تبیان، دستیار زندگی
بدون شک یکی از کابوس های زندگی این است که حافظه به تدریج کم رنگ شود و به جایی برسد که آلزایمر خوره ی خاطرات تلخ و شیرین زندگی شود...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

6 توصیه برای پیشگیری از آلزایمر


بدون شک یکی از کابوس های زندگی این است که حافظه به تدریج کم رنگ شود و به جایی برسد که آلزایمر خوره ی خاطرات تلخ و شیرین زندگی شود. در نتیجه لازم است که تمام تلاش مان را برای پیشگیری از این بیماری به کار بگیریم. خوشبختانه می شود با ورزش، بازی های فکری و البته تغذیه ی مناسب از ابتلا به این بیماری تا حد زیادی پیشگیری کرد. در این مطلب شش توصیه برای پیشگیری از این بیماری ارائه می دهیم.

بیماری آلزایمر

کمی ورزش کنید
نتایج یک پژوهش آمریکایی که روی 1740 بیمار 65 سال و بیشتر انجام شده است نشان می دهد سه جلسه ورزش در هفته، خطر پیشرفت آلزایمر را به میزان 40 درصد کاهش می دهد.


به خاطر اینکه اولا ورزش باعث بهبود سلامت دستگاه قلب و عروق می شود و بویژه خطر ابتلا به چاقی مفرط و دیابت را که روی مغز تاثیر می گذارند کاهش می دهد.


دوما اینکه ورزش باعث کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا و تصلب شرایین (گرفتگی عروق) می شود که هر دو خطر بروز بیماری آلزایمر را افزایش می دهند. محققان توصیه می کنند برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر، روزانه نیم ساعت پیاده روی داشته باشید.

مغزتان را به کار بگیرید
شطرنج بازی کنید، جدول روزنامه را حل کنید و سودوکود را تبدیل به سرگرمی روزانه تان بکنید.


اگر به هیچ کدام از این بازی های فکری علاقه ای ندارید، حتما کتاب بخوانید. کتاب های ادبی جدید باعث تحریک مغز و بهبود حافظه می شوند.


به عقیده ی متخصصان دانشگاه راش در شیکاگو تمام این کارها باعث می شوند که تا حدودی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کاهش یابد.


محققان مدت پنج سال روی 775 داوطلب 80 ساله بررسی هایی انجام داده و به این نتیجه رسیدند افرادی که بازی های فکری انجام می دهند به میزان 40 درصد کمتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار می گیرند.

بررسی های محققان نشان می دهد که تنها بودن، قابلیت های اجتماعی افراد را پایین آورده و سیستم عصبی آنها را ضعیف می کند. در نتیجه این افراد به راحتی نمی توانند با بیماری های مربوط به کهولت سن مانند آلزایمر مقابله کنند

تنها نمانید
به قول قدیمی ها، تنهایی بد دردی است و تنهایی، زیبنده ی خداوند است. اگر نمی خواهید به این زودی ها درگیر بیماری رنج آوری مانند آلزایمر شوید بهتر است از نظر اجتماعی فعال تر باشید. به طور مرتب با دوستان و همسایه و اعضای خانواده ی خود دیدار داشته باشید. فعالیت های اجتماعی تان را گسترش دهید.


محققان دانشگاه راش شیکاکو مدت بیش از چهار سال روی 823 داوطلب با محدوده ی سنی 81 سال بررسی هایی انجام دادند. آنها می خواستند بدانند آیا ارتباطی بین تنهایی و زوال عقل وجود دارد یا خیر.

بررسی های این محققان نشان می دهد که تنهایی، قابلیت های اجتماعی افراد را پایین آورده و سیستم عصبی آنها را ضعیف می کند. در نتیجه این افراد به راحتی نمی توانند با بیماری های مربوط به کهولت سن مانند آلزایمر مقابله کنند.

ویتامین های E و C را دریابید
برخی از ویتامین ها مانند ویتامین های E و C برای پیشگیری از بیماری آلزایمر توصیه می شوند.


نتایج دو پژوهشی که در سال 2002 در مجله   American Medical Associationبه چاپ رسیده است نشان می دهد که خواص آنتی اکسیدانی این ویتامین ها باعث پیشگیری از ابتلا به آلزایمر می شود.


میزان نیاز بدن به ویتامین های E و C به ترتیب 12 و 110 میلی گرم در روز است. از بین مواد غذایی حاوی ویتامین ای می توان به روغن های گیاهی، غلات، آجیل ها بخصوص بادام، گردو و غیره، سیب زمینی شیرین و انبه اشاره کرد.


فلفل دلمه ای، انگور فرنگی، لیموترش، گل کلم، طالبی، پرتقال و غیره نیز از منابع غذایی ویتامین ث محسوب می شوند.

ماهی میل کنید تا فراموشی نگیرید
نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می دهد داشتن رژیم سرشار از امگا-3 ها خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را تا 47 درصد کاهش می دهد. این اسیدهای چرب همچنین برای کاهش خطر بروز بیماری های قلبی عروقی نیز مفید هستند.


امگا-3 بویژه در ماهی آزاد، ساردین، ماهی خال مخالی و تن وجود دارد. روغن ماهی نیز یکی از منابع این اسیدهای چرب محسوب می شود.
متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند که هر هفته دو بار ماهی میل کنید.

ویتامین B را دریابید
نتایج یک پژوهش جدید سوئدی نشان می دهد که ویتامین های ب12 و فولات (اسید فولیک) از بروز بیماری آلزایمر پیشگیری می کند. این محققان به مدت سه سال 370 داوطلب بالای 75 سال را تحت نظر گرفتند. در این مدت 78 نفر از این داوطلب ها به آلزایمر مبتلا شد.


محققان مشاهده کردند از این 78 نفر، 46 نفر با کمبود ویتامین ب12 و اسید فولیک مواجه بودند. به عقیده این محققان کمبود این دو ویتامین باعث مرگ سلول های عصبی می شود. متاسفانه این پدیده نیز خطر بروز آلزایمر را افزایش می دهد.

توصیه می کنیم مصرف مواد غذایی سرشار از اسید فولیک مانند لوبیا سفید، جگر مرغ، جوانه ی گندم، تخمه ی آفتابگردان؛ عدس، شاهی، اسفناج، جعفری، ماش و آجیل ها را افزایش دهید.


برای دریافت ویتامین ب12 بیشتر سراغ جگر، دل و قلوه و ماهی ساردین بروید.

فاطمه مهدی پور
بخش سلامت تبیان

مطالب مرتبط:
با علایم آلزایمر آشنا شوید
10 تصور غلط درباره آلزایمر
آلزایمر در زنان
آلزایمر احتمالا واگیر دارد
می‌توان آلزایمر را 10 سال زودتر پیش‌بینی کرد
اینها از آلزایمر جلوگیری می کنند
بیماری آلزایمر؛ انواع،علل و علائم
فراموشی در افراد پیر

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.