سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دغدغه ای به نام زندگی بهتر یا بهتر زندگی کردن، بین همه انسان ها دغدغه ای مشترک است که البته راه حل های آن برخلاف خودش بین همه مشترک نیست و هر کس تلاش می کند با روش خود زندگی اش را بهتر کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسرین صفری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امروز بهترین روز خداست  


دغدغه ای به نام زندگی بهتر یا بهتر زندگی کردن، بین همه انسان ها دغدغه ای مشترک است که البته راه حل های آن برخلاف خودش بین همه مشترک نیست و هر کس تلاش می کند با روش خود زندگی اش را بهتر کند.

روز خوب

زندگی‌تان چگونه می‌گذرد؟ آیا هر روز با عشقِ به قدم‌هایی که برای رسیدن به اهداف والایتان برمی‌دارید از خواب بلند می‌شوید، صبحانه می‌خورید، حاضر می‌شوید سپس به دانشگاه یا محل کارتان می‌روید تا یک روز دیگر را برای جامه عمل پوشاندن به مقاصدتان طی کنید، یا برعکس؛ جانتان از این روزهای تکراری یکنواخت به لب رسیده چون هر روز باید بی‌هدف و مانند روزهای قبل از جا بلند شوید و چند ساعت مرارت را بار دیگر به هر سختی که هست سپری کنید؟! حتی دیگر حساب روزهای هفته و ماه هم از دست‌تان دررفته و شما نمی‌دانید چند شنبه از چه ماه و سالی است که در حال گذراندن آن هستید.
دغدغه ای به نام زندگی بهتر یا بهتر زندگی کردن، بین همه انسان ها دغدغه ای مشترک است که البته راه حل های آن برخلاف خودش بین همه مشترک نیست و هر کس تلاش می کند با روش خود زندگی اش را بهتر کند.
زندگی باید سراسر رشد و پیشرفت باشد، به نحوی که هروقت به گذشته برمی‌گردیم و شرایط پنج سال قبل خود را بررسی می‌کنیم، پیشرفت‌های چشمگیری در روح، روان‌ و اوضاع زندگی خودمان مشاهده کنیم و خوشحال باشیم چون می‌دانیم تا پنج سال بعد احتمالا به بیشتر اهداف بزرگی که در حال حاضر در سر می‌پرورانیم خواهیم رسید.


در این نوشتار  روش هایی برای این‌که زندگی مان بهتر از دیروز شود، پیشنهاد می‌شود:

 

درون‌تان را کندوکاو کنید
 هر روز از خود بپرسید به چه چیزهایی علاقه دارید که تاکنون به آنها نپرداخته‌اید. ادامه تحصیل، مطالعه و کسب دانش در زمینه‌ای خاص، یادگرفتن زبان خارجی، حرفه‌ای شدن در یک ورزش، فراگیری یک یا چند رشته هنری، بهبود شرایط زناشویی و رابطه با همسر و فرزندان‌تان، پیشرفت امور مالی یا هر خواسته دیگری که در اعماق وجودتان هست، منتظرند شما شناسایی‌شان کنید و آنها را از حالت بالقوه درآورده و به فعلیت برسانید. پس هر روز از خودتان سوال کنید چه کارها و برنامه‌هایی است که شما عمیقا به آن علاقه دارید، اما تاکنون برای شکوفاکردنشان اقدام خاصی نکرده‌اید.


الگوی ایده آل انتخاب کنید
خیلی از مردم هستند که فکر می کنند، عرضه انجام کاری را ندارند و به عبارتی خود را دست و پا چلفتی می دانند، حال آنکه اوضاع شاید به بدی که آنها فکر می کنند، نباشد.
راه رفع این حس نه چندان خوشایند، انتخاب الگویی مناسب برای انجام هر کاری است. سعی کنید به ویژه برای انجام کارهای مهم از بهترین ها در آن عرصه الگوبرداری کنید. این کار هم اعتماد به نفس شما را بالا می برد و هم سرعت کار را افزایش می دهد.

من اشرف مخلوقاتم و هر روز سعی می‌کنم نهایت تلاشم برای پیشرفت را به کار ببندم؛ امروز من قدم‌هایی جدید برای دستیابی به مرحله‌های بالاتر برمی‌دارم و در این مسیر موفق می‌شوم

با تجربه های خوب در اوج خداحافظی کنید
در ورزش همیشه به ورزشکاران توصیه می شود که در اوج از میادین ورزشی کنار بروند تا خاطرشان همیشه برای هوادارانشان عزیر بماند. حالا حکایت تجربه های خوب هم همین است. تکرار، آفت تجربه خوب است و اگر زیادی اصرار بر تکرار تجربه های خوب داشته باشید، لذت آن را برای خود کمرنگ می کنید و به تدریج از بین می برید.
پس اگر می خواهید طعم شیرین تجربه های خوب را همواره حس کنید، در اوج با آنها خداحافظی کنید.

 

خود را ملزم به پیشرفت بدانید
این باور را داشته باشید که هر انسان موفقی باید در هر مقطع از زندگی‌اش، از هر لحاظی بالاتر از مقطع قبلی باشد. اوضاع مادی و معنوی زندگی شما در این روزها باید چند درجه بهتر از همان اوضاع در پنج سال پیش باشد. ممکن است در برخی مرحله‌ها برای هریک از ما مشکلاتی پیش آید که برای مدتی به ما لطمه بزند، اما شما باید دوران آن لطمه‌ها را هم محدود کنید و نباید تا آخر عمر برای از دست دادن برخی داشته‌هایتان زانوی غم به بغل بگیرید.

فردی که اخلاق و شخصیت و داشته‌های مادی و معنوی‌اش طی 30 سال تغییر نکند، انسانی شکست خورده و بی‌فایده است. همه ما باید به سمت جلو پیش برویم. هیچ گاه برای پیشرفت دیر نیست.

 

از جملات تاکیدی مفید استفاده کنید
 من اشرف مخلوقاتم و هر روز سعی می‌کنم نهایت تلاشم برای پیشرفت را به کار ببندم؛ امروز من قدم‌هایی جدید برای دستیابی به مرحله‌های بالاتر برمی‌دارم و در این مسیر موفق می‌شوم؛ به خود می‌بالم که همواره در پی پیشرفتم و آن را سرلوحه زندگی‌ام قرار داده‌ام؛ امثال این جملات را بارها به خود بگویید تا ضمیر ناهشیارتان هم در فکر راه‌حل‌هایی برای رشد و پیشرفت شما باشد.

 

قضاوت‌های بی منطق نکنید
 شما از شرایط زندگی دیگران خبر ندارید، پس نباید درباره آنها قضاوت کنید. در عین حال، از هیچ لحاظ هم خودتان را با آنها مقایسه نکنید. دلیل ندارد اگر دیگری در زمینه‌ای موفق شده که شما نشده‌اید، خود را شماتت کنید و حسادت بورزید. هرگز خود را زیر بار انتقادهای سنگین قرار ندهید، چون فایده‌ای جز له شدن نخواهد داشت. خود را فقط با یک نفر مقایسه کنید و آن هم خودتان باشد. ایده‌آلی در ذهن خود بپرورانید و مسیر صعودی‌تان را در همان جهت طی کنید.

 

قدردان باشید
 هروقت صحبت از قدردانی می‌شود ما به یاد قدردانی از محبت‌های دیگران می‌افتیم. این خیلی زیباست که ما انسان‌ها یادبگیریم از لطفی که فرد دیگر در حق مان می‌کند ممنون باشیم تا فرد مقابل حس کند ما لیاقت این محبت را داشته‌ایم و آن را فراموش نمی‌کنیم. در کنار قدردانی از دیگران، به یاد خودتان هم باشید. مطمئنا شما هم در مقام یک انسان اعمال خوبی انجام می‌دهید که سزاوار تشکر باشد؛ حال در حق دیگران یا خودمان. گاهی با خودتان خلوت کنید و از خود بپرسید در این مدت، کدام اعمال نیک را انجام داده‌اید؟ خود را بابت آن اعمال تشویق کنید و جوایزی برای خویش در نظر بگیرید.

 

روش‌هایی برای تمدد اعصاب بیاموزید
 راه‌های مختلفی برای ریلکسیشن وجود دارند: یوگا، ریکی، و انواع مراقبه‌ها که می‌تواند به شما کمک کند ذهن‌تان را از فشارها و پراکندگی‌ها درآورید. افزون بر اینها شما می‌توانید با گوش کردن به موسیقی آرامش بخش مورد علاقه‌تان، تماشای یک فیلم یا سریال زیبا و شادی‌بخش، یا ارتباط با دوستان و گذراندن ساعتی با آنها هم به تمدد اعصاب خود کمک کنید.


دقایقی با خود خلوت کنید
 هر روز، حتی به مدت چند دقیقه هم که شده تلویزیون و رایانه و دیگر ابزارهای تکنولوژیک را خاموش کنید، پلک‌هایتان را برهم بگذارید و با خود خلوت کنید. فکرکنید که هستید، اهدافتان چیست. کجای زندگی‌تان را درست هدایت می‌کنید و در کجاها می‌لنگید؟ این کار به اصلاح مسیر زندگی‌تان یاری می‌رساند.

 

فراوری:نسرین صفری
بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع: چاردیواری/بیتوته/ سیمرغ

 

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین