سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در این مطلب، ما به شما می گوییم شکم بزرگتان از کجا آمده و با سلامت شما چه می کند!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شکم شما هرروز بزرگ‌تر می‌شود؟!


در این مطلب، ما به شما می‌گوییم شکم بزرگتان از کجا آمده و با سلامت شما چه می‌کند!


چاقی

اوایلش با کمی ناراحتی پشت میز غذا شروع می‌شود. چند لقمه‌ای که می‌خورید، احساس می‌کنید شلوارتان به شکل آزاردهنده‌ای تنگ می‌شود و تحمل نشستن پشت میز را از شما می‌گیرد، اما ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. آرام‌آرام پوشیدن همان شلوار، حتی در ابتدای روز هم برایتان سخت و سپس غیرممکن می‌شود. چند ماهی بعد، پیراهن‌هایی که همیشه زیبایتان می‌کرده‌اند، ظاهری زشت و نامتناسب را از شما در آینه نشان می‌دهند و بعد هم دیگران با وجود همه زحمت‌هایی که برای پنهان کردن شکم بزرگتان کشیده‌اید، حتی در لباس‌های آزادی که می‌پوشید، شکم بزرگ شما را تشخیص می‌دهند.
این اتفاق‌ها آن‌قدر سریع می‌افتد که توان مهار بزرگ شدن شکمتان را از دست می‌دهید و حتی وقت نمی‌کنید برای کنار آمدن با این ظاهر تازه، خود را آماده کنید. اگر خواندن این چند خط، شبیه به شرح‌حال شماست یا اگر نمی‌خواهید به فردی که این روزها را می‌گذراند تبدیل شوید، در ادامه این مطلب با ما باشید. ما به شما می‌گوییم شکم بزرگتان از کجا آمده و با سلامت شما چه می‌کند.

مثل اسفند روی آتش هستید؟ مدام استرس دارید؟

نگاهی به خودتان در آینه بیندازید! حتماً در کنار روزهای سختی که برای خودتان و دیگران به ارمغان می‌آورید، صاحب شکمی بزرگ هم هستید. تعجب نکنید. هورمون‌هایی که در لحظه‌های پراسترس و آشفته زندگی شما بالا و پایین می‌شوند، ظاهر شما را هم تحت تأثیر قرار می‌دهند و به کوچک یا بزرگ شدن شکمتان منجر می‌شوند. محققان می‌گویند، زندگی پراسترس و البته تحمل پایین شما در برابر فشارهای روانی روزمره، به بیشتر شدن اندازه دور کمرتان می‌انجامد. ازنظر آن‌ها، اگر شما فرد ناآرامی هستید که تنش‌ها را به‌سختی پشت سر می‌گذارید و یک فشار کوچک، آرامشتان را مختل می‌کند، باید انتظار این را داشته باشید که شکمتان هرروز بزرگ‌تر شود.
محققان در این مورد، سطح هورمون کورتیزل که به هورمون استرس مشهور است را مقصر می‌دانند و می‌گویند با بیشتر شدن فشارهای روانی شما و ضعفتان برای مواجهه با آن‌ها، این هورمون در خونتان بیشتر می‌شود و نظم توزیع چربی در بدنتان هم به هم می‌خورد. در چنین شرایطی، سوخت‌وساز بدنتان دچار مشکل می‌شود و دست‌به‌دست دادن همه این عوامل، باعث می‌شود دور کمر لباس‌هایتان هرروز برای شما تنگ‌تر شود. پس نه‌تنها به‌خاطر کوچک شدن شکمتان، بلکه برای داشتن زندگی بهتر و طولانی‌تر، اعصابتان را کنترل کنید و اگر از عهده این کار دشوار برنمی‌آیید، از یک روانشناس کمک بگیرید. اگر این مطلب را تا انتها بخوانید، خواهید فهمید این توصیه ما بی‌اساس نیست و گذشته از زیباتر کردن شما، می‌تواند از خطر مرگ یا گذراندن یک زندگی سخت و دردناک، نجاتتان دهد.

وقتی‌که می‌خوابید، بسیاری از فعالیت‌های بدنتان به حالت تعلیق درمی‌آید که هضم غذا یکی از آن فعالیت‌هاست. اگر شما عادت دارید شامتان را تنها یکی دو ساعت قبل از خواب میل کنید، احتمالاً از چاقی شکمی هم رنج می‌برید، چراکه به‌خاطر درست هضم نشدن غذایتان چاق و شکم‌گنده شده‌اید.

زیادی کم‌چرب غذا می‌خورید؟

حتماً شما هم شنیده‌اید که مصرف بیش‌ازاندازه غذاهای چرب، یکی از دلایل چاقی به‌ویژه چاقی شکمی است، اما احتمالاً نشنیده‌اید که بیش‌ازاندازه چربی نخوردن هم می‌تواند به چاق شدن شکم شما منجر شود. محققان می‌گویند کسانی که بیش‌ازاندازه بر نخوردن چربی تأکید می‌کنند، صاحب شکم‌هایی چاق و نازیبا می‌شوند. ازنظر آن‌ها، مصرف چربی‌های مفید هم برای سلامت لازم است و هم برای زیبایی افراد و کسانی که می‌خواهند تناسب اندامشان را حفظ کنند باید در رژیمشان چربی‌های غیراشباع مثل آووکادو، روغن‌زیتون، دانه‌های روغنی، مغزها و... را جا دهند.
از طرف دیگر، محققان می‌گویند چربی‌ها به جذب بسیاری از مواد غذایی مفید کمک می‌کنند. برای مثال آن‌ها می‌گویند اگر سالادتان را بدون روغن‌زیتون یا روغن هسته انگور بخورید، فایده زیادی نصیب بدنتان نمی‌شود، پس صفر و یکی نباشید و برای دور کردن خطرات غذاهای چرب از خودتان، برای همیشه با چربی‌ها قهر نکنید.

کم می‌خوابید؟

کم‌خوابی و خسته کردن خود را با فعال بودن و سحرخیزی اشتباه نگیرید. محققان می‌گویند آدم‌هایی که به‌اندازه کافی نمی‌خوابند، به‌احتمال زیاد دچار چاقی و به‌ویژه چاقی شکمی می‌شوند. یافته‌های آن‌ها حاکی از این است که در بدن افرادی که شب‌ها به‌اندازه کافی نمی‌خوابند، سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول بالاتر است.
بالا بودن میزان این هورمون باعث می‌شود فرد به مصرف شکر، میل بیشتری داشته باشد و سراغ ریزه‌خواری و گرفتن کالری‌های بیشتر هم برود. محققان می‌گویند، کمتر از پنج ساعت خوابیدن در شب، شکم را بزرگ می‌کند، اما اگر بین هفت تا 9 ساعت در شبانه‌روز بخوابید، میزان این هورمون در بدنتان به تعادل می‌رسد و تناسب اندامتان حفظ می‌شود. گذشته از این، محققان می‌گویند تنها خواب به‌اندازه نیست که تناسب اندام شما را حفظ می‌کند، بلکه سحرخیز بودن هم در این مورد نقش دارد. پس شب‌زنده‌دار نباشید و به قیمت خوابیدن در میانه روز، میزان خوابتان را به کمتر از 7 ساعت نرسانید.

هورمون‌هایی که در لحظه‌های پراسترس و آشفته زندگی شما بالا و پایین می‌شوند، ظاهر شما را هم تحت تأثیر قرار می‌دهند و به کوچک یا بزرگ شدن شکمتان منجر می‌شوند. محققان می‌گویند، زندگی پراسترس و البته تحمل پایین شما در برابر فشارهای روانی روزمره، به بیشتر شدن اندازه دور کمرتان می‌انجامد.

کم پروتئین می‌خورید؟

مصرف به‌اندازه پروتئین، بدنی زیبا و عضلانی را به شما هدیه می‌کند، اما وقتی کمتر از نیاز بدنتان پروتئین می‌خورید، به‌احتمال بیشتری، اشتهای کاذب پیدا می‌کنید. پروتئین به شما کمک می‌کند اشتهایتان را کنترل کنید و به وضعیت هورمون‌هایتان سروسامان دهید. محققان می‌گویند خوردن غذاهای پروتئینی باعث می‌شود زمان طولانی‌تری احساس سیری کنید و کمتر به خوردن میان‌وعده و هله‌هوله تمایل پیدا کنید. پس سعی کنید در هر وعده غذایی‌تان، 20 تا 25 گرم پروتئین بگنجانید تا شکمتان هرروز بزرگ‌تر نشود.

سودا می‌خورید؟

شاید سودا یا آب گازدار، نوشیدنی پرطرفداری باشد و از آنجا که شکر ندارد، خیلی‌ها را به این خیال بیندازد که مصرفش مثل نوشابه پرضرر نیست، اما محققان می‌گویند نوشیدن مایعات گازدار، نه‌تنها به دندان‌های شما آسیب می‌زند، بلکه شکمی بزرگ را هم به شما هدیه می‌کند. محققان می‌گویند کسانی که در هرروز تنها یک لیوان سودا می‌خورند، پنج برابر بیشتر از کسانی که یک‌بار در هفته سراغ این نوشیدنی می‌روند، استعداد چاق شدن را پیدا می‌کنند. ازنظر آن‌ها، فرقی نمی‌کند سراغ سوداهای رژیمی بروید یا آن‌هایی که شیرین و طعم‌دار شده‌اند، چراکه مصرف این نوشیدنی درهرحال، شما را صاحب بدنی چاق و شکمی بزرگ می‌کند.

چاقی

دیر غذا می‌خورید؟

وقتی‌که می‌خوابید، بسیاری از فعالیت‌های بدنتان به حالت تعلیق درمی‌آید که هضم غذا یکی از آن فعالیت‌هاست. اگر شما عادت دارید شامتان را تنها یکی دو ساعت قبل از خواب میل کنید، احتمالاً از چاقی شکمی هم رنج می‌برید، چراکه هم به‌خاطر درست هضم نشدن غذایتان چاق و شکم‌گنده شده‌اید و هم به‌خاطر نزدیک بودن زمان خواب و خوراکتان به هم، به مشکلات مربوط به معده دچار شده‌اید و به همین دلیل، ظاهر شکمتان برجسته به نظر می‌رسد.

فیبر نمی‌خورید

مصرف به‌اندازه فیبر می‌تواند سلامت دستگاه گوارشتان را تضمین و از این طریق، شکمتان را هم کوچک کند. پژوهشگران معتقدند کسانی که هرروز 10 گرم فیبر می‌خورند (معادل دو سیب کوچک، یک فنجان نخود سبز و نصف فنجان لوبیاچیتی) چربی‌های احشایی بدنشان 3/7 درصد کمتر شده و صاحب شکمی تخت می‌شوند. نیازی به گفتن ندارد بسیاری از سبزی‌های برگ سبز مثل کاهو، سرشار از فیبر هستند و مصرف هرروزه‌شان می‌تواند فعالیت دستگاه گوارش شما را تنظیم کند.

افسرده‌اید؟

اگر بی‌دلیل شکم‌گنده شده‌اید و حتی رعایت کردن نکات گفته‌شده هم گره‌ای از مشکل شما باز نکرده، بهتر است مشکلتان را به‌جای متخصص گوارش، با یک روان‌پزشک در میان بگذارید. محققان می‌گویند اگر در دوره پیری به سر ببرید و به افسردگی دچار شوید، صاحب شکمی بزرگ هم می‌شوید. بررسی‌های آن‌ها نشان می‌دهد احتمال شکم‌گنده شدن در یک دوره زمانی پنج‌ساله، در مسن‌هایی که علائم افسردگی را نشان می‌دهند، بیشتر است. همان‌طور که در مورد بی‌خوابی گفتیم، در این مورد هم پای هورمون کورتیزول در میان است. کنترل نشدن سطح این هورمون که بالا رفتنش چربی‌های دور شکم و کمر را انباشته می‌کند، باعث می‌شود فرد بدون چاق شدن، شکم‌گنده شود.

محققان دانشگاه هاروارد دریافتند مردانی که دچار چربی شکم هستند، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند.

میان‌سال شده‌اید؟

ازنظر متخصصان، پیرتر شدن به‌ویژه برای زنان، چاقی شکمی را همراه می‌آورد. گرچه بالاتر رفتن سن به بالاتر رفتن BMI هم می‌انجامد، اما محققان می‌گویند نه‌تنها میزان چربی‌ها بلکه شیوه توزیع آن‌ها هم در سنین بالاتر، با زمان جوانی تفاوت خواهد داشت. اگر شما در چنین دوره‌ای به سر می‌برید و برای آب‌کردن شکمتان مصمم هستید، گذشته از رعایت رژیم غذایی مناسب، باید پیاده‌روی و یوگا را هم به برنامه زندگی‌تان اضافه کنید.

زودتر می‌میرید

مرگ زودرس به دلیل مشکلات قلبی، یکی از نگرانی‌هایی است که باید همیشه با آدم‌های شکم‌گنده همراه باشد.

اگر شکم‌گنده شوید...

- شکم‌ گنده، تنها شما را در آینه نازیبا نشان نمی‌دهد. بررسی‌های پژوهشگران، حاکی از این است که چاقی شکمی، شما را به بیماری‌های مختلفی دچار می‌کند که درمان کردنشان به‌اندازه آب‌کردن شکمتان آسان نیست.
- استخوان‌هایتان پوک می‌شود: محققان دانشگاه هاروارد دریافتند مردانی که دچار چربی شکم هستند، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. درحالی‌که این بیماری به‌طورمعمول در زنان سالمند دیده می‌شود، پژوهشگران ادعا می‌کنند، مردان شکم‌گنده هم از مبتلایان اصلی آن هستند. به گفته پژوهشگران، چاقی شکمی، خطر شکستن استخوان‌ها را بیشتر می‌کند. گروه دیگری از پژوهشگران معتقدند بیماری‌های ریوی و مشکلات تنفسی هم همیشه با شکم‌گنده‌ها همراه است.
- کلیه‌هایتان از کار می‌افتد: بیماری‌های کلیوی، یکی از مشکلات رایج در میان شکم‌گنده‌هاست. از منظر محققان هلندی، کسانی که شکمی چاق دارند، فشارخونشان هم بالاتر است و بیشتر به مشکلات کلیوی دچار می‌شوند.

باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: bahaar88
برگرفته از گروه: تغذیه و تناسب اندام

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین