تبیان، دستیار زندگی
نتیجه تحقیقات بنیاد ملی خواب آمریکا نشان می دهد نیاز گروه های مختلف سنی به خواب با هم متفاوت است که باید متناسب با آن برنامه خواب را تنظیم کرد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هر کسی چند ساعت در روز باید بخوابد؟


نتیجه تحقیقات بنیاد ملی خواب آمریکا نشان می دهد نیاز گروه های مختلف سنی به خواب با هم متفاوت است که باید متناسب با آن برنامه خواب را تنظیم کرد.

خواب نوزاد

با افزایش سن الگوی خواب شما تغییر می کند. خواب سبک در افراد میانسال بیشتر از جوان ها دیده می شود و افراد به دفعات بیشتری در طول خواب بیدار می شوند.


این پدیده علل متعددی می تواند داشته باشد، از جمله بیماری ها و داروهای مورد استفاده، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که افراد مسن تر به خواب کمتری نیاز دارند.


خوب است توجه کنید که داشتن خواب کافی برای سلامتی شما مهم است، چرا که سبب تقویت سیستم ایمنی می شود و بدن شما را در مقابله با بیماری ها توانمندتر می کند.


خواب برای سیستم عصبی شما ضروری است تا بهتر کار کند.


خواب خیلی کم سبب می شود که شما گیج و منگ باشید و توان تمرکز ذهنی نداشته باشید. همچنین حافظه و عملکرد جسمی شما را مختل می کند.


فکر می کنید چند ساعت خواب برای شما کافی است. من معتقدم که اگر شما در طول روز احساس منگی می کنید، بویژه در حین انجام کارهای کسل کننده، نشان می دهد خواب کافی نداشته اید.

بی نظمی در خوابیدن، مصرف محرک هایی مثل قهوه و نوشیدنی های انرژی زا، و صد البته زنگ ساعت و نور خورشید، می توانند ساعت داخلی بدن را به هم بریزند

محققان بنیاد ملی خواب آمریکا می گویند میزان خواب مناسب برای افراد به سبک زندگی آنها بستگی دارد، اما به طور کلی می توان اعداد زیر را پیشنهاد کرد:


- نوزاد (تا سه ماهگی): در حالت ایده آل باید بین 14 تا 17 ساعت از هر شبانه روز را بخوابد، هرچند ممکن است 11 تا 13 ساعت هم کافی باشد. بهتر است خواب نوزاد بیش از 19 ساعت نشود.


- نوزاد (4 تا 11 ماهه): میزان توصیه شده بین 12 تا 15 ساعت است و در کمترین حالت 10 ساعت. بعد از سه ماهگی، خواب به هیچ وجه نباید از 18 ساعت بیشتر شود.


- نوپا (تا دو ساله): عدد پیشنهادی بین 11 تا 14 ساعت است، اما هر رقمی از 9 تا 16 ساعت قابل قبول است.


- پیش دبستانی (3 تا 5 سال): متخصصان معتقدند 10 تا 13 ساعت خواب برای این گروه سنی عالی است. کمتر از 8 و بیشتر از 14 ساعت مناسب نیست.


- مدرسه رو (6 تا 13 سال): توصیه بنیاد خواب ملی آمریکا 9 تا 11 ساعت خواب در شبانه روز است. کمتر از 7 یا بیشتر از 12 ساعت خوب نیست.


- نوجوان (14 تا 17 سال): خواب مناسب برای این گروه سنی، 8 تا 10 ساعت است. کمتر از 7 و بیشتر از 11 ساعت توصیه نمی شود.


- جوان (18 تا 25 سال): برای این گروه 7 تا 9 ساعت خواب مناسب است. حد پایینی 6 و حد بالایی 11 ساعت پیشنهاد شده است.


- بزرگسال (26 تا 64 سال): مثل گروه قبلی.


- بازنشسته (65 سال به بالا): در این سن 7 یا 8 ساعت خواب در شبانه روز مناسب است. خواب نباید از 5 ساعت کمتر و یا از 9 ساعت بیشتر شود.

کیفیت خواب

کیفیت خواب نیز به اندازه کمیت آن مهم است. کسانی که خواب شان بطور مکرر قطع می شود یا وقفه کوتاه مدت دارد، خواب با کیفیت ندارند.


متخصصان بنیاد ملی خواب آمریکا برای بهبود کیفیت خواب هم توصیه هایی دارند. مهم ترین این توصیه ها این است که خواب در اولویت باشد.


نکات دیگر این هاست:
- برنامه خواب ثابت داشته باشید، حتی آخر هفته ها.


- قبل از خواب به کاری مشغول شوید که برایتان آرامش بخش باشد.


- هر روز ورزش و نرمش کنید.


- دما، صدا، و نور اتاق خواب را به اندازه مطلوب تان نگه دارید.


- تشک و بالش راحت انتخاب کنید.


- از خواب دزدها، مثل کافئین، بپرهیزید.


- پیش از خواب وسایل برقی مثل تلویزیون و کامپیوتر را خاموش کنید.


عواملی مثل بی نظمی در خوابیدن، مصرف محرک هایی مثل قهوه و نوشیدنی های انرژی زا، و صد البته زنگ ساعت و نور خورشید، می توانند ساعت داخلی بدن (ساعت بیولوژیک) را به هم بریزند.


اگر شما خواب آلودگی مکرر در طول روز را تجربه می کنید، حتی بعد از افزایش مقدار کیفیت خواب، باید با پزشک صحبت کنید. او ممکن است بتواند علت مشکلات خواب شما را تشخیص دهد و توصیه ای ارائه کند که چطور خواب شبانه بهتری داشته باشید.

فرآوری: نیره ولدخانی
بخش سلامت تبیان

منابع:
ایرنا
پزشکان ایران


مطالب مرتبط:
مطالبی متعدد درباره خواب 
خواب زیاد هم ضرر دارد
چطور ساعت بدن را تنظیم کنیم؟
چگونه کودک را راحت بخوابانید؟
چرا خوابیدن در تاریکی بهتر است؟
13 راه غلبه بر بی‌خوابی
یک هفته کم‌خوابی کارکرد 700 ژن را مختل می‌کند
نوزاد چقدر باید بخوابد؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.