سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همان طور که می دانیم برگزاری اردوهای طبیعتی تفریحی برای دانش آموزان بسیار لازم بوده و آن ها را تا مدت ها پس از اردو شاداب و پرانرژی نگاه می دارد. بسته پیشنهادی جدید ما شامل طبیعت گردی در منطقه کویری مرنجاب است. ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اردوی یک روزه کویر مرنجاب

کویر مرنجاب

مقدمه:

همان طور که می دانیم برگزاری اردوهای طبیعتی تفریحی برای دانش آموزان بسیار لازم بوده و آن ها را تا مدت ها پس از اردو شاداب و پر انرژی نگاه می دارد. بسته پیشنهادی جدید ما شامل طبیعت گردی در منطقه کویری مرنجاب است.


مربیان عزیز می توانند پکیج کامل اطلاعات این اردو و مواردی که ممکن است دانستن آن در این سفر لازم باشد را در مقاله آموزشی بعدی که مربوط به این بسته با نام «اطلاعات سفر و اردوی کویر مرنجاب»در بخش اردوهای طبیعتی تفریحی می باشد،‌مطالعه نمایند.


لازم به ذکر است با توجه به تخصصی بودن اجرای این برنامه برای دانش آموزان، بهتر است اجرای این برنامه به متخصصین ما در اجرای برنامه های طبیعت گردی سپرده شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

 

برنامه پیشنهادی اردوی یک روزه کویر مرنجاب

 

موقعیت محل:

استان اصفهان، شهرستان آران و بیدگل


دسترسی:

برای رسیدن به منطقه مرنجاب باید از طریق بزرگراه قم و کاشان تا ابتدای شهر کاشان رفت. سپس وارد جاده فرعی به سمت آران و بیدگل شده و پس از عبور از این شهر و طی مسافت 5 کیلومتری وارد جاده کویری مرنجاب در سمت چپ جاده آسفالته شد. از این جا تا کنار کاروانسرای مرنجاب حدود 45 کیلومتر مسیر خاکی کویری است.


کویر مرنجاب

فاصله از مرکز تهران: 300 کیلومتر
مدت زمان رسیدن: بدون در نظر گرفتن ترافیک جاده ای و شهری 5 ساعت
مدت برگزاری اردو از زمان حرکت تا بازگشت به مبداء: 16 ساعت
مدیریت زمان: برای استفاده مفید از زمان در فصل زمستان بهتر است در همان ساعات اولیه صبح مثلا ساعت 5 صبح حرکت کرد تا حدود ساعت 10 تا 11 صبح به کویر برسیم. استفاده از مناظر و جذابیت ها حدود 3 ساعت زمان نیاز دارد 2 ساعت هم زمان صبحانه و ناهار در نظر گرفته شود که در مجموع حدود ساعت 16 عصر برنامه به اتمام می رسد.  5 ساعت زمان هم برای مسیر برگشت در نظر گرفته شود. با این حساب حداکثر در ساعت 9 شب به مبداء بازمی گردیم.


لوازم مورد نیاز: کفش کتانی– کوله کوچک یک روزه – ناهار شخصی – یک بطری کوچک آب(یا قمقمه)  - زیرانداز سبک – دفترچه یادداشت کوچک و خودکار(برای ثبت خاطرات) – لوازم شخصی دیگر
لوازمی که برگزارکننده می تواند همراه بیاورد(بر اساس نوع برنامه ریزی): زیرانداز بزرگ – فلاسک چای– لوازم پذیرایی – لوازم کمک های اولیه و ...


ورودیه: روزهای تعطیل ورودیه دارد.

توضیح ضروری:

مربیان عزیز دقت کنند در این برنامه باید چندین نفر به کادر برگزار کننده اردو اضافه نمایند تا عملیات کنترل دانش آموزان در مسیر حرکت به خوبی صورت پذیرد.

 

جذابیت ها:

1- تماشای طبیعت زیبای کویر در مسیر آران تا مرنجاب
2- پیاده روی روی تپه های ماسه روان و تماشای اطراف از بالای تپه ها
3- بازدید از کاروانسرای عباسی مرنجاب و چاه دست کند آب شیرین
4- بازدید از دریاچه عظیم نمک در عمق کویر و راه رفتن روی بستر آن
5- زیارت امامزاده هلال ابن علی ابن ابیطالب علیه السلام در آران و بیدگل

 

کویر مرنجاب

برنامه اردو:

برنامه ریزی این اردو باید بر اساس قواعد طبیعت گردی صورت پذیرد. دانش آموزان پس از توجیه کامل نسبت به منطقه و جذابیت های آن، همچنین موارد مهم ایمنی در سفرهای طبیعت گردی که(در مقالات قبل به آن ها اشاره شده است) توسط راهنما یا مربی توضیح داده می شود وارد منطقه کویری می شوند.


ابتدا و در مسیر قم کاشان باید برنامه سرو صبحانه انجام پذیرد. در صورتی که صبحانه همراه شرکت کنندگان باشد می توان از فضاهای طبیعی مسیر برای این منظور استفاده کرد. در مسیر اتوبان قم کاشان چندین مجموعه بین راهی با امکانات اولیه وجود دارد.


سپس می توان در شهر آران و بیدگل زمانی را برای زیارت حضرت هلال ابن علی (ع) در نظر گرفت. از آران تا مرکز کویر مرنجاب که کاروانسرای مرنجاب است حداقل 1.5 تا 2 ساعت مسیر خاکی وجود دارد. طی این مسیر در روزهایی که باران زیادی باریده باشد به سختی انجام می گیرد ولی در مواقع معمولی بدون مشکل و با هر وسیله نقلیه می توان تا کاروانسرا رفت. 

تذکرمهم:

هرگز بدون بلد و راهنمای مسیر وارد منطقه نشوید. چون مسیرهای متعدد کویری  تازه واردان را به اشتباه می اندازد.


آنگاه پس از رسیدن به کاروانسرا و بازدید از آن می توان با طی مسافت چند کیلومتری با وسیله نقلیه به نزدیک تپه های ماسه ای رفته و ترجیحا بدون کفش وارد ماسه ها شده و تا اولین قله ماسه ای پیش رفت. حرکت بدون کفش در بستر نرم ماسه ها بسیار لذت بخش است.


آخرین برنامه بازدید و تماشای مناظر بی نظیر دریاچه نمک است که بازهم نیاز به طی مسافت چند کیلومتری به همراه راهنما دارد. بستر دریاچه نمک در تابستان از لایه های سخت نمک پوشیده شده است ولی در زمستان های پربارش تا نیم متر یا بیشتر آب دارد. حرکت در روی نمک ها در زمان پرآبی لذت بسیاری دارد.

 شرکت کنندگان در اردو می توانند برای پیاده روی، روی دریاچه چکمه های لاستیکی به همراه بیاورند.

 

کویر مرنجاب

 

 

آگاهی:


1- برنامه های کویری حتما باید با همراهی راهنمای مجرب انجام پذیرد. ورود به کویر بدون راهنما خطرات بسیاری از جمله گم شدن در کویر را به همراه دارد.


2- بهترین فصل اجرای این برنامه از ابتدای پاییز تا انتهای ماه اول بهار است. همچنین اجرای این برنامه در فصل تابستان به هیچ وجه مناسب نیست.


3- در ابتدای ورود به منطقه کویری مجوزهای لازم توسط نیروی انتظامی بررسی می شود. بنابراین بدون مجوز رسمی نمی توان وارد منطقه شد.


4- مربی باید دقت نماید اتوبوس یا هر وسیله نقلیه ای که در اختیار دارند به هیچ وجه از جاده منحرف نشود چون امکان گیرکردن ماشین در رمل ها وجود دارد.


5- خریدهای ضروری باید در شهر آران و بیدگل و هنگام زیارت انجام شود. پس از آن امکان دیگری برای خرید وجود ندارد.


6- در کاروانسرای مرنجاب امکان پذیرایی ناهار وجود دارد. این کار باید با هماهنگی و سفارش قبلی صورت پذیرد.


7- همچنین امکان صرف صبحانه گروهی در مسیر وجود دارد. برای این منظور باید قبلا با رستوران هایی که دارای منوی صبحانه گروهی هستند هماهنگی لازم را انجام داد.


8- برای ورود به دریاچه نمک حتما باید از چکمه های لاستیکی استفاده شود.


9- این برنامه برای دانش آموزان دوره راهنمایی و متوسطه همچنین دانشجویان بسیار مناسب است.


10- مربیان گرامی می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر همچنین مطالعه مطالب آموزشی در مورد این منطقه به «مقاله آموزشی این بسته پیشنهادی» مراجعه نمایید.


مرکز یادگیری سایت تبیان - نویسندگان: نسرین علی فرد – محسن تقوی پور
تنظیم: مریم فروزان کیا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین