سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
محمود احمدی نژاد رییس جمهوری سابق کشورمان در پایان مراسم ترحیم خانم سیده فاطمه قادری والده اش، به تشریح ویژگیهای اخلاقی و رفتاری او و نیز، نحوه از دنیا رفتن او در روز چهارشنبه گذشته - 22 بهمن - پرداخت و توضیح داد که فاصله پایان آخرین قرائت قرآن تا درگذش
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

   روایت احمدی نژاد از نحوه درگذشت مادرش


محمود احمدی نژاد رییس جمهوری سابق کشورمان در پایان مراسم ترحیم خانم "سیده فاطمه قادری" والده اش، به تشریح ویژگیهای اخلاقی و رفتاری او و نیز، نحوه از دنیا رفتن او در روز چهارشنبه گذشته - 22 بهمن - پرداخت و توضیح داد که فاصله پایان آخرین قرائت قرآن تا درگذشت او، چند ثانیه بیشتر نبوده است.

احمدی نژاد

وی روز گذشته در مسجد حضرت ولی عصر(عج) شهرک شهید محلاتی تهران به شرکت کنندگان در مراسم سومین روز درگذشت والده اش گفت:« مادر ما مثل همه مادرهای ایران زمین، مثل همه مومنین، یک زن مومنه انقلابی بود. ایشان شاید بیست بار از نارمک یا از تهران نو ( خانه آنها در شرق تهران) تا میدان آزادی (در غرب تهران برای شرکت در راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی) پیاده رفت و برگشت اما دیگر در 7 - 8 سال آخر عمر، درد پا و مشکلات جسمی دیگر اجازه این کار را به او نمی داد. »

وی افزود: «تا دو سه سال پیش مادرم می آمد در راهپیمایی یک جا توقف می کرد تا بقیه بروند و برگردند، امسال هم شب ۲۲ بهمن خدمت شان عرض کردیم که اگر تشریف می آورید برویم. شما داخل ماشین بنشینید تا ما برویم و برگردیم.»

رییس دولتهای نهم و دهم ادامه داد: « ایشان صبح بلند شد و نمازش را خواند. رسمش این بود که نماز صبحش طولانی بود. زود بلند می شد، وضو می گرفت، نماز می خواند، عبادت می کرد، نماز صبح را هم که می خواند هر روز صبح چند تا سوره یاسین می خواند و آل یاسین را می خواند، این کار حدود یک ساعت و ربع، یک ساعت و نیم طول می کشید اما آن روز (روزچهارشنبه) کمی کوتاهتر شد؛ شاید نیم ساعت، ۴۵ دقیقه و رفتند برای استراحت ، شاید چند ثانیه ای طول نکشید و یاعلی... (از دنیا رفتند).»

احمدی نژاد این نحوه بدرود حیات را ناشی از «لطف اهل بیت (ع) » دانست و گفت: « بالاخره لطف اهل بیت شامل همه مومنین، همه ملت ایران، همه انسانهای صالح و به گمانم شامل هر هفت میلیارد جمعیت کره زمین است چون اگر لطف اهل بیت (ع) نباشد، کسی یک نفس هم نمی تواند بکشد، یک پلک نمی تواند بزند. هرچه در عالم هست از اهل بیت است و همین عمق معارف ماست. عمق فهم ما از پیامبران و راه پیامبران و راه آسمان هرچه هست از آنجاست، این در واقع سیم رابط است. حالا این تعبیر، تعبیر خوبی نیست ولی هرچه بخواهد بیاید از این کانال می آید و هر فکر خوبی که به ذهن من و شما می آید، هر اراده خوبی که در من و شما شکل می گیرد، هر عمل خیری که می آید، هر اندیشه پاکی که می آید، هر اعتلا و کمالی که می آید، همه اش از ناحیه اهل بیت و امروز از امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ، بقیه الله است؛ یعنی همه انبیا و اولیا خلاصه در امامند. »

وی افزود: « امام عصر (عج) نماینده همه است، وارث همه است، وارث ماموریت و رسالت و وصایت همه اولیاء الهی است. او باید بیاید کار را تمام بکند، یعنی آن مقصودی که خداوند متعال از خلق این جهان و انسان قرار داده، او باید بیاید و آن را محقق بکند. در عالم هرچه هست از ناحیه اوست. اگر امروز ملت ایران عاشق پیامبر (ص) است، عاشق خوبیهاست، عاشق عدالت است، عاشق ارزشهای الهی است، از مظلوم دفاع می کند، در مقابل ظالمین می ایستد، این ها همه اش از آن ناحیه است، همه اش از آنجاست و خدا را شکر می کنیم که ملت ما به خوبی این راه را می شناسد، پیوسته ی به این راه است و پای این راه ایستاده است.»

ایشان صبح بلند شد و نمازش را خواند. رسمش این بود که نماز صبحش طولانی بود. زود بلند می شد، وضو می گرفت، نماز می خواند، عبادت می کرد، نماز صبح را هم که می خواند هر روز صبح چند تا سوره یاسین می خواند و آل یاسین را می خواند، این کار حدود یک ساعت و ربع، یک ساعت و نیم طول می کشید اما آن روز (روزچهارشنبه) کمی کوتاهتر شد

احمدی نژاد همچنین با تشکر از مسئولان مسجد و همه کسانی که در مراسم یادبود مادرش شرکت کردند، اظهارداشت: «... ما اهل همه مساجدیم، چون من بالاخره خودم را کوچک خادم های مساجد حساب می کنم. مسجد یعنی همه عالم، مسجد که متعلق به گروه و طایفه نیست، مسجد خانه خداست. این یعنی همه، همه عالم، ما خادم هستیم در خدمت عزیزان.»

وی افزود: «مسجد سنگر است، سنگر همه ارزشهای الهی، سنگر دفاع از همه بشریت، سنگر دفاع از حقوق همه ملتها، سنگر دفاع از عدالت، از ارزشهای الهی، از اسلام ناب، از قرآن عزیز، از هدایتهای الهی، هرچیزی که فطرت ما گواهی می دهد که آن درست و حق است، جای تمرین اتصال به آسمان است، جای تمرین زندگی در حکومت جهانی است. (جایی است که باید ) تمرین کنیم که یکی جلو ایستاد، هفت میلیارد پشت سرش بایستند و اقتدا بکنند و حرکت بکنند به سمت استقرار ارزشهای الهی».

احمدی نژاد همچنین با قدردانی از همه کسانی که در مراسم مذکور شرکت کرده یا با او به طرق مختلف ابراز همدردی کرده اند، تصریح کرد: « من از همه ی شما، همه آنهایی که از راه دور و نزدیک، بسیاری از استانها و شهرستانها، دوستان بزرگواری کرده و به نمایندگی از جمع های مردمی تشریف آوردند؛ صمیمانه تشکر می کنم و دست همه شما را می بوسم. »

وی در پاسخ به کسانی که از عدم حضور او در مجامع عمومی ابراز گلایه می کردند، اظهارداشت: « من کوچک همه شما هستم. بعضی از دوستان گفته اند دلمان تنگ است، شما را نمی بینیم کجا هستید، من گفتم که آقاجان ما هستیم همه جا. فقط شما باید زیر پایتان را نگاه کنید، آنجا احمدی نژاد را می بینید. »

رییس جمهوری سابق خاطرنشان کرد: اگر کسی بداند که در عالم امروز چه می گذرد، اینکه خاک پای ملت ایران باشد را برای خودش بالاترین افتخار می داند.

احمدی نژاد گفت: « ما خانوادگی نوکر مردمیم؛ خادم مردمیم، بالاترین مدال و درجه ای که بخواهند به ما بدهند که برای ما افتخار ابدی است، نوکری مردم است. مردم خیلی بزرگواری می کنند که برای نوکرانشان وقت می گذارند، لطف می کنند، محبت می کنند، تسلی می دهند و همراهی می کنند. شما میدانید در بین ایرانی ها بخصوص، چون فرهنگ شان غنی تر، عمیق تر و پیوسته ی با اهل بیت علیهم السلام هست آن موارد را قویتر حس می کنند.»

وی یادآور شد: « پدر که می رود خیلی سخت است، هیچ چیز جای پدر را پر نمی کند. اما آن حس اصلی یتیمی موقعی است که مادر فوت می کند. این شرایط سخت است و شما آمدید تسلی دادید، من از همه شما ممنونم. از رهبر عزیزمان هم باید تشکر کنیم که من جداگانه تشکر خواهم کرد، با پیامی که فرستادند تسلی دادند؛ از همه کسانی که حضور پیدا کردند در مراسم تشییع، قبل از آن، در مراسم تدفین، در مجلس امروز، یا تلفن زدند، راه دور بود؛ نتوانستند بیایند، یا پیام دادند، از همه شما من صمیمانه تشکر می کنم و از خدای بزرگ می خواهم که اجر شما را توسط حضرت زهرای اطهر سلام الله علیها عنایت و لطف بفرماید.»

مراسم بزرگداشت والده احمدی نژاد روز گذشته با حضور انبوه شخصیتهای کشوری و لشکری و مقامهای دولت سابق و کنونی و اقشار مختلف مردم در شهرک شهید محلاتی تهران برگزار شد.

بخش سیاست تبیان


منبع : جام جم انلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین