالی‌که سعی می‌کنید رفتارهای چالش‌برانگیز کودک و چگونگی پاسخ دادن به آن‌ها را شناسایی کنید، از قابلیت‌ها و نقاط قوت کودک لذت ببرید و آن‌ها را دوست داشته باشید و به‌جای تلاش برای شکل دادن به شخصیت کودک مطابق با الگویی خاص، سعی کنید یک محیط حمایت‌گر و پر از عشق برای کودک فراهم کنید.
منبع: ninisite.com

باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443
برگرفته از گروه: کودک

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین