سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سبزی های آماده ی روییدن شماری از سبزیجات، که ما در زمستان آن ها را به مصرف می رسانیم، موجوداتی زنده هستند، و در انتظار رویش به سر می برند. و اگر چنانکه از نظر دما و رطوبت محیط مناسبی برای آن ها فراهم شود، شروع به روییدن می کنند. از انواع معروف این گونه...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : اعظم اژدری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سبزی های آماده ی روییدن

هویج

شماری از سبزیجات، که ما در زمستان آن ها را به مصرف می رسانیم، موجوداتی زنده هستند، و در انتظار رویش به سر می برند. و چنانکه از نظر دما و رطوبت محیط مناسبی برای آن ها فراهم شود، شروع به روییدن می کنند. از انواع معروف این گونه سبزیجات می توان سیب زمینی و هویج و شلغم و چغندر و پیاز و کلم قمری و ... را نام برد.

این سبزیجات اگر از انبارهای سرد به آشپزخانه ی شما منتقل شوند، پس از چند روز جوانه ها و برگ ها و ساقه های کوچکی روی آن ها پدیدار می شوند. و اگر این وضع ادامه یابد، با وجود منظره ی زیبایی که پیدا می کنند، خودشان به تدریج غیر قابل مصرف می گردند.

سبزی های آماده ی روییدن

 

اگر شما می خواهید، ضمن یک آزمایش جالب، به این مطلب پی ببرید، یک هویج بردارید، و مطابق شکل، به بدنه ی آن پنج چوب کبریت یا خلال دندان فرو برید. محل این میله ها را باید طوری انتخاب کنید، که اگر هویج مزبور را در یک لیوان مناسب قرار دهید، انتهای هویج با ته لیوان دو سه سانتی متر فاصله داشته باشد.

وقتی آن را در لیوان قرار دادید، تا سه چهارم ارتفاع لیوان آب بریزید، و آن را در یک نقطه ی آفتابگیر از اتاق قرار دهید. به طوری که از رادیاتور شوفاژ، یا از بخاری، فاصله ی مناسب داشته باشد (نه خیلی نزدیک و نه خیلی دور از آن ها قرار گیرد).

 

سبزی های آماده ی روییدن

 

پس از یک هفته الی 10 روز شما شاهد رویش این موجود به ظاهر بیجان خواهید بود، و جوانه ها و برگ ها و ساقه های زیبا روی آن پدیدار خواهند شد. این آزمایش را با چغندر و کلم و شلغم نیز می توانید انجام دهید. اما در مورد پیار سفارش می کنیم، آن را در گلدان کوچکی، که پر از خاک است، قرار دهید، به نخوی که خاک روی آن را به طور کامل بپوشاند.


ساقه های قشنگی در سر آن خواهند رویید. و اگر به جای پیاز معمولی پیاز گل های مختلف را در دل خاک قرار دهید، و رطوبت و دمای لازم را برایش فراهم سازید، در وسط زمستان سرد، شما گل های شادابی درخانه خواهید داشت، که زینت بخش محیط زندگی شما خواهند بود.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین