وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
محمود گودرزی در نشست خبری خود اظهار داشت: سال گذشته برای ورزش کشور ما توفیقات نسبی همراه بود و با وجود محدودیت ها سالی نسبتا موفق داشتیم. جام جهانی، بازی های آسیایی و پاراآسیایی، المپیک های مختلف، بازی های ساحلی و مواردی دیگر.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 گودرزی: نمی توانم برای پرسپولیس گل بزنم!


محمود گودرزی در نشست خبری خود اظهار داشت: سال گذشته برای ورزش کشور ما توفیقات نسبی همراه بود و با وجود محدودیت‌ها سالی نسبتا موفق داشتیم. جام‌جهانی، بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی، المپیک‌های مختلف، بازی‌های ساحلی و مواردی دیگر.

وی ادامه داد: با سرمایه‌گذاری محدود توفیقاتی کسب شد که از نظر کمی و کیفی این ارتقا را شاهد بودیم. سال گذشته در توسعه زیرساخت‌ها تلاش شد اما محدودیت منابع کار را کند کرد. در ادامه با تلاش‌هایی که شد امیدواریم 350 پروژه ورزشی را افتتاح کنیم.

گودرزی

وزیر ورزش و جوانان عنوان کرد: در یک سال و سه ماه گذشته که در این مسئولیت بودم در دهه فجر 47 پروژه را شروع به افتتاح کردیم که 7 پروژه آن استادیوم‌هایی است که قرار است در 22 بهمن یکی از آنها را که ورزشگاه 15 هزار نفری کرمانشاه است را افتتاح کنیم. استادیوم یاسوج هم بعد از چند روز افتتاح می‌شود. استادیوم سمنان را هم در دستور کار داریم که می‌توانیم در آینده رویدادهایی را در آنجا میزبانی کنیم. استادیوم 15 هزار نفری بجنورد و بیرجند و 7 پروژه 5 هزار نفری هم تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

وی ادامه داد: در شهرهای گنبد، میانه، قوچان، تربت حیدریه و اسلامشهر پروژه 5 هزار نفری افتتاح می‌شود. خانه کشتی شیراز هم به زودی افتتاح خواهد شد. سالن تیراندازی ارومیه را هم داریم که یکی دیگر از پروژه‌هاست. با این 350 پروژه سرانه ورزش کشور تغییراتی خواهد داشت. 280 میلیارد تومان اعتبار عمران داشتیم که نیاز ما 10 برابر این عدد است.

گودرزی عنوان کرد: 280 میلیاردی که گفتم تنها 60درصد آن به ما اختصاص پیدا کرده است یعنی حدود 170 تا 80 میلیارد تومان البته خبرهای خوشی از مجلس می‌رسد که در سال 94 این ارقام افزایش پیدا کرده اما باید ببینیم در صحن مجلس چه اتفاقی می‌افتد. شاید 180 میلیارد تومان به بودجه ما اضافه شود اما کفایت نمی‌کند.

*ورزشکاران ما مورد تفقد مقام معظم رهبری قرار گرفتند

گودرزی در ادامه نشست خبری خود عنوان کرد: دو اتفاق مهم در یکی دو هفته اخیر رخ داد؛ دیدار ورزشکاران با مقام معظم رهبری که مملو از فضای معنوی خوبی بود. ورزشکاران مورد تفقد قرار گرفتند. رهبری به ما فعالیت‌های فرهنگی را گوشزد کردند. ایشان ورزش همگانی را به عنوان اولویت اصلی تأکیداتی داشتند. مقام معظم رهبری تذکری هم به برخی رسانه‌ها تحت عنوان رسانه زرد دادند که باید اصلاح شوند یا ورزش کمتر تحت تأثیر آنها قرار بگیرد.

وی به دیدار با رئیس‌جمهور اشاره کرد و گفت: اواسط سال مراسمی برگزار شد و مطالبات از سال‌های 89 به بعد به ورزشکاران و قهرمانان پرداخت شد. جوایزی هم که طبق آئین‌نامه به آنها تعلق گرفته بود دولت با وجود مضیقه‌هایی که داشت این پاداش‌ها را پرداخت کرد. بعضی از بخش‌های خصوصی هم کمک کردند. مدیرعامل یکی از بانک‌ها هم به ما کمک کرد و بخشی از اعتبارات مورد نیاز را پرداخت کرد.

*ورزش پاک شعار ماست

وزیر ورزش در این مورد عنوان کرد: از رسانه‌ها می‌خواهیم به ما کمک کنند تا ورزش کمتر مورد تهاجم واقع شود به عنصر تعلیم و تربیت باید کمک کنیم. ورزش همگانی باید به عنوان اولویت مورد توجه قرار بگیرد. از زمانی که آمده‌ام 10درصد بودجه در دستور کار قرار گرفت و به فدراسیون‌ها اختصاص پیدا کرد. ورزش پاک شعار ماست که امیدواریم بتوانیم با کمک یکدیگر این موارد را انجام دهیم.

*سال گذشته انتخابات 16 فدراسیون را برگزار کردیم

گودرزی عنوان کرد:‌ در سال گذشته انتخابات 16 فدراسیون را برگزار کردیم و امسال نیز تا کنون انتخابات 12 فدراسیون برگزار شده و تا پایان سال به 17 فدراسیون افزایش پیدا می‌کند. دموکراتیک کردن فضای فدراسیون‌ها یکی از موارد بوده اگرچه ممکن است نقدی صورت بگیرد. اما نقش انتخابات باید مورد توجه رسانه‌ها باشد. تعداد مجامع عمومی تا پایان سال 93 به 32 مورد خواهد رسید در حوزه قهرمانی هر هفته یک یا دو مجمع عمومی داریم که این موضوع در تاریخ سازمان تربیت بدنی بی‌سابقه بوده است.

*نظامنامه فرهنگی آماده شده است

گودرزی در ادامه نشست خبری خود به آماده شدن نظامنامه فرهنگی اشاره و گفت: این موضوع در صورت تصویب در شورای عالی فرهنگی همه سازمان‌ها را ملزم به رعایت آن خواهد کرد. در حوزه راهبردی اساسنامه تمام ورزش را نوشتند که تعریف می‌کند چه کسانی می‌توانند به حوزه ورزش ورود کنند.

وی ادامه داد: در بخش فعالیت‌های همگانی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام شده مانند فعالیت‌های نوروزی در روستاها که 216 هزار نفر شرکت داشتند. جشنواره ورزش همگانی 2345 مورد بوده که به واسطه فعال شدن معاونت فرهنگی رخ داده است. در حوزه ورزش بانوان شاهد تحولات و افزایش چشمگیر بودیم.ورزش با توجه به محدودیت‌های منابع مشکلاتی که دارد توانسته پاسخ نسبی به نیازهای جوانان و بزرگسالان بدهد البته این کافی نیست و امیدواریم در آینده این ارقام را افزایش بدهیم.

گودرزی در پاسخ به این سوال که انتقادات شما از فدراسیون‌ها چه خواهد بود، عنوان کرد:‌ فدراسیون‌ها نهادهای مستقلی هستند که باید بر اساس اساسنامه فعالیت کنند ما به عنوان نهادی که باید از آنها حمایت کنیم پشت آنها هستیم اما انتقاداتی هم داریم. باید برنامه‌هایشان را به نحو شایسته اجرا کنند. بر اساس قانون حرکت کنند و وظایف خود را انجام دهند. از حواشی دوری کنند در هماهنگی با وزارت ورزش در چارچوب قانونی مطالبات را پیگیری کنند. سعی کنند به لحاظ جایگاه یک پله بالاتر قرار بگیرند چون زیبنده نیست یک فدراسیون سال‌ها در جایگاه ثابت قرار بگیرد. توسعه ورزش قهرمانی و همگانی دو مأموریت اصلی است که باید آنها انجام دهند.

* این اندازه اهمیت به فوتبال قابل هضم نیست

وزیر ورزش و جوانان در خصوص وضعیت فدراسیون فوتبال، وضعیت کی‌روش و وضعیت سرخابی‌ها گفت: قابل هضم نیست چرا به یک پدیده تا اندازه اهمیت می‌دهیم و از سایر پدیده‌ها عقب می‌مانیم. فدراسیون فوتبال مانند بقیه فدراسیون‌هاست که باید در جهت پیشرفت فوتبال گام بردارد.

وزیر ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که آیا از تغییرات در فدراسیون فوتبال استقبال می‌کنید یا خیر، گفت: فدراسیون‌ها نهاد عمومی غیردولتی هستند و استقلال دارند در نتیجه اساسنامه دارند که باید بر اساس آن حرکت کنند، تشکیل مجمع‌، نحوه برکناری و از همه در اساسنامه دیده شده است. حرکت فدراسیون فوتبال هم باید بر اساس اساسنامه باشد.

وی ادامه داد: مجمع فدراسیون فوتبال 74 عضو دارد که عصاره فوتبال ایران هستند که باید تصمیم بگیرند این روند را چطور اجرا و تقویت کنند. فرض بر این است این 74 نفر در فضای دموکراتیک انتخاب شده‌اند و باید خودشان آستین بالا بزنند. اگر رأی بر تغییر باشد استقبال می‌کنیم. اگر رأی بر عدم تغییر باشد باز هم استقبال می‌کنیم.

وزیر ورزش در این مورد عنوان کرد: از رسانه‌ها می‌خواهیم به ما کمک کنند تا ورزش کمتر مورد تهاجم واقع شود به عنصر تعلیم و تربیت باید کمک کنیم. ورزش همگانی باید به عنوان اولویت مورد توجه قرار بگیرد. از زمانی که آمده‌ام 10درصد بودجه در دستور کار قرار گرفت و به فدراسیون‌ها اختصاص پیدا کرد. ورزش پاک شعار ماست که امیدواریم بتوانیم با کمک یکدیگر این موارد را انجام دهیم

وی ادامه داد: باید کمک شود تا ضعف‌ها برطرف شود حالا فرقی نمی‌کند برای کدام فدراسیون باشد خوب نیست از سال 1978 فوتبال ما در یک موضع یا پائین‌تر از آن قرار بگیرد. باید آسیب‌شناسی شود که این مشکل کجا است. وزارت ورزش هم در اینجا باید کمک کند این نقایص برطرف شود.

*استقلال و پرسپولیس باید تا پایان سال واگذار شوند

وزیر ورزش و جوانان در مورد واگذاری استقلال و پرسپولیس گفت: این دو باشگاه متعلق به دولت هستند که باید تا پایان سال 93 به بخش خصوصی واگذار شوند. اقدامات جدی انجام دادیم و تلاش‌ها برای واگذاری صورت گرفته است. ما موظف به اجرای قانون هستیم. این دو باشگاه در اختیار وزارت اقتصاد قرار گرفته‌اند و قیمت‌گذاری صورت گرفته است در واقع از سه ماه قبل از نظر قانونی ما اختیاری نداریم. فرایند واگذاری در یک مزایده اعلام عمومی خواهد شد.

گودرزی با اشاره به اینکه از ابتدای ورودم مشاهده کردم دولت اجازه تزریق مالی به باشگاه حرفه‌ای را ندارد گفت: اگر هم کمکی شده خلاف قانون بوده است. برندهای استقلال و پرسپولیس مهم هستند و آنها می‌توانند از این دو برند معتبر برای جذب منابع استفاده کنند آنها که تمایل به کمک و سرمایه‌گذاری داشتند دعوت شدند و فعالیت کردند در این مسیر اتفاقاتی هم می‌افتد مانند اختلاف نظر بین حامیان مالی و مدیرعامل. دستگیری مدیرعامل یا کنار کشیدن حامیان.

وی ادامه داد: ما اجازه کمک مالی نداریم و البته منابع ما هم محدود است. استقلال و پرسپولیس شرایط مانند هم دارند اما چرا استقلال ثابت کار می‌کند اما پرسپولیس نوسان دارد شاید پرسپولیس ماهیتاً فضای چالشی دارد. نمی‌دانم اما شرایط برای هر دو تیم یکسان بوده است.

وزیر ورزش و جوانان در مورد اینکه برخی افراد برای رأی‌ آوردن پول می‌دهند و خود را منتسب به وزیر ورزش می‌دانند، گفت: وزارت از هیچکس حمایت نکرده اما اگر متوجه شویم افراد خودشان را منسوب به وزارت ورزش می کنند احتمالا آنها را حذف می‌کنیم. اگر من شخصا با ورود برخی‌ها به فدراسیون‌ها مخالف بودم اما حکم صادر شد نشان دهنده این است که ما ورود نمی‌کنیم.

وی در مورد اختصاص 10 درصد بودجه فدراسیون‌ها به ورزش همگانی گفت: فدراسیون‌ها زیرمجموعه وزارت نیستند و سازمان مستقل محسوب می‌شوند. کمک‌هایی از وزارت ورزش می‌گیرند و بیشتر کمک‌ها هم مالی و تجهیزاتی است. ایده‌آل ما این است که فدراسیون‌ها خودشان کارها را انجام دهند. پیش از این کمک‌ها صفردرصد بود اما الان اضافه شده است.

گودرزی در خصوص کسب کرسی‌های بین‌المللی عنوان کرد: واحد بین‌الملل ما فعال است. تنگ‌نظری‌هایی باعث می‌شود عده‌ای حذف شوند اگر ما هم دخالت کنیم می‌گویند چرا دخالت کردند در حالیکه عدم دخالت باعث حذف کرسی‌ها می‌شود. جلساتی را با وزارت امور خارجه داریم تا بتوانیم تعداد کرسی‌ها را افزایش دهیم.

گودرزی در خصوص رفتن یازده فدراسیون زیر نظر معاونت همگانی و اینکه روسای فدراسیون گفته‌اند هیچ خبری ندارند، گفت: فدراسیون‌ها نباید خودشان را متعلق به این معاونت یا آن معاونت بدانند. بستگی به فعالیـت‌های فدراسیون‌ها آنها از معاونـت‌های مختلف کمک می‌گیرند، کسی زیر نظر کسی نیست. فدراسیون ورزش همگانی به طور مثال بعد قهرمانی ندارد و باید خودش را با معاونت همگانی هماهنگ کند و از آنها مطالباتش را بخواهد فدراسیون‌ها حتی زیر نظر من هم نیستند.

بها دادن رسانه‌های زرد به افرادی که سابقه ورزشی ندارند شبهه ایجاد می‌کند

وزیر ورزش و جوانان در خصوص ورزش پاک تأکید کرد: گروه‌های متعددی در ورزش فعالیت می‌کنند متأسفانه در این چند سال اخیر جذابیت محیط ورزش باعث شده تا آنها جذب ورزش شوند و این فضا برای اهالی ورزش کمتر شده است، در واقع خانواده ورزش پس زده شده‌اند. فریاد غیرمتخصصین و آویزان شدن آنها بسیار رساتر از ورزشی‌هاست و مطالبات آنها از حد بیشتر است همین موضوع فضا را آلوده می‌کند خواهش من این است که غیر ورزشی‌ها اجازه دهند متخصصان ورود کنند و مطالباتشان را کمتر کنند.

وی گفت: خیلی‌ها سابقه حضور در میدان‌های ورزشی و قهرمانی را نداشتند اما الآن در ورزش هستند و رسانه‌های زرد تصاویر آنها را منعکس می‌کنند. اینها شبهه ایجاد می‌کند.

سجادی: در مورد وزنه برداری منتظر استعلام هستیم

در ادامه نشست خبری نصرالله سجادی در مورد وضعیت فدراسیون وزنه‌برداری و اینکه گفته می‌شود برخی از فدراسیون‌ها مانند بسکتبال که مسابقه دارند در اولویت قرار نمی‌گیرند گفت: در بحث فدراسیون وزنه‌برداری منتظر استعلام‌ها هستیم و رضازاده باید از بین شورای شهر و فدراسیون یکی را انتخاب کند. در مورد بسکتبال هم باید بگویم ما اولویتی برای فدراسیون‌ها نداریم.

سجادی

گودرزی در خصوص فدراسیون تیراندازی با کمان و اینکه شجاعی گفته نمی‌خواهد در دو جا کار کند و حالا صفایی می‌گوید می‌خواهد شکایت کند، گفت:‌ تیراندازی با کمان موضوع شکایتی دارد که باید در مراجع ذیربط حل شود. شکایت اداری است و پاسخ نهایی تا یک هفته آینده اعلام شده انتخابات را تا نگفته‌ایم برگزار نکنید. امروز صبح خبر گرفتم به زودی اعلام می‌کنند انتخابات برگزار شود. شجاعی هم علاقه‌مند است از ریاست کنار برود. ما هیچ اولویتی نداریم.

برنامه 90 معیار خواست عمومی نیست

وزیر ورزش همچنین درباره ماندن کی‌روش در فدراسیون فوتبال و ادامه همکاری گفت: خواست عمومی را نمی‌دانم. شما مگر عدد دارید که خواست عمومی چقدر است؟ برنامه 90 که معیار نیست. اگر شما معیار دارید بگویید خواست عمومی چه می‌خواهد.ما هیچ آماری از موافقان و مخالفان برای ماندن کی‌روش نداریم. نگاه اگر فنی و تخصصی باشد جوسازی دولتی و رسانه‌ای هیچ کدام معیار مبتنی بر واقعیت نیست. فدراسیون فوتبال مثل سایر فدراسیون‌ها مستقل و عمومی است و اساسنامه مستقل دارد. این نهاد می‌تواند هر کسی را به عنوان سرمربی در رده‌های مختلف انتخاب کند. نظر من را می‌خواهید نظر من می‌شود نظر یک شخصی، اما به عنوان یک مسئول من اجازه ورود به این عرصه را ندارم. آنها خودشان باید به این جمع‌بندی برسند حالا یا قرارداد می‌بندند یا نه. تلاش ما این است که از دخالت دوری کنیم.

سجادی: ترکمانچای بودن قرارداد کی‌روش را قبول ندارم

سجادی در ادامه نشست در جواب این سوال گفت: قرارداد کی‌روش 4 ساله است بنابراین نباید تجدید شود اما صحبت‌های بین کی‌روش و فدراسیون طبق ضوابط بوده و من قبول ندارم قرارداد او ترکمنچای بوده باشد.

ورزش تهران در سال های اخیر نزول داشته است

وی درباره انتخابات هیأت فوتبال تهران که بارها به تعویق افتاده تصریح کرد: احتمالا ورزش این استان دچار تغییراتی خواهد شد. ورزش تهران در سال‌های گذشته نزول داشته که باید احیا شود. ورزش استان تهران باید پشتوانه‌ای برای ورزش کشور باشد که اینطور نیست. اگر می‌بینید این انتخابات به تعویق افتاده به خاطر تغییرات است.

گودرزی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید برخی‌ها اعتقاد دارند برای ورزش‌هایی مثل کشتی باید بودجه مستقل اختصاص داد، خاطرنشان کرد: به ما 60 میلیارد تومان برای 50 فدراسیون داده‌اند. کشتی هم 6.5 میلیارد یعنی یک دهم گرفته که عدد قابل توجهی است پس نگاه ما متوازن بوده است اما رقمی که به هاکی داده شده 800 میلیون بوده پس نگاه متوازن داشته‌ایم. اینکه کشتی ظرفیت سرمایه‌گذاری 60 میلیاردی را دارد یا فوتبال ظرفیت سرمایه‌گذاری صد میلیاردی واقعیتی غیرقابل انکار است اما محبوبیت‌ها باعث می‌شود تا توزیع به این صورت باشد. موسساتی که حامی مالی هستند تمایل دارند به کشتی بیشتر توجه کنند تا هاکی اما مجلس نمی‌تواند بودجه مستقل برای یک رشته خاص در نظر بگیرد بلکه این بودجه در اختیار وزارت ورزش قرار می‌گیرد و وزارتخانه آن را توزیع می‌کند.

باشگاه هیأت مدیره و مدیرعامل دارد. قبلا هم گفتم درباره وضعیت نامناسب پرسپولیس باید آسیب‌شناسی شود. آنچه به ما مربوط است باید فضای واگذاری را فراهم کنیم. حالا اگر منظور شما این است که من توپ را وارد دروازه کنم نمی‌توانم چون فوتبالیست خوبی نیستم! صحبت‌های مربی پرسپولیس را خواندم که گفته بود توپ‌هایمان گل نمی‌‌شود و شانس نداریم اما در طرف مقابل یک بازیکن از ملوان لباس عوض می‌کند و توپ را می‌گیرد

گودرزی: من نمی توانم برای پرسپولیس گل بزنم!

وزیر ورزش و جوانان در ادامه نشست خبری درباره تغییر و تحولات پرسپولیس تصریح کرد: باشگاه هیأت مدیره و مدیرعامل دارد. قبلا هم گفتم درباره وضعیت نامناسب پرسپولیس باید آسیب‌شناسی شود. آنچه به ما مربوط است باید فضای واگذاری را فراهم کنیم. حالا اگر منظور شما این است که من توپ را وارد دروازه کنم نمی‌توانم چون فوتبالیست خوبی نیستم! صحبت‌های مربی پرسپولیس را خواندم که گفته بود توپ‌هایمان گل نمی‌‌شود و شانس نداریم اما در طرف مقابل یک بازیکن از ملوان لباس عوض می‌کند و توپ را می‌گیرد.

وی ادامه داد: صبح‌ها رادیو گوش می‌دهم. آنها بارها درباره پرسپولیس صحبت می‌کنند ما نباید به مشکلات آن دامن بزنیم و باید آن را مدیریت کنیم. امیدوارم در کوتاه مدت این واگذاری انجام شود از طرفی باشگاه ها باید خودشان مولد بازیکن باشند. وقتی باشگاه پرسپولیس می‌گوید ما نتوانستیم بازیکن خوب بخریم بدترین اظهارنظر است. چه معنی دارد تیمی با این توانمندی به دنبال خرید بازیکن باشد. آنها باید از فروش بازیکن درآمد کسب کنند. هر مربی که آمده 2 گل خورده تغییر کرده مربی دیگر آمده 4 گل خورده باز هم عزل شده. شما باید دندان روی جگر بگذارید. باید بنیادی کار کرد و دنبال توسعه زیرساخت‌ها بود.

سجادی در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایطی که وجود دارد و به دلیل کمبود بودجه به نظر می‌رسد سهمیه‌های ما در المپیک ریو کمتر شود چه تدبیری برای حل مشکل دارید، اظهار داشت: ما از امروز بررسی تفاهم‌نامه ورزشی با فدراسیون ها را شروع کردیم. برنامه‌های سال آینده و تقویم ورزشی فدراسیون‌ها بررسی شده، حتما وزارت ورزش عنایت ویژه دارد و ما برای کسب سهمیه فدراسیون‌ها را حمایت می‌کنیم.فدراسیون‌ها مطمئن باشند از نظر کسب سهمیه دچار مضیقه نخواهند شد.

گودرزی با بیان اینکه هدف همه ما و شما ارتقای ورزش است، تأکید کرد: همه علاقمند هستیم مردم از نارسایی‌ها و مشکلات زندگی ماشینی دور شوند. ورزش بهترین عامل برای توسعه سلامت است. بنابراین بهتر است این مفهوم را برای همه جا بیندازیم تا مردم به ورزش کردن علاقمند شوند نه فقط ورزش دیدن چرا که صرف ورزش دیدن ممکن است بیماری هایی را ایجاد کند.

وی در پایان گفت: رسالت شما خبرنگاران اینجا معلوم می شود. خواهش من این است از ایجاد فضای تنش‌زا و حاشیه دوری کنید. پرداختن به دستمزد و مربی حاشیه است. در اولویت‌بندی جانب احتیاط را مدنظر قرار دهیم. امیدوارم در همین مسیر خوب و آگاه‌سازی مسئولان نسبت به نارسایی‌ها توفیق پیدا کنیم.

مناف هاشمی معاون مالی وزیر در صحبتی کوتاه با اشاره به افتتاح پروژه‌ها در ایام دهه فجر عنوان کرد: غیر از 650 میلیاردی که وزیر ورزش در تبصره‌ها اعلام کرد امیدواریم برخی از بندها تصویب شود. در سال 93 مبلغ 500 میلیارد اعتبار داشتیم که بیشتر از 800 میلیار کار انجام شد. اگر سال آینده بین 700 تا 800 میلیارد اعتبار بگیریم بیشتر از 1200 میلیارد کار خواهیم کرد.

سجادی نیز درمورد اینکه گفته می‌شود تیم ملی فوتبال در اردوی آفریقای جنوبی با یک تیم وابسته به رژیم صهیونیستی بازی کرده است، گفت: چیزی در این مورد به ما گزارش نشده است و صحت ندارد.

بخش ورزشی تبیان

منبع : فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین