سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ˈجک استراوˈ وزیر امور خارجه پیشین دولت انگلیس با اشاره به اهمیت جایگاه اسلام در غرب، از نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکا استقبال کرد و گفت: این نامه با اهمیت، فوق العاده و با توجه به شرایط کنونی به موقع بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واکنش جک استراو به نامه رهبر عالی ایران


ˈجک استراوˈ وزیر امور خارجه پیشین دولت انگلیس با اشاره به اهمیت جایگاه اسلام در غرب، از نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکا استقبال کرد و گفت: این نامه با اهمیت، فوق العاده و با توجه به شرایط کنونی به موقع بود.

نماینده منطقه ˈبلک برنˈ از حزب کارگر و رئیس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران با اشاره به اینکه منزلش روبروی یک مسجد قرار دارد، گفت: در حوزه انتخابیه من از هر ۳ نفر یک نفر مسلمان هستند و من سالهاست که نگران مقوله ˈ اسلام هراسیˈ در غرب هستم.

جک استراو

وی با ابراز تعجب از اینکه ˈ چرا این موضوع ( نامه مقام معظم رهبری ) به اندازه ای که می بایست در غرب پوشش داده نشدˈ، خاطر نشان کرد: این مهم است که در این برهه زمانی مفهوم صحیحی از اسلام ارائه شود.

قیام مردم ایران، قیامی محبوب بود

رئیس گروه دوستی پارلمان انگلیس و ایران در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با انقلاب اسلامی ایران گفت: شکی نیست که این قیامی محبوب بود و شاه ایران وجهه قانونی خود را از دست داده بود.

وزیر خارجه پیشین انگلیس ادامه داد: شاه سابق ایران به دلایل مختلف نظیر فساد، خرج های گزاف، ممانعت از برگزاری مراسم های مذهبی، محکوم به پایانی تلخ شد.

نماینده منطقه ˈبلک برنˈ تصریح کرد: من فکر نمی کنم که در انگلیس چالشی نسبت به حقانیت جمهوری اسلامی وجود داشته باشند.

ˈجک استراوˈ اظهار نمود: ما هم در قرن هفدهم میلادی انقلاب کردیم که نسبت به انقلاب ایران شدیدتر بود و از هر ده نفر انگلیسی، یک نفر جانش را از دست داد و این آشفتگی تا مدتها ادامه داشت که نهایتا در پایان سده هفدهم میلادی به ثبات رسید.

وی افزود: اما فضای سیاسی ایران بسیار پرطروات و پویا است و نمونه آن را می توان در انتخاب آقای حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور در تابستان سال ۲۰۱۳ میلادی مشاهده کرد.

وزیر خارجه پیشین دولت انگلیس در رابطه با علت تفاوت رویکردش نسبت به بسیاری ازسیاستمداران غربی درخصوص ایران گفت: یک اصل بنیادین در دیپلماسی ارتباطات بین الملل است که باید ˈکشور مقابل را درک نمایید و تاریخ آن را بشناسیدˈ.

وی افزود: من اولین وزیر خارجه انگلیس بودم که پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ از تهران بازدید کرده بودم.

ˈجک استراوˈ ادامه داد: من در طول مدت وزارتم پنج مرتبه به ایران سفر کردم و هیچ وزیر خارجه انگلیس پس از آن به ایران سفر نداشته است که جای تاسف دارد.

ما باید این نگرانی ها را دریابیم و من امیدوارم ایران بداند در اینجا افراد بسیاری هستند که این نگرانی ها را درک می کنند

وی گفت: من تا حدودی از تاریخ ایران مطلع بودم ولی به منظور تقویت ارتباط با ایران، مطالعات زیادی را در همان سال ۲۰۰۱ میلادی داشتم و با بسیاری از ایرانیان مقیم انگلیس صحبت کردم و توانستم شناختم را نسبت به نگرانی های ایران از انگلیس افزایش دهم.

 باید نگرانی های ایرانی ها را نسبت به انگلیس درک کرد

رئیس گروه دوستی پارلمان انگلیس و ایران با اشاره به این جمله معروف که ˈپشت هر اتفاقی، دست انگلیسی ها در کار است ˈ گفت: من از این تکه کلام در فارسی با خبر هستم که البته بیانگر نگرانی ایرانیان نسبت به انگلیس است.

وی با بیان اینکه متاسفانه تاریخ ایران در انگلیس شناخته نشده است، تصریح کرد: وقتی من با مخاطبان انگلیسی در خصوص ایران صحبت می کنم ،از آنها می خواهم که تصور کنند چه حسی خواهند داشت اگر ایران انحصار تولید تنباکو را در انگلیس به دست می گرفت؛ اگر ایران صد سال پیش می گفت ما از تولید نفت دریای شمال سود مختصری به شما می دهیم و بقیه را به عنوان سهم خود برداشت خواهیم کرد؛ اگر ایران شخص اول دولت را تغییر می داد؛ اگر در مقابل دفتر نخست وزیری در داونینگ استریت کودتا می کرد تا نخست وزیر را تغییر دهد؛ و اینکه بعد از انقلاب ایران هم انگلیس از جنگ عراق علیه ایران حمایت کرد، می توان نتیجه گرفت که چرا ایرانی ها نسبت به ما خوش بین نیستند.

ˈجک استراوˈ خاطر نشان کرد: ما باید این نگرانی ها را دریابیم و من امیدوارم ایران بداند در اینجا افراد بسیاری هستند که این نگرانی ها را درک می کنند.

وی ادامه داد: ما نمی توانیم به گذشته بازگردیم اما آن را هم تائید نمی کنیم، لذا می خواهیم ارتباط مان را با ایران ارتقا ببخشیم و من نقش خودم را در این هدایت جریان، مهم می دانم.

شکست مذاکرات هسته ای یک فاجعه است

ˈجک استراوˈ همچنین با اشاره به پیشرفت های حاصل شده در مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ ، فضای کنونی را برای حصول توافق هسته ای مثبت ارزیابی نمود وگفت: در انگلیس ، هر توافقی و به هر میزانی که صورت گیرد مورد استقبال قرار می گیرد و دولت دیوید کامرون می تواند به همین منظور محبوبیت کسب کند.

وزیر خارجه پیشین انگلیس ضمن تاکید برحق ایران در استفاده از برنامه صلح آمیزهسته ای گفت: در میان انگلیسی ها به استثنای چند نفر، اکثریت جریان سیاسی حاکم خواستار حصول توافق هستند و حساسیتی نسبت به تعاریف بکار برده شده در توافقنامه هسته ای ندارند.

ˈجک استراوˈ گفت: در بخشی از توافق صورت گرفته در نوامبر سال ۲۰۱۳ میلادی که انگلیس هم از طرفین این توافقنامه بود، حق استفاده از برنامه ی هسته ای صلح آمیز توسط جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است.

وزیر خارجه پیشین دولت انگلیس با اشاره به جزییات پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای، گفت: کشورهای متعهد به این پیمان حق بهره برداری از برنامه هسته ای صلح آمیز دارند و این بدین معناست که آنها حق غنی سازی اورانیوم را تا حد مورد نیاز خواهند داشت.

وی افزود: در این توافقنامه حق غنی سازی ایران را به اندازه مشخص و برای مصارف صلح آمیز به رسمیت شناخته شده است.

این نماینده مجلس عوام انگلیس خاطر نشان کرد: البته زبان محتاطانه ای در آن بکار رفته است اما این خبر خوبی بود که در این توافقنامه، حق ایران به رسمیت شناخته شد.

ˈجک استراوˈ با مقایسه شرایط انگلیس با ایالات متحده در ارتباط با مذاکرات هسته ای با ایران گفت: شرایط انگلیس و واشنگتن در این خصوص کاملا متفاوت است.

وزیر خارجه پیشین دولت انگلیس خاطر نشان کرد: اوباما اکثریت آراء را در مجالس سنا و کنگره ندارد و در کنگره آمریکا عناصری که غالبا هم جمهوری خواه هستند، می خواهند مسیر مذاکرات هسته ای با ایران و شخص رییس جمهور و دولت را در این زمینه منحرف نمایند.

این نامه با اهمیت، فوق العاده و با توجه به شرایط کنونی به موقع بود

ˈجک استراوˈ با اشاره به وجود برخی دیدگاه های منفی در میان جمهوری خواهان آمریکا در قبال ایران اظهار داشت: این یک واقعیت است و البته بیانگر دیدگاه من نیست. اما من مطمئن هستم که اوباما به همراه مجموعه دولتش خواهان توافق با ایران هستند؛ با این تفاوت که آنها توافقی می خواهند که کنگره با آن مخالفت نکند.

وزیر خارجه پیشین انگلیس در خصوص پیش بینی آینده مذاکرات هسته ای با ایران گفت: به نظر من اگر نتوان به یک توافق نهایی دست یافت اما می توان به یک توافق ˈمحکمˈ اما موقت دست یابیم.

وی درعین حال افزود: اما من فکر می کنم اگر مذاکرات ناگهان شکست بخورد، برای همه فاجعه بار خواهد بود.

سفر هیات پارلمانی ایران به انگلیس در حال برنامه ریزی است

رئیس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران درخصوص سفر آتی هیات پارلمانی ایران به انگلیس گفت: قرار است این سفر در اواسط ماه مارس میلادی صورت گیرد و خوشبختانه در این ایام فرصت لازم نیز وجود دارد.

بازگشایی سفارت انگلیس در ایران

ˈجک استراوˈ درخصوص بازگشایی سفارت انگلیس در تهران گفت: من از جزئیات مذاکرات بین دو دولت در این خصوص مطلع نیستم ولی فکر نمی کنم که غیر از موضوع محموله های دیپلماتیک و تدبیر برای ایرانیانی که بدون مجوز قانونی اینجا مانده اند، موضوع دیگری مطرح باشد.

بخش سیاست تبیان


منبع : ایرنا ( با تلخیص)

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین