سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مطالعات مختلفی ثابت کرده اند که روزانه باید حدود 5/1 لیتر یا حدود 8 لیوان آب نوشیده شود. بااین حال، تحقیقات جدید با کمی تغییرات در این اعداد و ارقام، همراه است. آب نیاز ضروری بدن است و مصرف آن، قطعاً اجتناب ناپذیر خواهد بود؛ اما آیا واقعاً فقط به این 5/1
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا واقعاً باید روزی 8 لیوان آب نوشید؟

آب


مطالعات مختلفی ثابت کرده‌اند که روزانه باید حدود 5/1 لیتر یا حدود 8 لیوان آب نوشیده شود. بااین‌حال، تحقیقات جدید با کمی تغییرات در این اعداد و ارقام، همراه است. آب نیاز ضروری بدن است و مصرف آن، قطعاً اجتناب‌ناپذیر خواهد بود؛ اما آیا واقعاً فقط به این 5/1 لیتر محدود می‌شود؟


نیاز بدن به آب با توجه به ساختار جسمانی هر فرد، سبک زندگی و آب‌وهوا متغیر است. آب حدود 60% وزن بدن را تشکیل می‌دهد، اما هرروز مقدار قابل‌توجهی از آن از بین می‌رود. تحقیقات نشان می‌دهد بدن فردی با قد متوسط، روزانه بیش از 2 لیتر آب مصرف می‌کند.
مقدار اضافی آب نیز از طریق ادرار حذف می‌شود که موجب دفع مواد اضافی تولید شده در بدن می‌گردد. البته تنفس، تعریق و اشک نیز بخش دیگری از آب اضافی بدن را خارج می‌کنند. کمبود آب بدن از طریق نوشیدن آب و غذاهای مایع جبران می‌شود.
از همین رو لازم است تا در تمام طول روز، آب نوشیده شود، حتی اگر با احساس تشنگی همراه نباشد. در واقع، با افزایش سن، افراد نیاز کمتری به آب احساس می‌کنند و به همین دلیل، خطر کمبود آب بدن وجود دارد. همچنین در شرایط آب‌وهوایی گرم، ورزش، دوران شیردهی و بیماری توصیه می‌شود به میزان کافی آب نوشیده شود.

مطالعات بسیاری در زمینه نیاز واقعی بدن به آب انجام شده است. این اعداد بین 1 تا 3 لیتر در روز متغیر است و توصیه می‌گردد روزانه حدود دو لیتر آب نوشیده شود؛ اما همان‌طور که اشاره شد، این مقدار با توجه به ساختار جسمانی افراد، دمای محیط و شیوه زندگی تغییر می‌کند.

خطر کمبود آب با توجه به وزن مشخص می‌شود و ممکن است ناشی از مصرف ناکافی و طولانی‌مدت آب باشد. نخستین علائم کمبود آب مزمن با تیره شدن رنگ ادرار، احساس خشکی در دهان و گلو، سردرد، سرگیجه، خشکی پوست و عدم تحمل نسبت به گرما بروز می‌کند. برای درمان این مشکل توصیه می‌شود تا حد ممکن آب نوشیده شود، حتی اگر نوشیدن حجم بسیار زیادی آب با توجه به بعضی مطالعات، مضر به نظر برسد.
نوشیدن آب بسیار زیاد؛ مضر برای سلامتی
مصرف بسیار زیاد و خیلی سریع مایعات در بدن، باعث هیپوتانرمی می‌شود که کاهش سدیم در خون است و می‌تواند مضر باشد. در این صورت، کلیه‌ها که تنها می‌توانند یک و نیم لیتر آب را در ساعت تنظیم کنند، قادر به تصفیه این حجم مایعات نیستند. در واقع، نوشیدن بیش‌ازحد آب باعث تورم سلول‌های خونی می‌شود که می‌تواند اختلالی در عملکرد مغز ایجاد کند. غلظت یون سدیم بین پلاسمایی، تا حد زیادی به خاطر وجود آب پلاسما کاهش می‌یابد.

آب


توصیه‌های مختلف در مورد نوشیدن آب
مطالعات بسیاری در زمینه نیاز واقعی بدن به آب انجام شده است. این اعداد بین 1 تا 3 لیتر در روز متغیر است و توصیه می‌گردد روزانه حدود دو لیتر آب نوشیده شود؛ اما همان‌طور که اشاره شد، این مقدار با توجه به ساختار جسمانی افراد، دمای محیط و شیوه زندگی تغییر می‌کند. این دو لیتر، تنها به آب در شکل معمول خلاصه نمی‌شود، بلکه مجموعه مایعاتی که از طریق غذاها و نوشیدنی‌های با پایه آب (چای، قهوه، آب‌میوه) مصرف می‌شود را در بر می‌گیرد.
موضوع نوشیدن 8 لیوان آب، مجموع مایعات مصرفی در طول روز را شامل می‌شود. بااین‌حال، بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که علاوه بر مواد غذایی، باید 5/2 تا 3 لیتر آب نوشیده شود. شاید از همین رو تعیین مقدار دقیق آب، کمی مشکل به نظر برسد و تنها لازم است تا در طول روز، مراقب تأمین آب کافی بدن بود تا اندام‌های بدن، عملکرد مناسبی داشته باشند.

باشگاه خبرنگاران

باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443
برگرفته از گروه: اطلاعات دارویی و پزشکی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین