تبیان، دستیار زندگی
شمعی را به دوستانتان نشان دهید و اظهار دارید: من می خواهم این شمع را روشن کنم ولی متأسفانه کبریت ندارم. مسلماً عده ای می خواهند به شما کبریت بدهند. ولی شما آن را قبول نکرده و بگویید. راضی به زحمت شما نیستم و می توانم شمع را با آب نیز روشن کنم!...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شمع را با آب روشن کنید

ایده های برگزیده شیمی نهمین جشنواره

مواد لازم :

یک شمع

یک لیوان

مقداری آب

روش کار:

شمعی را به دوستانتان نشان دهید و اظهار دارید: من می خواهم این شمع را روشن کنم ولی متأسفانه کبریت ندارم. مسلماً عده ای می خواهند به شما کبریت بدهند.

ولی شما آن را قبول نکنید و بگویید شمع را با آب نیز می توانم روشن کنم! و آن وقت از شیر آب لیوانی را پر کنید. ابتدا کمی از آن را بخورید تا همه متوجه شوند آب معمولی است. سپس انگشت خود را در آن فرو برده و روی فتیله ی شمع نگه دارید تا یک قطره آب در آن بیفتد. با کمال تعجب همه مشاهده خواهند کرد که شمع روشن می شود.

دلیل این آزمایش چیست؟
شما قبلاً پتاسیم کوچک در لابه لای تارهای فتیله ی شمع قرار داده اید و وقتی یک قطره آب روی آن می ریزید، واکنش شیمایی بین پتاسیم و آب باعث اشتعال فتیله ی شمع می شود. اجرای این آزمایش بسیار سهل است و در صورت تهیه ی پتاسیم به سهولت می توانید آن را اجرا کنید. پتاسیم را از فروشندگان لوازم آزمایشگاهی می توانید بخرید.


برخی از شعبده بازان از این آزمایش ساده به عنوان چشن بندی استفاده می کنند. آن ها یک تپانچه ی مخصوص برای این کار دارند، که در مقابل چشم تماشاچیان به لوله ی آن آب ریخته و آن را روشن می سازند.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان