سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگر کاهش اشتها همراه با کاهش وزن، خستگی مفرط و... باشد، حتماً باید به متخصص مراجعه کرد؛ اما سوالی که برای همه پیش می آید، این است که چرا افراد مسن، کمتر غذا می خورند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

7 علت بی‌اشتهایی سالمندان


اگر کاهش اشتها همراه با کاهش وزن، خستگی مفرط و... باشد، حتماً باید به متخصص مراجعه کرد؛ اما سوالی که برای همه پیش می‌آید، این است که چرا افراد مسن، کمتر غذا می‌خورند؟


7 علت بی‌اشتهایی سالمندان

چند روز پیش دوستم را دیدم. از بیماری مادر پیرش اطلاع داشتم، برای همین از او درباره وضعیت مادرش سوال کردم. او گفت مادرم به‌تازگی اشتهایش را از دست داده است و به دلیل قند و فشارخون، تمایل دارد بیشتر از خوراکی‌های ساده و کم‌انرژی استفاده کند. به او یادآور شدم که کم‌اشتهایی در این سن، امری طبیعی است، هرچند که ممکن است علامت یک مشکل نهفته نیز باشد.
اگر کاهش اشتها همراه با کاهش وزن، خستگی مفرط و... باشد، حتماً باید به متخصص مراجعه کرد؛ اما سوالی که برای همه پیش می‌آید، این است که چرا افراد مسن، کمتر غذا می‌خورند؟
پاسخ دادن به این سوال، آسان نیست. در برخی موارد، بیماری‌ها و عوامل روانی باعث کم‌اشتهایی فرد می‌شود. کنترل اشتها، یک پروسه پیچیده کوتاه‌مدت و بلندمدت است که عوامل متعددی در آن نقش دارد؛ از جمله مرکز کنترل تغذیه‌ای در مغز، هورمون‌ها، میزان قندخون و پتانسیل‌های عصبی بین لوله گوارش و سیستم مرکزی اعصاب.
به‌طورکلی، کاهش اشتها بین افراد مسن با روند پیری ارتباط دارد. با افزایش سن، میزان سوخت‌وساز بدن در حالت استراحت کاهش پیدا می‌کند که علت آن، کم شدن برخی هورمون‌ها از جمله هورمون رشد و کاهش میزان فعالیت فیزیکی است. همچنین تغییر در روند هضم نیز بخشی از روند پیری به‌حساب می‌آید.

برنامه غذایی شامل نان و چای

برخی افراد مسن با کاهش شدید اشتها روبه‌رو می‌شوند که این امر، روی وزن و سلامت آن‌ها تأثیر می‌گذارد. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد، از دست دادن بیش از ۱۰ درصد وزن بدن در افراد مسن، با افزایش مرگ‌ومیر ارتباط دارد. مشکل از دست دادن اشتها «آنورکسی پیری» نام دارد.
«آنورکس پیری» اغلب با عادت‌های بدغذایی مانند رژیم غذایی نان و چای که در سراسر جهان بین افراد مسن رایج است، ارتباط دارد. در این نوع برنامه غذایی، نان و چای جایگزین اغلب غذاها می‌شود، شاید هم یک یا ۲ وعده غذایی. گاهی انتخاب این نوع برنامه غذایی، علت‌های فیزیکی و روانی دارد.

به‌طورکلی، کاهش اشتها بین افراد مسن با روند پیری ارتباط دارد. با افزایش سن، میزان سوخت‌وساز بدن در حالت استراحت کاهش پیدا می‌کند که علت آن، کم شدن برخی هورمون‌ها از جمله هورمون رشد و کاهش میزان فعالیت فیزیکی است.

علت بی‌اشتهایی در افراد مسن

۱ - ضعف حواس:
کاهش در حس چشایی و بویایی که با بالا رفتن سن رخ می‌دهد، روی اشتها تأثیر می‌گذارد. حتی حس بینایی در زمینه کنترل اشتها نقش دارد. همچنین، ایجاد اختلالات دیگر می‌تواند اشتها را کاهش دهد. از جمله این اختلالات می‌توان به بدطعم شدن مزه دهان اشاره کرد.
۲ - مشکل جویدن:
مشکلات متفاوت دهان و دندان می‌تواند روی جویدن تأثیر بگذارد. این امر، یکی از علت‌های شایع کاهش اشتها در افراد مسن است و شامل کافی نبودن تعداد دندان‌ها، متناسب نبودن دندان‌های مصنوعی در دهان، ضعف و ناهماهنگی عضله‌های جویدن، زخم دهان، خشکی دهان و مشکلات مفصل فکی است.
۳ - بیماری‌های گوارشی:
برخی از مشکلات گوارشی باعث کاهش اشتها می‌شود که در برخی موارد در افراد مسن تشخیص داده نمی‌شود. این مشکلات می‌تواند شامل قورت دادن، مشکل در هضم غذا و جذب مواد مغذی باشد.
علایم گوارشی مانند سوزش سر دل، درد معده، حالت تهوع، ریفلاکس، نفخ و اسهال می‌تواند باعث کم‌اشتهایی شود.
سالمندی

۴ - اختلالات غدد درون‌ریز:
سیستم درون‌ریز شامل غدد و هورمون‌هاست. دیابت شیرین، یک اختلال شایع بین افراد مسن است و از دست دادن اشتها می‌تواند یکی از علایم آن باشد. علت دیگر می‌تواند مشکلات دیابتی یا فلج معده باشد که با مصرف داروی دیابتی مانند متفورمین به وجود می‌آید.
۵ - محدودیت‌های فیزیکی:
کم‌تحرکی می‌تواند علت دیگر کاهش اشتها باشد.


۶ - مشکلات ذهنی:
افسردگی از جمله علل عمده بی‌اشتهایی در افراد مسن است. افسردگی در افراد مسن می‌تواند به علت‌های متعددی بروز کند، از جمله مشکلات فیزیکی. اختلال حافظه، اعتیاد و مشکلات ذهنی نیز روی اشتهای افراد مسن تأثیر می‌گذارد.
۷ - دارو:
در صورت ابتلای فرد مسن به بیماری‌های مزمن و نیاز به درمان طولانی‌مدت با مصرف یک دارو یا بیشتر، ممکن است وی دچار بی‌اشتهایی شود. شاید مصرف داروها تأثیر مستقیمی روی اشتها نگذارد، اما عوارض آن‌ها باعث بی‌اشتهایی فرد می‌شود.

منبع: آفتاب

باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443
برگرفته از گروه: تغذیه و تناسب اندام

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین