سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
استان کرمان به دلیل گستره پهناور و تنوع، یکی از بی نظیرترین شرایط اقلیمی را برای اکوتوریسم در کشور به خود اختصاص داده است و جالب اینکه هر از چند گاهی، مکانی جدید و بی نظیر از حیث گردشگری در این منطقه شناسایی و معرفی و به یکی از قطب های اصلی گردشگری تبدیل
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دره راگه؛ بهشتی در قلب کویر + تصاویر

دره راگه


استان کرمان به دلیل گستره پهناور و تنوع، یکی از بی‌نظیرترین شرایط اقلیمی را برای اکوتوریسم در کشور به خود اختصاص داده است و جالب اینکه هر از چند گاهی، مکانی جدید و بی‌نظیر از حیث گردشگری در این منطقه شناسایی و معرفی و به یکی از قطب‌های اصلی گردشگری تبدیل می‌شود.


دره راگه در نزدیکی شهر رفسنجان از جمله این مکان‌ها است. در کویر اطراف شهر معروف رفسنجان، دره‌ای به طول ۲۰ کیلومتر و عمق ۷۰ متر وجود دارد که با عرضی ۱۸۰ متری، منظره‌ای فوق‌العاده زیبا را به وجود آورده است.
نکته جالب توجه، جاری بودن رودخانه دائمی گیودری در عمق این دره است و بر اساس نظر کارشناسان، دره به دلیل فرسایش‌های آبرفتی شکل گرفته و به دلیل ادامه فرسایش، اشکال برخی قسمت‌های دره در حال تغییر است.

دره راگه
دره راگه
نکته قابل توجه در خصوص این منطقه بکر طبیعی، وجود حیات‌وحش منحصربه‌فرد در منطقه است که شامل عقاب، دراج و کبک می‌شود و این دره با منطقه حفاظت شده بدوئیه که پناهگاه آهو در استان کرمان محسوب می‌شود، تنها چند کیلومتر فاصله دارد و وجود این حیوان نیز در منطقه توسط افراد محلی گزارش شده است.

وجود اشکال زیبای طبیعی در دره کویری

از سوی دیگر، فرسایش‌های آبی در منطقه موجب شده است اشکال بسیار زیبایی در دیواره‌های دره راگه شکل گیرد که بر زیبایی این منطقه افزوده است.

دره راگه
دره راگه
زیبایی و منحصربه‌فرد بودن این دره به حدی است که برخی این منطقه را با دشت کلوتهای شهداد از نظر پتانسیل‌های گردشگری هم‌سنگ می‌دانند و مسئولان استان کرمان، به‌خصوص در بخش میراث فرهنگی و فرمانداری رفسنجان، در حال برنامه‌ریزی در راستای توسعه گردشگری در این منطقه هستند.
اما آنچه که مسلم است، معرفی و شناخت این دره از دو سال قبل توسط یکی از فعالان گردشگری به نام محمدرضا صادق‌زاده انجام شده است و فعالیت‌های وی موجب شده این دره در لیست مناطق بکر گردشگری استان کرمان قرار گیرد.
دره راگه
دره راگه

حضور گردشگران حرفه‌ای در راگه

هم‌اکنون این دره مکانی برای حضور برخی از تورهای رصد آسمان و دره‌نوردی و کوهنوردی است و مسئولان نیز در راستای جذب سرمایه‌گذار و تأسیس زیر ساخت‌ها با توجه به کمترین آسیب به منظر منطقه در حال فعالیت هستند.
باشگاه خبرنگاران

باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: ha_sh_2000
برگرفته از گروه: ایران‌گردی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین