سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عکاسی نجومی و آسمان شب یکی از شاخه های جذاب هنر عکاسی به شمار می آید. عکس های زیبا و مسحور کننده آسمان شب باعث شده تا هرروز علاقه مندان بیشتری به این شاخه روی آورده و آن را به عنوان یک سرگرمی یا فعالیت حرفه ای برگزینند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : اعظم اژدری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مصاحبه با دانش آموزان مدرسه فرزانگان(1)

در دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

مصاحبه با دانش آموزان مدرسه فرزانگان(1) در دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

ساخت خنک کننده دوربین و بررسی عملکرد آن
تبیان:
سلام و وقت به خیر، لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام مدرسه شرکت کردید.
باسلام، موژان جمال زاده هستم به همراه نارگل لطفی زاده و کیانا اورنگی از دبیرستان فرزانگان(1) در دهمین دوره جشنواره دانش آموزی تبیان شرکت کرده ایم.


تبیان: هدف شما از انجام این پروژه چیست؟
هدف، پی بردن به اثرات منفی گرم شدن دوربین بر روی عکس های نجومی است. اتمام این مرحله که منجر به انتخاب قطعی موضوع و تکمیل پروپوزال شد سرآغاز حتقیقات اصلی ما درباره عکاسی نجومی و اثر فتوالکتریک گردید.

مرحله بعد انتخاب وسیله مناسب یعنی پلتیر بود. سپس آزمایشاتی در شرایط مختلف، جهت یافتن بهترین روش برای انتقال گرما را انجام دادیم و بعد شروع به ساخت دستگاه نهایی مورد نظر کردیم.


تبیان: عکاسی نجومی چیست؟
عکاسی نجومی و آسمان شب یکی از شاخه های جذاب هنر عکاسی به شمار می آید. عکس های زیبا و مسحور کننده آسمان شب باعث شده تا هرروز علاقه مندان بیشتری به این شاخه روی آورده و آن را به عنوان یک سرگرمی یا فعالیت حرفه ای برگزینند. یکی از مشکلات عکاسی نجومی ایجاد نویز در تصاویر است. نویز به خاطر گرم شدن یکی از بخش های دوربین به اسم CCD است که بسیار به گرما حساس است و در صورت گرم شدن باعث ایجاد نویز در تصویر می شود. پس بر آن شدیم تا با ساخت خنک کننده، این بخش از دوربین را خنک کنیم.

مصاحبه با دانش آموزان مدرسه فرزانگان(1) در دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان


تبیان: روش اجرای طرح شما به چه صورت است؟
ابتدا تعدادی عکس با تغییر سرعت شاتر یا ایزو گرفتیم و با تحلیل میزان روشنایی عکس ها در نمودار و حد اشباع روشنایی در دوربین را یافتیم. سپس پلتیر را برای خنک کردن دوربین برگزیدیم و برای استفاده از آن، از فن، برای انتقال گرما استفاده کردیم. بعد از سرهم کردن دستگاه به خاطر مشکلات زیاد برآن شدیم که خنک کننده را بیرون دوربین جاسازی کنیم و به دنبال راهی برای انتقال حرارت گشتیم.

در آخر تصمیم گرفتیم دوربین و خنک کننده را درون جعبه ای نسبتا عایق قرار دهیم و پلتیر به پشت دوربین بچسبد. بعد از ساخت جعبه، با استفاده از خنک کننده، عکس هایی از آسمان شب گرفتیم. تاثیر خنک کننده به وضوح در عکس ها با کاهش نویز دیده می شود.

 

تبیان:  چطور با جشواره دانش آموزی تیبان آشنا شدید؟ و نظرتون در مورد این جشنواره چیست؟
ما در زنگ پژوهش از طریق دبیر پژوهشمان با جشنواره تبیان آشنا شدیم. به نظر ما جشنواره های دانش آموزی بسیار مفید هستند و ما هر سال در این جشنواره شرکت خواهیم کرد.

 

تبیان: با تشکر از حضور شما در دهمین جشنواره تبیان و همین طور شرکت در مصاحبه ما. امیدواریم همواره در ارتقا سطح علمی و فرهنگی کشورمان موفق و پیش قدم باشید.

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تهیه و تنظیم: اعظم اژدری


مطالب مرتبط:
مصاحبه با مدرسه فرزانگان(9) در دهمین دوره جشنواره دانش آموزی تبیان 
مصاحبه با مدرسه رفاه در دهمین دوره جشنواره دانش آموزی تبیان 
مصاحبه با مدرسه فرزانگان(4) در دهمین دوره جشنواره دانش آموزی تبیان 
مصاحبه با مدرسه رفاه در دهمین دوره جشنواره دانش آموزی تبیان 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین