سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در هر شاخه از علم، شناخت ابزار های ویژه آن علم برای آزمایش و مشاهده و به دست آوردن اطلاعات بیشتر در آن زمینه، همیشه لازم و مهم است. در این بخش برای شما دانش آموزانی که علاقه مند به رشته زیبا و بی نظیر زمین شناسی هستید، می خواهیم یک سری ابزار پر کاربرد....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وسایل زمین شناسی

در هر شاخه از علم، شناخت ابزار های ویژه آن علم برای آزمایش و مشاهده و به دست آوردن اطلاعات بیشتر در آن زمینه، همیشه لازم و مهم است.

در این بخش برای شما دانش آموزانی که علاقه مند به رشته زیبا و بی نظیر زمین شناسی هستید، می خواهیم یک سری ابزار پر کاربرد در این رشته را معرفی کنیم. این ابزار برای به دست آوردن دیدی بهتر در این شاخه از علم بسیار مهم هستند.

وسایل زمین شناسی

لوپ:

زمین که می گوییم یاد خاک و سنگ می افتیم. نکته جالب این جا است که سنگ ها انواع مختلف دارند و شناسایی نوع سنگ، ما را در شناسایی موقعیت محل مورد مطالعه، سن آن قسمت و شرایط جغرافیایی حاکم بر آن جا بسیار یاری می کند.
لوپ در واقع ذره ‌بینی است که در بررسی یک ‌سری خصوصیات سنگ ‌ها مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
لوپ یکی از ابزار های مهم در جواهر سازی نیز است. این وسیله در اکثر موارد به جواهر شناسان نیز در تشخیص پایه ای و ابتدایی‌ سنگ ‌ها کمک می ‌کند.

وسایل زمین شناسی

کمپاس:

کمپاس برانتون نام دیگر قطب نمای جیبی است که نخستین بار یک زمین شناس کانادایی به نام برانتون آن را طراحی کرد.
کمپاس از قسمت های مختلفی تشکیل شده است.


- یکی از بخش ها همان بدنه اصلی است که حاوی عقربه، تراز کروی برای خواندن زوایای افقی، تراز شیب سنج یا استوانه ای. صفحه مدرج شیب سنج برای خواندن زوایای قایم، دستگاهی برای کم کردن حرکت نوسانی عقربه، دکمه قفل کننده عقربه، پیچ برنجی کناری و میخ شاخص برای نمایش انحراف مغناطیسی و همین طور صفحه دایره مدرج برای خواندن امتداد است.


- بازوی بلند نشانه روی. این بازو یک شکاف بیضی شکل بر روی طول خود دارد که برای مشاهده ساختار های خطی است و نوک نشانه روی خم شونده برای تراز کردن خط دید است.

وسایل زمین شناسی

چکش زمین شناسی:

چکش زمین شناسی برای حفر کردن استفاده می شود و معمولاً دستی هستند اما امروزه علاوه بر این نوع چکش، چکش دیگری به نام چکش هیدرولیکی هم وجود دارد.
حفارى تونل ها با سنگ های شکننده که داراى ساختار ضعیف هستند، همواره براى مهندسان حفر تونل پر از دردسر است. استفاده از چکش تخریب هیدرولیک که بر روى بیل مکانیکى نصب می گردد از اواسط دهه 1980 با موفقیت بسیار شروع گردید.

وسایل زمین شناسی

وسایل زمین شناسی

الک و شیکر:
این وسیله برای دانه بندی انواع مواد آزمایشگاهی صنعتی و طبی استفاده می شود.

وسایل زمین شناسی  وسایل زمین شناسی

ترمومتر خاک:

این دستگاه برای اندازه گیری رطوبت خاک استفاده می شود. اندازه گیری رطوبت معیار بسیار مهمی در شاخه های مختلف زمین شناسی است.

وسایل زمین شناسی

پین هول:

دستگاه پین هول جهت تعیین میزان واگرایی خاک ها است. خاك های واگرا خاك های رسی هستند كه در آب هایی با غلظت پایین نمك، به راحتی شسته می‌شوند. واگرایی،‌ یك پدیده پیشرونده است كه از یك نقطه با تمركز جریان آب شروع شده و به تدریج گسترش می ‌یابد. این پدیده در طرح هایی نظیر سد های خاكی و كانال های آب رسانی كه تمركز فشار آب در داخل خاك وجود دارد، دارای اهمیت ویژه‌ای است.

وسایل زمین شناسی

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه: سارا یعقوبیان

تنظیم: نسرین صادقی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین