وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این اردو تفریحی و فرهنگی است بنابراین مربیان باید برنامه های تفریحی خوبی را برای دانش آموزان در نظر گرفته باشند. ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنامه اردوی طالقان(دریاچه و روستای گلیرد)

جوستان و دریاچه

این اردو تفریحی و فرهنگی است بنابراین مربیان باید برنامه های تفریحی خوبی را برای دانش آموزان در نظر گرفته باشند. برای این منظور باید بخشی از ساحل رودخانه یا باغات ساحلی را با هماهنگی و شناسایی قبلی برای این منظور در نظر گرفت. طبق زمان بندی بالا حدود ساعت 10 صبح به این منطقه وارد می شویم. پس از پیاده شدن از ماشین باید توضیحات ضروری و تذکرات لازم به دانش آموزان داده شود.

 

سپس زمانی حدود نیم ساعت باید همه را در اختیار خود گذاشت تا از مناظر زیبای اطراف و سواحل دریاچه سد طالقان لذت ببرند. عکاسی از مناظر می تواند به عنوان تفریحی خوب و لذت بخش مطرح شود. آن گاه با اجرای برنامه های از پیش تعیین شده خصوصا بازی های جمعی می توانیم در تخلیه هیجانات خفته شرکت کنندگان و کسب انرژی مفید از طبیعت و هوای پاکیزه موثر باشیم. هنگام اذان ظهر با پهن کردن زیراندازهای عمومی و شخصی به برپایی نماز و سرو ناهار پرداخته و برای استراحت بعد از ناهار یک ساعت زمان تعیین می نماییم. بعد از آن و پس از صرف چای و ... با جمع آوری لوازم به سمت روستای گلیرد حرکت می کنیم.

 

این روستا در مناطق کوهستانی جنوب دره طالقان قرار دارد و برای رسیدن به آن حداقل نیم ساعت زمان نیاز داریم. با پیاده شدن در ابتدای روستا ابتدا به روستاگردی و عبور از کوچه های قدیمی که توسط میراث فرهنگی استان البرز بازسازی و کف سازی شده اند پرداخته و تا کنار منزل قدیمی آیت الله طالقانی پیش می رویم. بازدید از منزل و اتاقی که تبدیل به موزه شده است برای دانش آموزان جذابیت خاصی دارد. در این منزل باید از مسئول خانه که از خویشاوندان نزدیک آیت الله طالقانی است بخواهید در مورد ایام سکونت ایشان در این خانه توضیح دهند که بسیار جالب توجه خواهد بود.

 

امامزاده هارون

پس از بازدید از منزل و در ادامه مسیر کوچه به سمت باغات و راه مالرو با چند دقیقه پیاده روی به چشمه پرآب روستا می رسیم. با توقف نیم ساعته در کنار این چشمه و استفاده از آب و طبیعت اطراف، سپس بازگشت به ابتدای روستا برای سوار شدن به ماشین، برنامه اردو به پایان می رسد.

 

آگاهی:

1- این برنامه برای فصل پاییز و ابتدای بهار مناسب است و در صورت اجرای آن در تابستان به دلیل گرمای هوا در ساحل باید ابتدا از روستای گلیرد بازدید به عمل آورده و سپس در خنکای عصرگاهی از سواحل و باغچه های ساحلی دریاچه بهره برد.


2- کل مسیر دسترسی به این منطقه و روستا آسفالت و برای تردد مینی بوس و اتوبوس مناسب است.


3- در کنار ساحل محدوده ای برای پارک اتومبیل وجود دارد. همچنین در ابتدای روستای گلیرد.


4- قبل از برگزاری این بسته، وضعیت هوا در ارتفاعات البرز و وضعیت جاده و گردنه طالقان را بررسی نمایید.


5- در روستای بین راهی زیاران، همچنین شهرک طالقان که در مسیر رفتن از دریاچه به روستای گلیرد است همه گونه مغازه برای خریدهای ضروری همچنین سوغات محلی طالقان که عمدتاً لبنیات است وجود دارد.


6- امکان صرف صبحانه گروهی در مسیر وجود دارد. برای این منظور باید قبلا با رستوران های مسیر در اتوبان کرج قزوین یا روستای زیاران در مسیر جاده طالقان هماهنگی لازم را انجام داد.


7- مربیان گرامی دقت نمایند که ورود به آب دریاچه به طور کلی ممنوع است و باید تمهیدات لازم را برای امنیت دانش آموزان در کنار دریاچه انجام دهند تا حادثه ای اتفاق نیفتد.


8- مربیان گرامی می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر همچنین مطالعه مطالب آموزشی در مورد این منطقه به «مقاله آموزشی اطلاعات مورد نیاز این بسته پیشنهادی» مراجعه نمایید.


مرکز یادگیری سایت تبیان - نویسندگان: نسرین علی فرد – محسن تقوی پور
تنظیم: مریم فروزان کیا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین