سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
درام تلخ 2013 ، پنج شنبه یک بار دیگر در سالن 12 هزار نفری آزادی روی صحنه رفت. درست 2 سال پیش بود که در همین سالن، جام جهانی کشتی فرنگی به میزبانی ایران برگزار شد؛ نکته اما نبود قهرمانان طلایی ایران در المپیک لندن، نظیر حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رض
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 آذربایجان با مربی ایرانی قهرمان شد


درام تلخ 2013‌، پنج‌شنبه یک ‌بار دیگر در سالن 12 هزار نفری آزادی روی صحنه رفت. درست 2 سال پیش بود که در همین سالن، جام‌جهانی کشتی فرنگی به میزبانی ایران برگزار شد؛ نکته اما نبود قهرمانان طلایی ایران در المپیک لندن، ‌نظیر حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی بود. آ
کشتی

آن‌ها که بعد از قهر محمد بنا، بار دیگر تصمیم گرفته بودند عطای کشتی گرفتن در این تورنمنت را به لقایش ببخشند میدان را خالی کردند تا فینال ایران – روسیه در آن سال به عرصه تاخت و‌تاز روس‌ها بدل شود. عرصه‌ای که درنهایت به شکست سنگین 5- 2 شاگردان رسول جزینی(که موقتا در نبود بنا سرمربی‌گری تیم ملی پذیرفته بود) ختم شد تا تماشاگران که بعد از 3 دوره قهرمانی متوالی ایران در این رقابت‌ها انتظار باخت نداشتند، به تشویق محمد بنا سرمربی قبلی تیم ملی کشتی فرنگی‌ که ایران را در المپیک به قهرمانی رسانده بود، بپردازند.

هرچند سال‌2014 و با اصرار بنا، شاگردان طلایی‌اش در نبود او دوباره در جام‌جهانی برای ایران روی تشک رفتند و درنهایت در یک فینال تکراری انتقام باخت دوره قبل‌ را آن هم با نتیجه قاطع 6- 2 از روس‌ها گرفتند، اما شاید همان موقع بسیاری از کارشناسان می‌دانستند که تکرار این قهرمانی در سال‌های آتی برای کشورمان سخت خواهد بود.

تیم ملی بی ‌بنا، همینه همینه

پنج‌شنبه اما یک‌بار دیگر تاریخ به تلخی برای گوش‌شکسته‌ها ورق خورد. در شرایطی که حمید سوریان، امید نوروزی، سعید عبدولی و البته قاسم رضایی در کسوت المپیکی‌های تیم ملی اعلام کردند که به هیچ‌وجه حاضر نیستند در جام‌جهانی تهران روی تشک بروند، به قول حسن بابک توفیق اجباری، کادر فنی را وادار کرد تا برای آبروداری در ا‌ین رقابت‌ها دست به دامان جوان‌ها شوند. هرچند‌ نتیجه مثل روز روشن بود اما شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد که ایران حتی به فینال تورنمنتی نرسد که خودش از آن میزبانی می‌کند. اما پنج‌شنبه این اتفاق افتاد تا شاگردان احد پازاج که در این دوره از رقابت‌ها به عنوان سرگروه در گروه اول این رقابت‌ها با آذربایجان، سوئد و آلمان هم‌گروه بودند، در اولین گام با نتیجه 6- 2 به آذربایجان ببازند تا برد مقابل سوئد(نتیجه 6- 2) و آلمان(نتیجه 7- یک) هم تاثیری در کوتاه شدن دست ایران از حضور در فینال نداشته باشد. همان موقع بود که حافظه تاریخی تماشاگران به کمک‌شان آمد تا فریاد‌های «تیم ملی بی‌ بنا، همینه همینه» گوش فدراسیون‌نشین‌ها را پر کند و به این وسیله اعتراض خود را نسبت به غیبت محمد بنا در تیم ملی کشتی فرنگی اعلام کنند.

در کشتی فرنگی گزینه‌های محدودی برای سرمربی‌گری داریم

رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی در واکنش به باخت تیم ملی کشورمان به آذربایجانی که سرمربی‌گری آن را جمشید خیرآبادی برعهده دارد، می‌گوید: «عدم حضور چند کشتی‌گیر با‌تجربه ایران و البته اشتباه چند کشتی‌گیر باتجربه در دیدار برابر آذربایجان کار را برای ما سخت کرد. البته این‌که بخواهیم بگوییم کشتی‌گیران ما و کشتی ایران در جا زده‌اند، درست نیست چون این تیم، تیم اصلی ما نبود.» به گزارش تسنیم او در پاسخ به این که آیا از عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی ایران راضی است یا خیر، می‌گوید: «موضوع راضی بودن یا نبودن مطرح نیست. بار عمده کشتی روی دوش کشتی‌گیران است و به اعتقاد من هیچ‌وقت نمی‌توان پیش‌بینی کرد که اگر یک تیم قهرمان المپیک ‌شود، حتما‌ باید در جام‌جهانی هم قهرمان شود.» اما این‌که آیا خادم از عملکرد کادر فنی راضی است، سوالی است که رئیس گوش‌شکسته‌ها در واکنش به آن می‌گوید: «ما در کشتی فرنگی افراد و گزینه‌های محدودی را برای سرمربی‌گری تیم ملی در اختیار داریم و موجودی ما همین نفرات هستند و نیاز است تا در آینده کادر مجرب‌تری را برای کشتی فرنگی پرورش دهیم.»

مسابقه رده‌بندی جام جهانی کشتی فرنگی در حالی دیروز بین ایران و ترکیه برگزار شد که ملی‌پوشان ایران با حمایت و حضور خوب 6 هزار تماشاگر در سالن 12 هزار نفری آزادی موفق شدند با نتیجه 5- 3 ترکیه را شکست دهند و بر سکوی سوم جام جهانی بایستند

کواچ تماشاگر ویژه دیدار ایران- ترکیه

مسابقه رده‌بندی جام جهانی کشتی فرنگی در حالی دیروز بین ایران و ترکیه برگزار شد که ملی‌پوشان ایران با حمایت و حضور خوب 6 هزار تماشاگر در سالن 12 هزار نفری آزادی موفق شدند با نتیجه 5- 3 ترکیه را شکست دهند و بر سکوی سوم جام جهانی بایستند. البته این سومی به کام ترک‌ها خوش نیامد؛ چراکه در جریان رقابت مهدی علیاری و فاتح باشکوی، کشتی‌گیر ترکیه‌ای به بهانه مصدومیت روی تشک خوابیده بود که پزشک تیم ایران از او خواست بلند شود و به کشتی ادامه دهد که مربی ترکیه وارد تشک شد و رفتار زشتی از خود نشان داد. به گزارش ایسنا، او برخورد بدی با دکتر ملک‌محمدی، پزشک تیم ملی داشت و او را با زور دست هل داد. در حالی که کار داشت به جاهای باریک کشیده می‌شد حسن بابک، مدیر تیم ملی نیز وارد تشک شد و مربیان ترک را به آرامش دعوت کرد. ناگفته نماند که این رقابت یک تماشاگر ویژه داشت؛ اسلوبودان کواچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران که به تازگی به ایران برگشته برای تماشای رقابت کشتی‌گیران فرنگی‌کار ایران در جام جهانی در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی حاضر شد. دیروز روسیه و آذربایجان دیدار فینال را برگزار کردند. شاگردان جمشید خیرآبادی که به نتیجه 4- 4 مقابل روسیه رسیدند به دلیل داشتن امتیاز فنی مثبت بیشتر (آذربایجان 18 امتیاز فنی و روسیه 17 امتیاز) به قهرمانی این دوره از رقابت‌ها رسیدند تا بعد از دریافت جایزه 50 هزار دلاری در سالن آزادی دور افتخار بزنند. گفتنی است؛ برای این رقابت‌ها جایزه 100 هزار دلاری در نظر گرفته شده بود که به ترتیب به تیم اول 50 هزار دلار، تیم دوم 30 هزار دلار و تیم سوم 20 هزار دلار تعلق گرفت. ناگفته نماند که رومن ولاسوف، قهرمان روسی المپیک که از غیبت ستاره‌های المپیکی ایران در این رقابت‌ها شگفت‌زده شده بود گفته بود: «ما دوست داشتیم با ایران در فینال روبه‌رو شویم اما نمی‌دانم چه شد که ایران با چنین نتیجه‌ای مقابل آذربایجان شکست خورد. به شخصه دوست داشتم کشتی‌گیرانی مانند سوریان، نوروزی و رضایی برای ایران به روی تشک می‌رفتند ولی علت نیامدن آن‌ها را نمی‌دانم.»

رده‌بندی: 1. آذربایجان 2. روسیه 3. ایران 4. ترکیه 5. مجارستان 6. سوئد 7. آلمان 8. ارمنستان

بخش سیاست تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین