سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بهترین شنونده ها کسانی هستند که هر از گاهی میان گفت وگو، در مورد سوژه مورد بحث، سوال هایی می کنند. البته این کار نباید موجب قطع کردن صحبت های طرف مقابل شود. بهتر است وقتی شخص در پایان جملات مکث می کند، سوال را مطرح کرد.می کند، سوال را مطرح کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه شنونده و گوینده خوبی باشیم؟


بهترین شنونده‌ها کسانی هستند که هر از گاهی میان گفت‌وگو، در مورد سوژه مورد بحث، سوال‌هایی می‌کنند. البته این کار نباید موجب قطع کردن صحبت‌های طرف مقابل شود. بهتر است وقتی شخص در پایان جملات مکث می‌کند، سوال را مطرح کرد.


پیشرفت شغلی از طریق گوش دادن

برای برقراری ارتباط بهتر، باید درست شنیدن را یاد بگیریم. به کمک این چهار روش ساده می‌توانید شنونده یا گوینده خوبی باشید.

فضای مناسبی انتخاب کنید

اگر می‌خواهید با دوست، همکار یا هر شخص دیگری صحبت کنید، باید فضایی را انتخاب کنید که مناسب گفت‌وگو باشد. مثلاً هر چیزی را که ممکن است حواستان را پرت کند، از جلوی چشم بردارید. افزون بر این، بهتر است از پشت میز کار خود بلند شوید یا تلفن همراهتان را خاموش کنید. هنگام گفت‌وگو بهتر است تمام حواستان به موضوع مورد صحبتتان باشد.

به گوینده توجه کنید

احتمالاً شما با افرادی مواجه شده‌اید که وقتی در حال صحبت کردن هستند، مدام دستشان را تکان می‌دهند یا با اشیایی مانند خودکارشان بازی می‌کنند. اگر بدانید این کار یا حرکات مشابه، چقدر آزاردهنده است و جلوی یک مکالمه خوب و با کیفیت را می‌گیرد، هرگز این کارها را انجام نمی‌دهید. در واقع با این رفتار، علاوه بر این‌که حواس طرف مقابل را پرت می‌کنید، تلویحاً به او می‌گویید از شنیدن حرف‌هایش خسته شده‌اید و دیگر علاقه‌ای به ادامه گفت‌وگو ندارید.

به‌موقع سوال کنید

بهترین شنونده‌ها کسانی هستند که هر از گاهی میان گفت‌وگو، در مورد سوژه مورد بحث، سوال‌هایی می‌کنند. البته این کار نباید موجب قطع کردن صحبت‌های طرف مقابل شود. بهتر است وقتی شخص در پایان جملات مکث می‌کند، سوال را مطرح کرد. شنوندگان حرفه‌ای، درعین‌حال مراقب هستند سوال‌شان اشتیاق طرف مقابل را برای ادامه بحث افزایش دهد. با این کار، خود شما کمتر خسته شده و حواستان نیز پرت نمی‌شود، همچنین می‌توانید در جایگاه یک شنونده خوب باقی بمانید.

احتمالاً شما با افرادی مواجه شده‌اید که وقتی در حال صحبت کردن هستند، مدام دستشان را تکان می‌دهند یا با اشیایی مانند خودکارشان بازی می‌کنند. اگر بدانید این کار یا حرکات مشابه، چقدر آزاردهنده است و جلوی یک مکالمه خوب و با کیفیت را می‌گیرد، هرگز این کارها را انجام نمی‌دهید. در واقع با این رفتار، علاوه بر این‌که حواس طرف مقابل را پرت می‌کنید، تلویحاً به او می‌گویید از شنیدن حرف‌هایش خسته شده‌اید.


 

به‌درستی نفس بکشید

وقتی زمان زیادی را به صحبت کردن می‌گذرانید، احتمال این‌که خسته شوید، بسیار زیاد است. بنابراین می‌توانید چند بار نفس عمیق بکشید تا جریان خون در بدن و به‌ویژه در مغزتان بهتر شود. البته روش تنفس عمیق را پیش از شرکت در گفت‌وگوها یاد بگیرید تا صحبت کردن را به روشی مناسب و به‌طوری‌که فرد در حال صحبت متوجه خستگی شما نشود، انجام دهید.
شنونده خوب بودن، تلاش و مهم‌تر از همه صبر و شکیبایی لازم دارد؛ اما اگر این کار را به‌خوبی انجام دهید، می‌بینید به‌زودی به یک عادت در شما تبدیل می‌شود و مردم از این‌که گوش شنوای خوبی یافته‌اند، از حرف زدن لذت می‌برند و می‌توانند موضوعات بسیار جالبی را با شما در میان بگذارند.
باشگاه خبرنگاران

باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443
برگرفته از گروه: دانستنی‌های علمی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین