سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
روستای گلیرد با بیش از دو قرن قدمت در 14 کیلومتری جنوب شرقی شهرک طالقان و در ضلع جنوبی رودخانه شاهرود و دامنه شمالی ارتفاعات جنوب طالقان در مجاورت روستای گوران واقع شده است، آب و هوای این روستا در تابستان معتدل و در زمستان سرد است ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اطلاعات اردوی یک روزه طالقان2 (دریاچه و روستای گلیرد)

طالقان

قسمت دوم

روستای گلیرد:

روستای گلیرد با بیش از دو قرن قدمت در 14 کیلومتری جنوب شرقی شهرک طالقان و در ضلع جنوبی رودخانه شاهرود و دامنه شمالی ارتفاعات جنوب طالقان در مجاورت روستای گوران واقع شده است. آب و هوای این روستا در تابستان معتدل و در زمستان سرد است.

 

رودخانه گلیرد از کنار روستا عبور می کند. معروفیت این روستا به خاطر وجود منزل قدیمی آیت الله سید محمود طالقانی در آن است. این خانه هم اکنون برای بازدید گردشگران بازسازی شده و به صورت خانه موزه پذیرای گردشگران است. مردم روستای گلیرد به زبان فارسی سخن می گویند. مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 

اقتصاد روستای گلیرد بر پایه فعالیت های زراعی، دامداری و باغداری استوار است. گروهی از افراد نیز در امور خدمات و صنایع دستی اشتغال دارند. تولیدات زراعی و دامی روستا شامل غلات و میوه های سردسیری گردو، سیب، آلبالو، گیلاس و انواع لبنیات می باشد.


روستای گلیرد بافت مسکونی متراکمی دارد و در شیبی ملایم استقرار یافته است. بیشتر خانه های قدیمی در یک طبقه و برخی خانه های نوساز در چند طبقه با دیوارهای ضخیم و ایوان دار احداث شده اند. سقف عموم خانه ها شیروانی است. معابر روستا به دلیل باغات سرسبز و درختان کهن، به صورت کوچه باغ های زیبایی در آمده اند.


روستای گلیرد، به دلیل استقرار در کوهستان و آب هوای معتدل و مطلوب جلوه های طبیعی بسیار زیبایی دارد. چشم انداز باغات گسترده و کوچه باغ های روستا و مناظر طبیعی دلفریب جاده دسترسی به روستا بسیار تماشایی است.


در سال های اخیر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز به دلیل قرارگیری این روستا در لیست روستاهای هدف گردشگری با نگاهی ویژه به این روستا، اکثر معابر اصلی و دیوار خانه های روستا را با استفاده از قلوه سنگ و .... نماسازی و کف سازی نموده است.


صنایع دستی روستای گلیرد شامل انواع محصولات چوبی و بخاری سنتی و بافت کرباس، گلیم، جاجیم و جوراب و دستکش و شال گردن می باشد.


معروف ترین سوغات روستای گلیرد مشتمل بر انواع خشکبار و لواشک و گردو است. همچنین از غذاهای رایج روستا می توان به انواع کباب، خورشت و آش های محلی اشاره کرد.

 

طالقان

 

خانه قدیمی آیت الله طالقانی:

خانه آیت الله طالقانی مهمترین جاذبه تاریخی روستای گلیرد به شمار می رود. این روستا همچنین دارای حمامی قدیمی و دیدنی است. خانه آیت الله در مرکز روستا و در ضلع شمال شرقی مسجد و در غرب حمام قدیمی قرار دارد. معماری سنتی و زیبایی دارد و تاریخ بنای آن به حدود 160 سال پیش و دوره قاجاریه مربوط است. برخی وسایل آیت الله طالقانی در این خانه نگهداری می شود. این خانه شامل اجزای مختلفی چون بخش ورودی، حیاط میانی، فضاهای مسکونی زمستانی و تابستانی و حیاط شمالی است.


استقرار حیاط و خانه در محوطه ناصاف و شیب‌دار دامنه کوه باعث ایجاد اختلاف سطح میان اجزاء خانه شده است که این موضوع به جذابیت فضاسازی خانه افزوده است. سه نسل از خاندان آقای طالقانی یعنی خود آیت الله، پدر و پدر بزرگ ایشان در این خانه سکونت داشته‌اند. این بنا به خواست پدر بزرگ آیت الله طالقانی ساخته شده اما تمامی بخش‌های موجود در بنا متعلق به یک دوره نیست. قدیمی‌ ترین قسمت بنا که اتاق آیت الله طالقانی نیز بخشی از آن است در دوران قاجار احداث شده است. در ورودی خانه اتاق نسبتاً بزرگی وجود دارد که به موزه تبدیل شده است. مجموعه آثار و عکس های قدیمی از آیت الله در این اتاق به نمایش درآمده است.


چشمه پرآب روستای گلیرد کمی بالاتر از خانه آیت الله واقع است. آب این چشمه گوارا به مصرف آشامیدنی و اضافی آن برای آبیاری باغات روستا استفاده می شود.

ادامه دارد...


مرکز یادگیری سایت تبیان - نویسندگان: نسرین علی فرد – محسن تقوی پور
تنظیم: مریم فروزان کیا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین