سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مراسم اهدای جوایز برترین‌های دهمین دوسالانه‌ی عكس ایران عصر روز چهارشنبه - 17 آبان - در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران برگزار شد. به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مراسم را مجتبی آقایی كه تاكنون ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معرفی برترین‌های دهمین دوسالانه‌ی عكس ایران

مراسم اهدای جوایز برترین‌های دهمین دوسالانه‌ی عكس ایران عصر روز چهارشنبه - 17 آبان - در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مراسم را مجتبی آقایی كه تاكنون دبیری چهار دوره‌ نمایشگاه سالانه و دوسالانه‌های ایران را عهده‌دار بوده، آغاز كرد.

او گفت: این نمایشگاه متعلق به جامعه‌ی عكاسان ایران است و نباید آنرا محدود كرد، بلكه ضروری است امكان ورود و ظهور در آن‌را فراهم كرد.

درپی گفته‌های آقایی با نمایش فیلمی، گزارش تصویری از روند چگونگی سیاست‌گذاری، داوری و برپایی نمایشگاه ارایه شد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم جامعیت و تنوع موضوعات را از ویژگی‌های خاص دهمین دوسالانه عكس دانست و گفت: هنر عكس به‌خاطر ویژگی كه دارد، مسیر گسترده‌تری را به خود می‌تواند اختصاص دهد‌.

به اعتقاد محمدحسین ایمانی خوشخو، حضور همه جانبه‌ی هنرمندان و پیشكسوتان به‌خوبی در جریان دوسالانه‌ی امسال مشهود بوده است.

وی از سرپرست موزه‌ی هنرهای معاصر خواست تا در یك تور ایرانی، نمایشگاه این دوسالانه در دیگر استان‌های كشور نیز به‌نمایش درآید تا مردم ایران بتوانند از آن استفاده كنند.

به‌گمان ایمانی، عكاسی ایران پس از گذشت 20 سال، اكنون به مرحله‌ای رسیده است كه می‌بایست یك دبیرخانه‌ی دایمی داشته باشد تا نظرات استادان، پیشكسوتان و هنرمندان در آن متمركز باشد و به‌عنوان یك مرجع حقوقی با دوسالانه‌ها و گالری‌های خارج از كشور ارتباط بتواند برقرار كند.

او گفت: بحث اكسپوی عكاسی در حال پی‌گیری است و ما اكنون جایگاهی برای معرفی و خرید آثار هنرمندان نداریم و این اكسپو به‌عنوان قدم اول می‌تواند باشد و كمك كند.

وی خواست كه جایزه‌ی جهانی عكس مقاومت طراحی شود، چرا كه هنرمندان عكاسی ایران و مردم به‌خوبی در آن می‌توانند ظاهر شوند.

ایمانی كه به‌خاطر شركت در جشنواره‌ی فرهنگی هنری رضوی عازم شهر مشهد بود، پیش از ترك این مراسم عنوان كرد: خوشبختانه عكاسان نشان دادند كه در تمام صحنه‌ها حضور داشتند و هم در دوران دفاع مقدس و هم حوادث دیگر كشورها، برای مستندسازی پیش‌قدم بودند.

سرپرست موزه‌ی هنرهای معاصر تهران نیز در سخنانی عنوان كرد: به‌عنوان یك هنرمند، نظارت دقیقی بر هیأت علمی و شیوه‌ی داوری آثار داشتم تا نتایج به‌صورت عادلانه اعلام شوند.

حبیب‌الله صادقی گفت:‌ عكاسان در طول دفاع مقدس كارهای بزرگی انجام دادند و شهیدانی چون قشقایی،‌ آذرنیا،‌ جانبزرگی در این راه فداكاری كردند كه نكوداشت آنها را نیز برگزار خواهیم كرد.

وی افزود: عكاسان ایرانی بی‌واسطه، شجاعانه و آزاد عكاسی و فداكارانه و سالم مسائلشان را مطرح می‌كنند و هر یك ماه یك‌بار عكاسان ایرانی جایزه‌هایی جهانی را كسب می‌كنند.

صادقی خبر داد كه آژانس‌هایی بین‌المللی درخواست همكاری با موزه‌ی هنرهای معاصر را برای تشكیل دایرة‌المعارف عكاسی جهان داده‌اند كه امیدواریم نام عكاسان برجسته‌ی ایرانی در آن كتاب دیده شود.

او در پایان از طرح‌های جدی برای تشكیل دبیرخانه‌ی دایمی دوسالانه‌ی عكس، ماه هنر عكاسی و مجلات تخصصی هنری یاد كرد.

مجتبی آقایی بیانیه‌ی هیات داوران را نخواند و دلیل آن‌را ترك مراسم از سوی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان كرد كه باعث شد برنامه غیررسمی و دوستانه شود.

وی گفت كه این بیانیه به همراه بیانیه‌ی فرهنگستان هنر در خبرنامه‌ی دوسالانه منتشر خواهد شد!

در ادامه‌ی مراسم با حضور داوران هر بخش جوایزی به برترین‌ها اهدا و تنها نام تقدیرشدگان خوانده شد.

بنا بر اعلام، مهدی قاسمی، ساتیار امامی، جلیل حسینی زهرایی، حسن قائدی و جواد مقیمی برترین‌های بخش خبری مطبوعاتی معرفی شدند. در این بخش محسن صالحی، مجید سعیدی و فواد رهنما، تقدیری بودند.

حسن قائدی جایزه‌ی خود را به استادش - حسین پرتوی - به‌خاطر عكس "دیدار همافرها با حضرت امام خمینی (ره)، هدیه كرد و درپی آن انجمن عكاسان انقلاب و دفاع مقدس، هدیه‌ی دیگری را معادل جایزه‌اش به او اعطا كردند.

در ادامه‌ی این برنامه، در بخش آثار برتر معماری نیز همایون امیریگانه، ابراهیم سیسان، ارشاد فتاحیان، مهرداد افسری و كریم متقی معرفی شده و از ركن‌الدین حجازی و علیرضا فخری‌زاده، تقدیر شد.

طبق اعلام، بر اساس آرای هیات داوران، رامیار منوچهرزاده، صدرا وجدانی، امیرحسین ابن‌الدین حمیدی، مجید كورنگ بهشتی و مرتضی خاكی برترین‌های بخش خلاقه بوده و از محسن جزایری، الهام رفیعی و آرش خورشیدی، تقدیر شد.

در بخش صنعتی و تبلیغاتی نیز امیرسعید گرجی، سعید اسكندرزاده، فریدون قیصری‌پور، محمد كرور و مهدی قنبرپور، برتر شناخته شده و سحر استواری نیز قدردانی شد.

همچنین، علی بخشی، مهدی منعم، رومین محتشم، مژده فقانی و غلامحسن غفاری برترین‌های بخش پرتره و مهدیه سجادیان، آتیه نوری، محمدعلی صباغی و حمید جانی‌پور، تقدیری‌های این بخش بودند.

در بخش طبیعت و منظره‌نگاری نیز نادر سماواتی، بهمن زارعی، بهزاد تركی‌زاده، داوود عامری و گلریز فرمانی، برتر و پیمان هوشمندزاده، حمیدرضا فرامرزی، كوروش عسگری و علی شكری، تقدیرشد‌گان بودند.

بنا بر این گزارش، مژگان رمضانی، ركن‌الدین حجازی، نادر دوودی، محمد ورزنده و جواد مقیمی، برترین‌های بخش مستند اجتماعی معرفی شده‌اند. طبق اعلام این بخش تقدیری نداشته است.

در بخش ویژه نیز، رضا سیدپایداری، محمدرضا شریف‌زاده، یدالله عبدی، حامد نیرومند قوچانی‌نژاد و محسن راستانی، برتر و غلامحسین غفاری و علی آقاربیع تقدیر شدند.

برگزاركنندگان اعلام كردند عكاسان برتر به‌طور هم‌سان و بدون قید رتبه است، اما میزان جوایز یك‌سان آنها اعلام نشد.

به گزارش ایسنا، آرش اصغریان، هوتن نوریان، سعید اسكندرزاده، مجید سعیدی‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏،‏‏‏‏‏‏‏‏ علی‌اكبر شیرژیان، ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏عباسعلی فرهادی، علی سراج همدانی، جاوید تغزلی، مهدی قاسمی، مژده فقانی، آتیه نوری، محمدرضا حاج فتحعلی، شهرام ناصری، مسعود ابراهیم مقدم، مجید كشوری، بابك حبیبی‌فر، محمود نوروزی، مهدی اسكندری، ابراهیم سیسان و مهدی یارمحمدی نیز به‌عنوان منتخبان فرهنگستان هنر و موزه‌ی هنرهای معاصر تهران، اعلام شدند، اما میزان جوایز آنها نیز اعلام نشد.


لینک :

 اخباری از عكاسی 

 دبیر دهمین دوسالانه‌ی عكس ایران جزییات شركت در نمایشگاه را اعلام كرد 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین