سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برگزاری اردوهای طبیعت گردی در مناطق کویری نیاز به اطلاعات جامع علمی و فنی در مورد مناطق کویری دارد. درست است که انتخاب محل در برنامه ریزی اردوهای کویری با دقت و وسواس انجام می گیرد و ورود به مناطق پرخطر در این برنامه ها ممنوع است ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تمهیدات مهم اردوهای کویری(1)

کویر

برگزاری اردوهای طبیعت گردی در مناطق کویری نیاز به اطلاعات جامع علمی و فنی در مورد مناطق کویری دارد. درست است که انتخاب محل در برنامه ریزی اردوهای کویری با دقت و وسواس انجام می گیرد و ورود به مناطق پرخطر در این برنامه ها ممنوع است اما مربیان و سرپرستان اردویی باید به نسبت به تمهیدات مهم اینگونه سفرها واقف باشند.

 

گاهی اوقات بر اثر یک اشتباه کوچک و پیش بینی شده مسائل غیرقابل جبرانی اتفاق می افتد. ما در این مقاله بیشترین موارد ممکن را بررسی نموده و تمهیداتی کوتاه را در مورد آن آورده ایم. ممکن است برخی از این موارد تخصصی بوده و به اردوهای دانش آموزی مربوط نباشد اما دانستن آن برای سرپرست و مربی ضروری است. بنابراین مطالعه این مقاله قبل از هرگونه برنامه ریزی اردوهای کویری توصیه می شود.

 

الف- چه تجهیزاتی برداریم؟

گاهی قرار است چند روزی در کویر به کشف و شهود بپردازیم. در این صورت همراه داشتن همه موارد زیر ضروری است اما در اردوهای دانش آموزی مربی می تواند از بین این تجهیزات، بر حسب نیاز برنامه، آن بخشی که ضرورت دارد را انتخاب کرده و به همراه داشته باشند.

 

تجهیزات اساسی عبارتند از:

نقشه منطقه، قطب‌نمای مغناطیسی، جعبه كمك های‌ اولیه، كبریت ضد‌ آب‌ شده، قمقمه‌ یك لیتری آینه فلزی جهت علامت دادن، سوت، چاقوی جیبی، سنگ یا فلز چخماق، شمع كوچك، مداد  كوچك،..

 

کویر

وسایلی كه می‌توانند مفید باشند:

تور نازك با رنگ روشن(1 مترمربع)، شیرینی خشك، فویل آلومینیومی، قلاب كوچك ماهیگیری، نمك، انبرك، تیغ ریش‌تراشی، ظرف آب پلاستیكی به عنوان قمقمه، پانچو یا نایلون، سوزن با سوراخ‌بزرگ، ریسمان(سیم تله)، شانه، كیت مارگزیدگی، صابون كوچك، اره چوب، وسیله تیزكننده چاقو وكتابچه راهنمای نجات‌یافتن.

 

ب- تمهیدات پیاده روی در کویر کدام است؟

پیاده روی در کویر خصوصا در روز و همراه با تابش آفتاب و گرمای هوا امری تخصصی است و باید با تمهیدات خاصی انجام پذیرد. می دانیم که یك فرد با شرایط بدنی عالی می‌تواند بین 20 تا30 كیلومتر در روز طی كند اما این میزان در شرایط مختلف متفاوت است. اما به طور کلی و در هر میزان پیاده روی باید موارد زیر رعایت گردد.


آهسته و یكنواخت حركت كنید:
وزن، اولین دشمن شماست. حتما همه وسایل خود را داخل كوله پشتی قرار دهید و هیچ وسیله ای را داخل جیب‌های خود نگذاشته و یا از خود آویزان نكنید. (به ویژه وسایلی مثل تبر یا چاقو را كه موقع افتادن می‌تواند صدمه‌آفرین باشد.)

 

 •  در بیابان‌های داغ بهتر است اول صبح و یا هنگام عصر به پیاده‌ روی بپردازید.
 •  حداقل 10 دقیقه در هر ساعت به استراحت بپردازید.
 •  ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه را انتخاب كنید.
 •  از روی موانع عبور نكنید، بلکه آن ها را دور بزنید.
 •  در تپه‌های پرشیب زیگزال حركت كنید.
 •  از داخل دره‌ها، گودال‌ها و آب‌راه‌ها حركت نكنید.
 •  از حركت در ارتفاع‌های بلند پرهیز كنید.
 •  سه متر فاصله را بین خود و نفر جلو رعایت كنید.
 •  سرعت گروه را بر اساس ضعیف‌ترین فرد هماهنگ كنید.
 •  از صحبت كردن بی‌دلیل خودداری كنید.
 •  از جریان‌های آب عبور نكنید، آن ها عمیق‌تر و سریع‌تر از آن هستند كه به نظر می‌رسند.

 

کویر

ج- با خطرات جوَی چگونه مواجه شویم؟

در ابتدا باید قبل از مسافرت اطلاعاتی در مورد هواشناسی كسب كرده و اطلاعات خود را در مورد شناسایی انواع ابر‌ها تكمیل كنید. زیرا در طبیعت خصوصا در کویر، خطرات جوّی یکی از مهمترین خطرات هستند. در هوای نامتعادل معمولا رعد و برق مهمترین عامل حادثه است بنابراین بدانید که:

 

 •  رعد و برق می‌تواند در ته دره‌ها، در روی خط‌ الراس‌ها و نزدیك قله‌ها رخ دهد.
 •  رعد و برق پس از اصابت پخش شده و در امتداد زمین‌های دارای كمترین مقاومت جریان می‌یابد.
 •  موقع رعد و برق از حركت در شیب‌های تند پرهیز كنید.
 •  اگر موقع رعد و برق در محل باز و در امتداد درختان هستید بهترین راه نشستن بر روی یك سنگ(نه بالاترین سنگ آن ناحیه) و جمع كردن بدن روی آن است، سنگی را انتخاب كنید كه از زمین جدا شده است.
 •  بهترین حالت این است كه تا حد ممكن روی پاهایتان دولا شوید.
 •  چند نفری در داخل یك گودال كوچك، زیر یك سنگ لغزنده، یا داخل یك غار كوچك تجمع نكنید.
ادامه دارد...

 

مرکز یادگیری سایت تبیان - نویسندگان: نسرین علی فرد – محسن تقوی پور
تنظیم: مریم فروزان کیا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین