تبیان، دستیار زندگی
برای موفق شدن در کار ، تخصص در رشته ای که در آن فعالیت می کنید کافی نیست ، بلکه باید بتوانید تخصص خود را به گونه ای به کار برید که دیگران بتوانند آن را درک کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ارتباط موثر به زبان آدمیزاد

برای موفق شدن در کار ، تخصص در رشته ای که در آن فعالیت می کنید کافی نیست ، بلکه باید بتوانید تخصص خود را به گونه ای به کار برید که دیگران بتوانند آن را درک کنند.

فرآوری:مریم تجریشی -مرکز مشاوره

ارتباط موثر به زبان آدمیزاد

در هر شغل و مقامی که باشید برقراری روابط موثر و شفاف در موفقیت شما نقش تعیین کننده ای دارد. اغلب اوقات به کار بردن دانش و مهارت لازم در انجام وظایف شغلی کار آسانی است، امابخش دشوار کار حرفه ای همکاری موثر و تعامل با دیگران است. همه می دانیم که برای موفق شدن در کار ، تخصص در رشته ای که در آن فعالیت می کنید کافی نیست . بلکه باید بتوانید تخصص خود را به گونه ای به کاربرید که دیگران بتوانند آن را درک کنند . این کار شامل گوش دادن به نیازهای دیگران و همکاری با آن ها وبرقراری روابط است . این امر به ویژه زمانی اهمیت می یابد که سمت مدیریت داشته باشید.بزرگترین چالش برای بسیاری افراد ، برقراری ارتباط با دیگران ، از جمله همکاران ، کارکنان ،مدیران ،خریداران و یا فروشندگان است.

کتاب «ارتباط موثر به زبان آدمیزاد»نوشته مارتین برونستاین درباره چگونگی برقراری ارتباط موثر و تعاملات ثمربخش با روسا و همکاران در محیط کار می باشد.با توصیه ها و تکنیک ها و مهارت های ارائه شده در این کتاب می توانید با راه های برقراری تعاملات شخصی موثر در موقعیت های مختلف آشنا شوید و برای مواجهه با چالش های ارتباطی و دستیابی به نتایج مطلوب آن ها را به کار گیرید . برای مثال :حرف خود را به درستی به گوش دیگران برسانیدو شنونده را مجذوب نگه دارید ،صرف نظر از سبک ارتباط دیگران ، با گوش دادن فعالانه که موثرترین شیوه ی گوش دادن است به منظور واقعی آن ها پی ببرید ،نیازهای مشتریان را برآورده کنید،برای انجام کارها ، با دیگران همکاری کنید، پیشنهادهایی مطرح کنید که توجه دیگران را جلب کند، استخدام کنید و استخدام شوید و ... .

این کتاب در 6 بخش و 392 صفحه تدوین شده است .برقراری ارتباط به شیوه ای موفقیت آمیز ،توجه به قدرت گوش دادن فعالانه ،سخن گفتن قاطعانه ،حل و فصل کشمکش با رضایت دو طرف ،حل و فصل چالش های مربوط به برقراری ارتباط و ده تایی ها،عناوین بخش های ذکر شده در این کتاب می باشند.

نویسنده ابتدا به چارچوبی مفهومی درباره ی نحوه ی برقراری ارتباط پرداخته و  در ادامه ، نحوه ی برقراری ارتباط موثر در تعامل های تک نفره را بیان می کند. در بخش اول کتاب به بررسی چهار شیوه ای که افراد از طریق آن ها منظور خود را بیان می کنند و نیز چهار شیوه که به سخنان دیگران گوش می دهند، آشنا می شوید، در این بخش موثرترین شیوه ی سخن گفتن و گوش دادن معرفی شده است : سخن گفتن قاطعانه و گوش دادن فعالانه .

کتاب «ارتباط موثر به زبان آدمیزاد»نوشته مارتین برونستاین درباره چگونگی برقراری ارتباط موثر و تعاملات ثمربخش با روسا و همکاران در محیط کار می باشد.با توصیه ها و تکنیک ها و مهارت های ارائه شده در این کتاب می توانید با راه های برقراری تعاملات شخصی موثر در موقعیت های مختلف آشنا شوید و برای مواجهه با چالش های ارتباطی و دستیابی به نتایج مطلوب آن ها را به کار گیرید .

در بخش 2 ،همه ی اطلاعات لازم درباره ی شیوه ی گوش دادن فعالانه را کسب می کنید ؛ نحوه ی انجام و کاربرد موثر آن . در این بخش می آموزید که به هنگام گوش دادن به چه نکاتی توجه کنید و چگونه پیام فرد سخنگو را استخراج کرده و آن را درک کنید . در  بخش سوم ،می آموزید که چگونه پیام های خود را به شیوه ای قاطعانه بیان کنید و بر نحوه ارائه ی آن تمرکز بیشتری داشته باشید . هم چنین با ابزارهای غیر کلامی این شیوه آشنا می شوید و توصیه هایی برای بهبود محتوای پیامتان دریافت می کنید و نیز می آموزید چگونه از زبان به منظور انتقال مثبت و قدرتمند پیامتان بهره ببرید . کشمکش و اختلاف نظر در تمامی محیط های کاری وجود دارد ، اما حل و فصل ان به شیوه ای سازنده ، کار چندان آسانی نیست . در بخش 4 ابزار و الگوهایی ارائه شده است که شما را در این کار یاری می رسانند . در بخش 5 با چالش های متداول در محیط کار آشنا می شوید و می آموزید که چگونه هنگام روبه رو شدن با آن ها از ابزار گوش دادن فعالانه و سخن گفتن قاطعانه بهره ببرید . در نهایت در بخش پایانی کتاب توصیه ها و پیشنهادهایی برای موقعیت های ارتباطی خاص ارائه می شود . می آموزید که چگونه ارتباط تلفنی موفقی داشته باشید و چگونه در کار گروهی موفق شوید . نیز ، با ده عملی که موجب می شوند در ارتباط های بازرگانی اعتبار بیشتری کسب کنید ، آشنا می شوید.

مشخصات کتاب
نویسنده:مارتین برونستاین
مترجم:نرگس یزدی
ناشر:هیرمند


منابع:کتاب ارتباط موثر به زبان آدمیزاد