سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
استفاده از ابزارها و راهکارهای کاربردی و علمی در بخش های مختلف جامعه به خصوص بخش اقتصادی تحول جدیدی را در نگرش سنتی به موضوع تجارت و بازار و پول ایجاد می کند....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ارتباطات زیرساختی در گسترش بانکداری الکترونیک

 

روابط اقتصادی و تجاری به سرعت در عرصه جهانی در حال گسترش است و سازمان ها و نظام های مختلف می توانند در سطح بین المللی با یکدیگر به تبادل اطلاعات و فعالیت بپردازند که موجب به وجود آمدن نظام های مشترک و تشکیلات به هم پیوسته می شود.
________________________________________
عصر حاضر را "عصر انقلاب اطلاعات" می نامند چرا که تمامی جهت گیری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و به خصوص اقتصادی در این دوره با استفاده از کاربرد صحیح از اطلاعات صورت می گیرد.

 

ارتباطات زیرساختی در گسترش بانکداری الکترونیک


استفاده از ابزارها و راه کارهای کاربردی و علمی در بخش های مختلف جامعه به خصوص بخش اقتصادی تحول جدیدی را در نگرش سنتی به موضوع تجارت و بازار و پول ایجاد می کند. گسترش روزافزون اینترنت و دسترسی اکثریت مردم به اینترنت بستری مناسب جهت برقراری مراودات تجاری و اقتصادی فراهم می آورد.

 

در بانکداری الکترونیک سیستم هایی وجود دارد که مشتریان بانک ها را قادر می سازد تا در سطح اطلاع رسانی، ارتباط و تراکنش از خدمات و سرویس های بانکی استفاده کنند.
در سطح اطلاع رسانی که ابتدایی ترین سطح است بانک از طریق شبکه های عمومی و خصوصی خدمات و عملیات خود را معرفی می کند.


در سطح ارتباطات بانک و مشتری با یکدیگر به تبادل می پردازند در این شیوه کنترل های مناسبی برای عدم دسترسی به شبکه اینترنت بانک و سیستم های رایانه ای نیاز است.
در سطح تراکنش که بالاترین ریسک را دارا می باشد و یک سیستم امنیتی کنترل شده می بایست برای انجام اموری مانند صدور چک، انتقال وجه و ... تنظیم شود.


به همین دلیل با توجه به تحولات بزرگی که در زمینه های اقتصادی کشور ایجاد شده استفاده بانک ها به عنوان اصلی ترین ارگان در بخش اقتصاد می بایست تحولات جدیدی را در زیرساخت اداری و فرهنگی خود به وجود آورند.
اصلاحات راهبردی که در سیستم های بانکی به کارگرفته می شود می بایست به گونه ای باشد که در توسعه خدمات بانکداری الکترونیک تمامی شرایط داخلی و خارجی را در نظر گرفته تا بتوان تحولات فراوان و رو به رشدی را در سیاست های اقتصادی کشور ایجاد کرد.

 

علاوه بر تغییر زیرساخت ها در جهت بهبود شرایط می بایست به مطالعه، فرهنگ سازی و پیاده سازی طرح های ویژه با قابلیت های فراوان پرداخت تا بتوان مردم را به بهره گیری از سیستم های جدید بانکی تشویق و ترغیب کرد.


علاوه بر تغییر زیرساخت ها در جهت بهبود شرایط می بایست به مطالعه، فرهنگ سازی و پیاده سازی طرح های ویژه با قابلیت های فراوان پرداخت تا بتوان مردم را به بهره گیری از سیستم های جدید بانکی تشویق و ترغیب کرد. هم چنین با توزیع خدمات مختلف از جانب بانک ها برای مردم علاوه بر این که افراد با خدمات مختلف آشنا می شوند، می تواند راهی برای توسعه اشتغال زایی به شمار آید، علاوه بر آن در این مسیر، کارکنان بانک و مشتریان می توانند تجربه های بهتری را کسب کنند.
خدمات بانکداری الکترونیک را می توان به گروه های مختلفی تقسیم نمود، از جمله آنها:

1. بانکداری بر اساس شبکه( Net Base Banking )
2. بانکداری از طریق موبایل(Mobile banking )
3. عابر بانک ها (ATMs )
4. کارت های اعتباری و هوشمند (Credit& Smart Cards )
5. سیستم های پرداخت الکترونیکی (Electronic Payment Systems )
6. انتقال الکترونیکی وجوه

از آنجایی که اصلاحات به کار برده شده در بانکداری سنتی و الکترونیک از نظر علمی و فنی کاملا متفاوت هستند می بایست برخی نکات را در پیاده سازی اصلاحات در نظر گرفت.

ارتباطات زیرساختی در گسترش بانکداری الکترونیک


قبل از پیاده سازی هرگونه فناوری و یا تکنولوژی جدید می بایست نیازسنجی ها را انجام داده تا مانع از اتلاف وقت و هزینه شود. هم چنین می بایست از تکنولوژی های خاصی استفاده نمود تا بتوان بیشترین کارایی را برای رفع نیازها ارایه کرد، که در مرحله پیاده سازی می بایست آزمایش ها و انطباق های مختلفی را انجام داد.

از طرف دیگر، در صورتی که تکنولوژی پیاده سازی شود اما دانش انسانی کافی برای استفاده از آن وجود نداشته باشد هیچ کمکی به رشد و توسعه نمی شود، بنابراین در سیستم بانکی توجه به سطح کاربران و همگام بودن دانش نیروی انسانی امری بسیار مهم است.

در صورتی که تکنولوژی پیاده سازی شود اما دانش انسانی کافی برای استفاده از آن وجود نداشته باشد هیچ کمکی به رشد و توسعه نمی شود، بنابراین در سیستم بانکی توجه به سطح کاربران و همگام بودن دانش نیروی انسانی امری بسیار مهم است.

 هر چقدر که سیستم های بانکداری الکترونیک دقیق و موثر باشند اما تا زمانی که مردم به ان اعتماد نکنند و مورد استقبال عموم قرار نگیرد هیچ ارزشی نخواهد داشت. بنابراین تبلیغ ها باید به گونه ای باشد که در کنار بالا بردن سرعت کارها، آسایش فکری مشتری را نیز فراهم آورد.
ادامه دارد...

تهیه: سید خاموشی
بخش آموزش مجازی تبیان

 

منابع
WWW.Parsian-bank.com
A service quality model based on ideal value standard”J Mattsson”
The Economics of Money, Banking and Financial Markets

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین