سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در صورت افزایش5 درصدی قیمت فرآورده های نفتی، قیمت بنزین آزاد 50 تومان و بنزین سهمیه ای 35تومان افزایش خواهد یافت
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بنزین 1050 تومان می شود؟


در صورت افزایش5 درصدی قیمت فرآورده‌های نفتی، قیمت بنزین آزاد 50 تومان و بنزین سهمیه‌ای 35 تومان افزایش خواهد یافت.


بنزین

در پی تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش 5 درصدی قیمت فرآورده‌های نفتی، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مکلف است نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و تأمین منابع مالی سهم دولت در توسعه پالایشگاه‌ها و زیرساخت‌های تأمین، ذخیره‌سازی و توزیع فرآورده‌ اقدام کند.

بر این اساس منابع مورد نیاز از محل افزایش5 درصدی به قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی تأمین و پس از واریز به خزانه تا سقف 15 هزار میلیارد ریال به مصرف می‌رسد. این منابع جزو درآمد شرکت نبوده و از مالیات معاف است. بنا به این گزارش با توجه به قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی، در صورتی که قیمت فرآورده‌ها در سال آینده فقط 5 درصد افزایش یابد،‌ قیمت بنزین سهمیه‌ای 735، بنزین آزاد 1050 و قیمت گازوئیل سهمیه‌ای و آزاد به ترتیب 5/157 و 5/357 تومان خواهد شد. براساس این گزارش، بنا به پیشنهاد دولت و تصویب کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، درآمد دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده نیز همانند سال جاری 48 هزار میلیارد تومان تعیین شد که در صورت تصویب در صحن علنی مجلس، رقم ردیف درآمدی دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها نسبت به قانون بودجه سال 1393 افزایش نخواهد یافت. اما بررسی درآمدهای دولت از محل اجرای قانون هدفمندی و افزایش حامل‌های انرژی در سال جاری نشان از آن دارد که نحوه افزایش قیمت حامل‌ها به‌گونه‌ای بوده که رقم 48 هزار میلیارد تومان محقق نشده است. بر این اساس با احتساب افزایش حدود 300 تومانی قیمت بنزین از اوایل اردیبهشت سال 1393 و همچنین افزایش قیمت دیگر حامل‌های انرژی حدود 15 هزار و 900 میلیارد تومان  درآمد برای دولت به دست آمد که با ادامه این روند در نیمه دوم سال درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به حدود 32 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

براساس این گزارش، فاصله موجود بین 32 هزار میلیارد تومان درآمد محقق شده تا 48 هزار میلیارد تومان بودجه باید از محل افزایش مجدد قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری محقق می‌شد که در این راستا چندی پیش سخنگوی دولت اعلام کرد دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری ندارد. اما در صورتی که دولت بخواهد کل ردیف پیشنهادی مربوط به هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده محقق شود، باید قیمت حامل‌های انرژی را در سال آینده افزایش دهد. در بین حامل‌های انرژی در صورتی که قیمت فرآورده‌های نفتی فقط 5 درصد افزایش یابد، قیمت‌ها همانند جدول بالا خواهد بود اما از سوی دیگر با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت طی ماه‌های گذشته، افزایش قیمت بنزین بعید به نظر می‌رسد به طوری که بیژن زنگنه - وزیر نفت – پیش‌تر اعلام کرد که فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین در سال آینده نداریم.

فاصله موجود بین 32 هزار میلیارد تومان درآمد محقق شده تا 48 هزار میلیارد تومان بودجه باید از محل افزایش مجدد قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری محقق می‌شد که در این راستا چندی پیش سخنگوی دولت اعلام کرد دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری ندارد

در همین حال نصرت‌الله سیفی، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی سوخت با بیان اینکه با توجه به کاهش قیمت بنزین در بازار خلیج‌فارس شرایط برای آزادسازی قیمت بنزین مناسب است، اعلام کرده که در شرایط فعلی وضعیت برخی حامل‌ها برای اجرای این قانون مناسب است که در بین این حامل‌ها بنزین وضعیت مناسب‌تری دارد و تاثیر کمتری روی هزینه خانوار خواهد داشت.

بنابراین مشخص نیست که آیا دولت قیمت همه فرآورده‌های نفتی را به یک میزان افزایش خواهد داد یا به عنوان نمونه اقدام به آزادسازی قیمت بنزین خواهد کرد و قیمت سایر فرآورده‌ها را کمتر اضافه می‌کند. از سوی دیگر با حذف سهمیه بنزین 400 تومانی از ابتدای بهمن‌ماه، دولت در راستای حرکت به سمت تک‌نرخی شدن بنزین گام برداشت، در واقع با وجود بنزین
400 تومانی، بنزین با 6 نرخ محاسبه می‌شد اما با حذف سهمیه‌های 400 تومانی اکنون 4 نرخ 700 تومان برای بنزین معمولی سهمیه‌ای،800 تومان برای بنزین سهمیه‌ای سوپر،1000 تومان برای بنزین معمولی آزاد و 1100 تومان برای بنزین سوپر آزاد محاسبه می‌شود. اما در صورتی که بنزین به میزان 5 درصد اضافه شود و سهمیه‌های بنزین 700 تومانی همچنان اعتبار داشته باشد بنزین مجددا شش‌نرخی خواهد شد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : مهر فارس تسنیم ایسنا

مطالب مرتبط:

چرا قیمت نفت بالا می رود؟

 برنامه پیشنهادی وزیر وزیر نفت

 آیا نفت ارزان می‌شود؟

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین