سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برای یک سفر حسابی، برای یک استراحت پرلذت، برای یک رخوت بی دریغ باید اول حساب جیبتان را بکنید. بنشینید و ریز خرج هایتان را بنویسید، می توانید برای اینکه مبادا اشتباه کنید و بعد ویلان شوید برای ردیف ها شماره بزنید. اگر خودرو شخصی ندارید حتماً همان بالای لیس
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سفرهای گرانقیمت بچه پولدارها


برای یک سفر حسابی، برای یک استراحت پرلذت باید اول حساب جیبتان را بکنید. بنشینید و ریز خرج هایتان را بنویسید، می توانید برای اینکه مبادا اشتباه کنید و بعد ویلان شوید برای ردیف ها شماره بزنید.

فراوری: طاهره رشیدی - بخش اجتماعی تبیان

سفر بچه پولدارها

اگر خودرو شخصی ندارید حتماً همان بالای لیست، حساب خرج رفت و آمد را یادداشت کنید. اگر هم خودرویی دارید باید بخصوص حالا، اول هزینه  بنزین  را بنویسید با این حال چاره ای نیست یا قید سفر را بزنید یا چند ساعتی با همین رقم های جنون آور سر و کله بزنید.

برای عوض کردن آب و هوا، برای یک تفریح دیشلمه، برای یک سفر خفن به احساستان  رجوع کنید و بعد اگر حس آنتالیا و دبی و باکو، حس قبرس و مالزی و هند و پاتایا را نداشتید فکر کنید که کجای این خاک آنقدر دنج است که بتوانید از این بوق های گهگاهی که دائم از چند خیابان پایین تر سوت می زنند در امان باشید. نگران مخارج سفر نباشید. احساس مهم است و عوض کردن آب و هوا خرج برمی دارد. تو یکی از آنهایی، یکی از آن بالایی ها
به واقع حکایت سفر درست همین است. ندارها برای سفر باید حساب هزار و یک مورد را بکنند. آنها باید بدانند اگر برای این سفر فلان قدر خرج کنند آیا می توانند تا آخر ماه زندگی را ادامه دهند و نیازمند قرض کردن نشوند. درست به همین دلیل است که تا قران آخر باید در آن لیست کذایی پیش بینی شود و وای از هزینه های پیش بینی نشده که سفر را زهرمار می کند و اعصاب را داغان.مهم ترین مساله در سفر ندارها محلی است که بتوان در آن ماندگار شد. چنین است که سفرهایشان محدود به شهرهایی می شود که خویشاوند یا دوستی خوشرو در آنجا دارند.
البته در دهه اخیر این مشکل با تمهیداتی حل شده است. ایام تعطیل زمانی است که خویشان کارمند و معلم، عزیز می شوند. آنها می توانند به مدد یک کارت از کلاس مدرسه های تعطیل و احیاناً هتل های دولتی برای ماندن استفاده کنند.

مجید ابهری،رفتارشناس هم معتقد است:‌ تجمل زدگی به یک فرهنگ تبدیل شده، فرهنگ مسمومی که در دراز مدت و در صورت کنترل نشدن می تواند فرهنگ اصیل را تحت الشعاع قرار دهد.

برای همین است که در دهه اخیر سر و کله ندارها در شهرهای بیشتری پیدا می شود. با آن قیافه های نگران که سعی می کنند به شدت شبیه گردشگران حرفه ای باشند. با عینک های دودی ارزان قیمت و کلاه های لبه دار.

آنهایی که «دارند» اما می توانند به راحتی از روی دل تصمیم بگیرند. آنها می توانند به هر شهری که رفتند در بهترین هتل شهر اتاق بگیرند. می توانند از بنزین آزاد استفاده کنند. می توانند خودروهای کرایه ای را دربست در اختیار داشته باشند. می توانند با هواپیما سفر کنند. آنها «دارند».با این همه همین دارندگی محدودیت هایی هم ایجاد می کند. آن کسی که دارد و لااقل یک شب را در هتل معروف کیش نگذرانده، چیزی کم دارد. او خلایی بزرگ در زندگی اش حس می کند. او باید بهترین اجناس پاساژهای معروف قشم را در اتاقش داشته باشد. او باید حتماً شبی را در ویلایی درندشت بماند که در رامسر، خزرشهر، متل قو، کلاردشت یا دوهزار بوده باشد. او باید حتماً هر چند هفته یک بار برای اسکی به دیزین یا شمشک برود. برای او هتل های بزرگ و گران قیمت مشهد و اصفهان و شیراز باید نام های آشنایی باشند.
افراد ثروتمند که حساب های بانکی پر از پول دارند در دنیا کم نیستند، این افراد در رفاه زیاد زندگی می کنند و هر چیزی که بخواهند را می توانند خریداری کنند.

چند سالی است که گرایش  به سفر گران قیمت بیشتر شده است. انواع و اقسام امکانات و تفریح وقتی در پکیجی کامل کنار هم قرار می گیرند جیب بعضی ها را قلقلک می دهند. در کنار محبوبیت بی اندازه کالاهای گران قیمت، برای خیلی ها در کنار دغدغه های زندگی ،تعطیلات از جایگاه ویژه ای برخوردار است. به اندازه ای که به قول خودشان اگر قرار باشد از میان تمام جنبه های یک زندگی یکی را انتخاب کنند آن همین مسافرت های آنچنانی و خرج های سرسام آورش است.

 
ناهنجاری سندروم هیسترویونی در کمین جوانان مرفه

مجید ابهری،رفتارشناس هم معتقد است:‌ تجمل زدگی به یک فرهنگ تبدیل شده، فرهنگ مسمومی که در دراز مدت و در صورت کنترل نشدن می تواند فرهنگ اصیل را تحت الشعاع قرار دهد.

درتهران کسانی هستند که سالانه ١٥ تا ٢٠‌میلیون تومان هزینه می‌کنند تا دقایقی بر فراز ابرها زادگاهشان را تماشا کنند

وی با اشاره به اینکه فرزندان خانواده های پولدار در ایران اغلب به ناهنجاری رفتاری سندروم هیسترویونی مبتلا هستند می افزاید: یکی ازناهنجاریهای روانی رفتاری سندروم هیسترویونی یا عقده خودنمایی می‌باشد که بعضی ازافراد دچاراین ناهنجاری بوده وبرای ارضای خواسته خود  و جلب توجه کردن دست به اقداماتی می‌زنند اما بعضی ها که توانایی رقابت ندارند به فساد آلوده شده و دست به دزدی و اختلاس می‌زنند تا ازدیگران به قول خودشان کم نیاورند. اثری که اینگونه رفتارها بر جامعه دارد ارائه الگوهای ناهنجاررفتاری برای نوجوانان وجوانان و دعوت آنها به رفاه اشرافی،راحت طلبی ومصرف گرایی است وفساد رفتاری اقتصادی وفرهنگی را بدنبال دارد .

یک پای فرهنگ سازی می لنگد

تارا حسینی وند آسیب شناس و استاد دانشگاه عقیده دیگری دارد. وی معتقد است:‌

من پولدارشــدن را فی نفســه یک امر ضدارزش و بد نمیدانم اما همه پولدارها در جامعه ما آیا مالیات خود را پرداخت می کنند؟ آیا دین خود را به جامعه ادا می کنند؟ اگر دولت از طریق مالیات تقویت می شد دیگر چه نیازی داشت که به منابع دیگری فشــار بیاورد که بتواند درآمدزایی کند و از گروه های اجتماعی دیگر مثل کارمندان مالیات بگیرد؟ باید شــرایط به گونه ای ایجاد شود که آدمها درمسیر منطقی رشد کنند. لذا فرد برای پولدار شدن باید مسیری را طی کند که هم ارزش های فکری اش و هم از نظر روحی و شخصیتی رشد داشته باشد و اگر فردی اینگونه پولدار شود می داند که چگونه از این پول استفاده کند و چگونه برای جامعه مفید باشد و دین خود را به جامعه ادا کند.


منابع : مجله خبری لحظه نما / گهر / برترینها

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین