سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از سرمایه های عظیم دنیای اسلام است که در اختیار امت اسلامی قرار دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

   8 سال تلاش برای نابودی دانشگاه ازاد


آیت الله هاشمی رفسنجانی:8 سال تلاش کردند دانشگاه آزاد را نابود کنند اما نشد

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از سرمایه های عظیم دنیای اسلام است که در اختیار امت اسلامی قرار دارد.

هاشمی

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه در شصت و نهمین اجلاس سراسری روسای دانشگاه های آزاد اسلامی، گفت: با توجه به سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی، نیاز مبرم به آینده نگری و آینده نگرانه عمل کردن داریم.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اگر خداوند کمک کند و حسودان و کم خردان مانع کار نشوند؛ می توانیم امیدوار به کمبود نواقص باشیم.

هاشمی رفسنجانی به راهبردها و اهداف این دانشگاه اشاره کرد و گفت: زحمات بسیار زیادی برای کمیت و کیفیت بخشی به دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده و مجموعه بی نظیری در کشور خلق شده است.

وی گفت: البته نواقص زیادی در این زمینه داریم که برای جبران آنها باید شتاب کنیم و می توانیم راه را به خوبی ادامه دهیم.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری تاکید کرد: باید به رشته آینده پژوهی در دانشگاه های کشور به ویژه دانشگاه آزاد توجه ویژه ای شود.

وی همچنین خطاب به مسوولان و مدیران واحدهای دانشگاه آزاد گفت: تاریخ دانشگاه و واحد خود را بنویسید و کارهایی که ترتیب داده اید را به مرور به طور تاریخچه ای نگارش کنید و برای کیفیت بخشی، آن را در اختیار آیندگان قرار دهید.

هاشمی رفسنجانی در ادامه به ثمرات شکل گیری دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی هزینه ای برای بیت المال و دولت نداشته؛ بلکه در جهت عمران و آبادانی و همچنین اشتغالزایی تلاش بسیاری کرده و مالیاتی که از حقوق کارکنان این مرکز علمی به دولت داده می شود نیز بسیار مثمرثمر بوده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به شکل گیری اولیه دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: در آن دوران ما مطمئن بودیم به این زودی ها دولت نمی تواند شرایط تحصیل را با توجه به اشتیاق جوانان و همچنین کنکور فراهم کند و دانشگاه آزاد توانست خدمت بزرگی در جهت مطالبات تحصیلی جوانان و اشتیاق آنان به تحصیل فراهم آورد.

دانشگاه آزاد اسلامی هزینه ای برای بیت المال و دولت نداشته؛ بلکه در جهت عمران و آبادانی و همچنین اشتغالزایی تلاش بسیاری کرده و مالیاتی که از حقوق کارکنان این مرکز علمی به دولت داده می شود نیز بسیار مثمرثمر بوده است

هاشمی رفسنجانی همچنین به برخی کسانی که خواستند دانشگاه آزاد را نابود کنند اشاره کرد و گفت: 8 سال تلاش شد تا این دانشگاه را نابود کنند و رقیبی با کیفیت پایین تر برای آن درست کردند، اما امروز شاهدیم که طبق آمار بیشترین تعادل در واحدهای دانشگاه آزاد وجود دارد و همانطور است که پیش بینی می شد.

وی به موضوع وام دهی به دانشجویان دانشگاه آزاد نیز اشاره کرد و گفت: شرایط ایجاد شده اخیر برای پرداخت وام به دانشجویان، کمک زیادی به آنان می کند.

هاشمی

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، این مرکز علمی را بزرگترین دانشگاه حضوری جهان دانست و گفت: وزارت علوم به ویژه دکتر فرجی دانا زحمات زیادی برای آوردن برخی رشته ها به این دانشگاه کشیدند که کارهای بزرگی انجام شده است.

هاشمی رفسنجانی شکل گیری دانشگاه آزاد در سال های ابتدایی انقلاب را بسیار ثمربخش دانست و گفت: سرمایه اولیه این دانشگاه با کمک مردم تامین شد و ما امروز افتخار می کنیم که در تحصیلات تکمیلی و بسیاری از رشته ها به پیشرفت های بالایی دست یافته ایم.

او در ادامه به مدیران واحدهای دانشگاه آزاد توصیه کرد؛ شرایط تحصیل دانشجویان مشتاق کم بضاعت را فراهم آورند و صندوقی تهیه شود تا به این افراد با استعداد و کم بضاعت وام پرداخت شود و بعد از یافتن شغل از آنان دریافت شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به بحث آینده پژوهی و آینده نگری اشاره کرد و گفت: ما در شرایطی هستیم که یکی از ضروریات ما دیدن آینده است و این چیزی نیست که ابتکار امروز باشد بلکه ائمه معصومین (ع) نیز بر آن تاکید داشتند؛ با توجه به سرعتی که در تحول و تکنولوژی پیش آمده باید آینده نگری و آینده پژوهی مورد توجه قرار گیرد.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه موج سرعت تکنولوژی روزافزون در حال گسترش است گفت: نحوه اطلاع رسانی در گذشته و اکنون و سرعتی که در حد نور، اطلاعات را به این سو و آن سو می برد، نشان می دهد چیزهایی در حال اتفاق است که هیچ مرزی در آینده نمی ماند و همه دنیا به دهکده ای کوچک تبدیل می شود.

بخش سیاست تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین