سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزیر امور خارجه کشورمان با تأکید بر این که پرسش را حق مجلس می دانم، درباره دلیل نرفتن به مجلس برای پاسخ به سوالات نمایندگان، گفت: بیان جزئیات مذاکرات حتی اعلام دستاوردها می تواند زمینه ای برای چانه زنی طرف مقابل در مذاکرات هسته ای فراهم کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا ظریف به مجلس نرفت؟


وزیر امور خارجه کشورمان با تأکید بر این‌که پرسش را حق مجلس می‌دانم، درباره دلیل نرفتن به مجلس برای پاسخ به سوالات نمایندگان، گفت: بیان جزئیات مذاکرات حتی اعلام دستاوردها می‌تواند زمینه‌ای برای چانه زنی طرف مقابل در مذاکرات هسته‌ای فراهم کند.

ظریف

محمدجواد ظریف در حاشیه سفر چهار روزه خود به قاره آفریقا در حین بازگشت در پاسخ به ایسنا درباره این‌که مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه هفته گذشته وی را برای پاسخ به سوالات نمایندگان دعوت کرده بود، گفت: من همواره اعلام کرده‌ام پرسش را حق مجلس شورای اسلامی می‌دانم. نقد حق مردم، مطبوعات، رسانه و مجلس است.

وی در ادامه افزود: در این‌باره دو نکته وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. یکی بحث انصاف و دیگری که مهم‌تر از آن است مصالح و منافع ملی است. زمانی که شما مشغول مذاکرات درباره یک چالش عمده در سطح بین‌المللی هستید وارد شدن به برخی جزئیات و حتی اعلام دستاوردهای به دست آمده می‌تواند زمینه‌ای برای چانه‌زنی طرف مقابل فراهم کند.

ظریف تصریح کرد: یعنی اگر من الان بروم در مجلس و یا در رسانه‌ها اعلام کنم که در مذاکرات هسته‌ای این دستاوردها را به دست آورده‌ام، در واقع طرف مقابل می‌تواند بر سر میز مذاکرات بیاید و به من بگوید تو این امتیازها را گرفته‌ای در قبال این امتیازها حاضری چه امتیازهایی واگذار کنی. به همین دلیل این اتفاق خطرناک‌ترین کاری است که من می‌توانم به عنوان یک مذاکره کننده انجام دهم.

زمانی که شما مشغول مذاکرات درباره یک چالش عمده در سطح بین‌المللی هستید وارد شدن به برخی جزئیات و حتی اعلام دستاوردهای به دست آمده می‌تواند زمینه‌ای برای چانه‌زنی طرف مقابل فراهم کند

وی تأکید کرد: ضمن این‌که حق می‌دهم که همه می‌توانند سوال کنند، اما این حق را به خودم می‌خرم که فشارها و نقدها را تحمل کنم اما این امکان را به رقیب، طرف مقابل و دشمن در مذاکرات ندهم که در فضای مذاکرات از این مسأله سوءاستفاده کند و از منافع ملی کم کرده و بخواهد امتیازی را از ما بگیرد. من این اقدام را هیچ‌گاه نخواهم کرد.

وی اضافه کرد: اما هرگاه برادران و خواهران ما در مجلس سوالی داشته باشند با کمال افتخار و ارادت در مجلس حاضر می‌شوم و به سوالشان جواب می‌دهم.

ادامه دارد...

بخش سیاست تبیان

منبع : ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین