سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گروه هنری پیله بهشت، در سال آتی دومین پروژه هنری خود را با هدف حفاظت از ماهی ها و مرجان های در حال انقراض خلیج همیشه پارس برگزار خواهد کرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماهی و مرجان بر بوم نقاشی

گروه هنری پیله بهشت، در سال آینده دومین پروژه هنری خود را با هدف حفاظت از ماهی ها و مرجان های در حال انقراض خلیج همیشه پارس برگزار خواهد کرد.

سمیه رمضان ماهی -بخش هنری تبیان

گروه هنری بهشت

چند سالی است که حضور کمپین های مختلف با هدف حفاظت از محیط زیست در جای جای جهان پررنگ تر شده است. در این میان، کشورمان ایران نیز از این جنبش استقبال کرد. پیله بهشت از جمله گروه هایی است که در اقدامی خلاقانه، تلاش دارد ضمن برپایی نمایشگاه های هنری، با محوریت توجه به محیط زیست، اقدامی فرهنگی در این زمینه انجام دهد.
آغاز ماجرا
در سال 92 و در  پی انجام پروژه های  زیست محیطی و آسیب شناسی گونه های جانوری ، گروه هنری پیله بهشت در راستای اهداف زیست محیطی خود به دعوت از هنرمندان نقاش و تصویرگر پرداخت تا با همسویی این قشر هنری در حفظ و صیانت از محیط زیست و خلق آثاری فاخر و نمایش آنها، سهمی در بیداری فرهنگی و لزوم توجه به محیط زیست بردارد.
در همین راستا گروه هنری بهشت دو هدف را مد نظر قرار داد:
اول، تقویت جایگاه طبیعت در عرصه هنر 
و دوم، پیوند هنرمند با طبیعت از نگاهی نو و ثبت گونه های جانوری از خشک زی تا آبزی
نخستین پروژه ای که این گروه با ایده خانم هما رستمی شاهواری در اردیبهشت سال 1392 برگزار کرد "بازگشت پرندگان "  نام داشت که با دعوت از هنرمندان تصویرگر و سفر ایشان به جزیره آشوراده همراه با کارشناس پرنده نگری و  تجهیزات کامل و رصد گونه های مختلف پرندگان  و مشاهده ی زیستگاهشان و آسیب شناسی آنان انجام گرفت.
این گروه تلاش داشت تا با خلق آثار هنری در خور توجه، پیام فرهنگی- زیست محیطی خود را در قالب یک نمایشگاه و چاپ کتابی با همین عنوان به انجام برسانند. سرانجام این نمایشگاه در بهمن ماه سال 92 در خانه هنرمندان بر پا شد و کتابی نیز از این مجموعه با 2000 جلد به چاپ رسید که 1000جلد از آن به صورت رایگان در اختیار مردم و دانش آموزان قرار گرفت و بخشی دیگر از کتابها توسط شهرداری و موزه دارآباد و... خریداری شد.
برنامه آتی و دومین نمایشگاه گروه هنری پیله بهشت
در سال جاری، پیله بهشت در دومین گام موثرخود در جهت حفظ محیط زیست  تصمیم گرفت که هنرمندان را با چالش مهمتری روبرو کند و این بار، ماهیان و مرجان های در حال مرگ خلیج  همیشه پارس را موضوع نمایشگاه قرار داد.
به همین منظور هنرمندان نقاش و تصویرگر را پس از گزینش به جزیره کیش برده که با غواصی و مشاهده ماهی ها و قرارگرفتن در فضای زیر آب از نزدیک ، بتوانند از دریچه چشم خود به آسیب های زیست محیطی پرداخته و با خلق آثارشان گام موثری در جهت آشنایی آحاد مردم و لزوم توجه مسئولین به این عرصه بردارند.
عنوان این پروژه  "ماهی و مرجان " انتخاب شده است و بر طبق مصاحبه اختصاصی تبیان با خانم مینا محیطیان مدیراجرایی پروژه،  در اردیبهشت سال 94 نمایشگاهی با همین عنوان درفرهنگسرای نیاوران تهران و نمایشگاه دیگری در جزیره کیش برپا خواهد شد.
 دومین نمایشگاه گروه هنری پیله بهشت با عنوان "ماهی و مرجان"، در سال آینده و در روز10 اردیبهشت 94، همزمان با روز خلیج فارس، افتتاح خواهد شد و آثاری در زمینه نقاشی، تصویر سازی، ویدئو آرت و هنر محیطی از هنرمندان مطرح معاصر در آن ارائه خواهد گردید.
همچنین بر طبق روال نمایشگاه گذشته، قرار است کتابی از آثار هنری این مجموعه و به دو زبان پارسی و انگلیسی، در 1 الی2 هزار جلد به چاپ رسد و همزمان با افتتاحیه نمایشگاه  در روز 10 اردیبهشت 1394 ( روز جهانی خلیج پارس) رونمایی گردد و در دسترس علاقمندان قرار گیرد.
نکته قابل توجه دیگر آن که به غیر از نمایشگاه نقاشی و تصویرسازی، سال آینده در نمایشگاه ماهی و مرجان، مستندی نیز توسط آقای محمد علی اینانلو و محمد تقی وهمیان به نمایش درخواهد آمد که چالشی نو با مسئولین و دست اندرکاران محیط زیست را مطرح خواهد کرد.
این بار و در مجموع 36 هنرمند با گروه پیله بهشت در پروژه "ماهی و مرجان" همکاری کرده اند.
هنرمندان پیشکسوت حاضر در این نمایشگاه عباتند از پرویز کلانتری، حسین محجوبی، ، قباد شیوا ،گیزلا وارگا سینایی، بهرام دبیری، حسین ماهر، معصومه مظفری،مینا غازیانی ، علی ندایی ، علی ذاکری، ،مهنوش مشیری ،فاطمه رادپور و بهنام کامرانی
هم چنین از هنرمندان معاصر جوان که در این نمایشگاه حضور دارند و برخی در عرصه بین المللی نیز مطرح هستند، می توان به: طاهره صمدی طاری، بیتا وکیلی ،نسترن سیف الله زاده، شیما خشخاشی، مهشید دارابی، گلرخ محتاج الفضل، لیلی رشیدی، بهناز جلالی، سبا عربشاهی، لیلا سیفی، سمایه شریفی، الهه محیطیان، ستاره معتضدی، آرزو و افروز قلی زاده ،فرشید شیوا، سعید رفیعی منفرد ، امیر نصر کم گویان ، بابک رشوند، سعید احمدزاده ، وحید چمانی،  مرتضی پور حسینی و علی زعیم اشاره کرد.
لازم به ذکر است که محمود نورایی در این نمایشگاه یک ویدیو آرت نمایش خواهد داد و امید فریدونی ، فریده شاهسوارانی و شهناز زهتاب نیز آثاری در قالب هنر محیطی ارائه خواهند کرد.
داشتن محیطی زیبا و بدور از آلودگی نعمتی است که همه مردم می توانند از آن بهره برند و پیله بهشت برآن است که این تفکر را به عین و واقع  در قالب آثار هنری نیز گسترش دهد .
به امید محیطی پاک
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین