سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سفیر دوم حضرت ولی عصرعلیه السلام درغیبت صغری ، ابوجعفربن عثمان ملقب به" عسكری دوم" است كه دوران سفارت او با ایام خلافت معتمدعباسی، معتضد عباسی ، مكتفی عباسی و10 سال از خلافت مقتدرعباسی مصادف شد و درحدود 40 سال مقا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وفات دومین نایب امام زمان علیه السلام

سفیر دوم حضرت ولی عصرعلیه السلام درغیبت صغری ، ابوجعفربن عثمان ملقب به" عسكری دوم" است كه دوران سفارت او با ایام خلافت معتمدعباسی، معتضد عباسی ، مكتفی عباسی و10 سال از خلافت مقتدرعباسی مصادف شد و درحدود 40 سال مقام والای نیابت خاصه را به عهده داشت و در سال 305 دیده از جهان بربست. محمد بن عثمان بعد از درگذشت پدرش به مقام سفارت منصوب شد. در مورد وثاقت او توقیعات شریفه ای ذكر شده است . امام حسن عسكری  خطاب به یكی از یاران درباره او چنین می فرماید:

" عمری ( عثمان بن سعید) و پسرش( محمد بن عثمان) هردومورد اعتماد و وثوق من هستند و هرچه بگویند ازمن گفته اند و هر چه روایت می كنند از من روایت كرده اند . سخنان ایشان را بشنو و فرمانشان را اطاعت كن كه هر دو مورد امین و مورد وثوق هستند."

و امام عصرعلیه السلام نیزدرتوقیع شریفشان درحق محمد بن عثمان می فرمایند:" او در همین حال مورد وثوق و اعتماد ماست و او درپیش ما مقام و منزلتی دارد كه او را دلشاد می سازد . خداوند لطف و كرمش را در حق او افزون كند كه او مولای تواناست و همه ستایش ها مخصوص اوست كه شریكی ندارد و صلوات و سلام و درودهای فراوان بر رسول گرامی ، حضرت محمد علیه السلام واهل بیت او باد."

توقیعات مبارك حضرت با همان خطی كه در زمان پدرش عثمان صادر می شد به دست او صادر می گشت و به شیعیان می رسید و شیعیان جواب سئوالات خود را از طریق ایشان از امام عصرعلیه السلام می گرفتند ، وی  واسطه بین آن حضرت و مردم بود. محمد بن عثمان پس از40 سال افتخارخدمت و افتخار تصدی پست رفیع نیابت سرانجام درسال 305 هجری به دار آخرت شتافت . قبر آن بزرگوار در شهر بغداد است . علائم و كرامات زیادی از وی ظاهر شد معجزات امام زمان علیه السلام به دست او آشكار می گردید و امور بسیاری از جانب امام علیه السلام به شیعیان خبرداد كه همه باعث بصیرت شیعیان درخصوص وجود امام دوازدهم گردید.

محمد بن عثمان قدس الله روحه ، قبری برای خود حفر نموده بود كه هر روز داخل آن می شد و یك جزء قرآن را تلاوت می كرد ؛ سپس بیرون می آمد وقتی علت آن را سئوال می كنند می فرماید: برای مردن اسبابی هست بعداً كه از او سئوال می كنند ، می فرماید: مأمورشدم كه خود را جمع و جور كنم .

سپس دو ماه بعد وفات می كند كه در كتاب غیبت شیخ طوسی نوشته شده كه در آخر ماه جمادی الاولی سال 305 وفات می فرماید.(1)

پی نوشت:

1- مفاخر اسلام، علی دوانی، ج 2.

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین