تبیان، دستیار زندگی
بیمار ) زن 35ساله‌ای هستم که از 6ماه پیش به ‌طور متناوب دچار سوزش سردل می‌شوم. پزشکان معتقدند که علت ناراحتی من، برگشت اسید معده به داخلی مری است. داروهای مختلفی دریافت کرده‌ام، ولی بهبود کامل نداشته‌ام. در حال حاضر خودم به...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توصیه هایی برای مبتلایان به سوزش سر دلبیمار )

زن 35ساله‌ای هستم که از 6ماه پیش به ‌طور متناوب دچار سوزش سردل می‌شوم. پزشکان معتقدند که علت ناراحتی من، برگشت اسید معده به داخلی مری است. داروهای مختلفی دریافت کرده‌ام، ولی بهبود کامل نداشته‌ام. در حال حاضر خودم به طور مرتب از قرص و شربت معده استفاده می‌کنم. خواهش می‌کنم مرا راهنمایی کنید که تا کی باید دارو مصرف کنم؟

در این زمینه سئوالاتی را از آقای دکتر حمید واحدی، فوق تخصص بیماری‌های دستگاه گوارش و کبد پرسیده ایم و ایشان پاسخ داده اند.


7-عدم درمان بیماری چه عوارضی را به همراه دارد؟

عدم رعایت رژیم غذایی و درمان دارویی، در دراز مدت می‌تواند، باعث تغییراتی در سلول‌های ناحیه پایین مری شده که در نهایت زمینه‌ساز ایجاد سرطان مری می‌گردد، ولی خوشبختانه این عارضه شایع نمی‌باشد.


8- برای بیمارانی مثل این خانم که بهبود نیافته‌اند و خود سرانه دارو مصرف می‌کنند چه توصیه‌هایی دارید؟

مهم ‌ترین توصیه به این بیمار، رعایت رژیم غذایی و تعدیل عادت غذایی، عدم مصرف خودسرانه دارو، مراجعه به یک پزشک متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش و فقط مصرف داروهای تجویز شده توسط ایشان می‌باشد.

در صورت عدم بهبودی، علی‌رغم رعایت موارد فوق‌الذکر و مصرف داروی مناسب، باید تحت نظر پزشک معالج ،سایر بررسی‌های تشخیصی لازم برای ایشان انجام گیرد.


9- لطفاً بفرمایید در مطب برای درمان این بیماران، با چه مشکلاتی روبرو هستید؟

مهم ‌ترین مشکل در برخورد با این گونه بیماران، سخت بودن پذیرش و اجرای توصیه‌های رژیمی و نیز مصرف دارو برای مدت زمان طولانی است. اکثر بیماران به دنبال درمانی هستند که در یک دوره زمانی کوتاه باعث بهبود همیشگی آن‌ها شود. ولی متاسفانه به دلیل ماهیت بیماری چنین امری معمولاً امکان پذیر نبوده و بیماران باید توجیه شوند، که مادامی که رژیم را رعایت کرده و دارو مصرف می‌کنند، معمولاً مشکلی ندارند، ولی با عدم رعایت رژیم یا قطع دارو، تقریباً همیشه مشکل عود خواهد کرد.


10- توصیه شما به بیماران مبتلا به سوزش سردل کدام است؟

توصیه نهایی به بیماران، مراجعه به پزشک، رعایت موارد فوق‌الذکر و مصرف داروی مناسب تجویز شده توسط پزشک صاحب‌نظر، در زمینه بیماری‌های گوارشی است.

به یاد داشته باشید، که  استرس  و فشارهای عصبی یکی از عوامل تسریع کننده عود بیماری است، پس آرامش خود را حفظ کنید.

توصیه به این بیمار نیز مشابه موارد ذکر شده می‌باشد، یعنی لاغر شدن در صورت چاقی، رعایت رژیم غذایی، عدم مصرف خودسرانه دارو و خصوصاً شربت آنتی اسید که تنها اثر تسکینی دارد، مراجعه به پزشک متخصص و از همه مهم‌ تر پذیرش این مساله که درمان بیماری، طولانی مدت و با مدت نامشخص است.

در ضمن در صورت رعایت موارد ذکر شده، اگر باز هم بهبودی حاصل نشود، حتما انجام بررسی‌های تشخیصی مانند انجام آندوسکوپی دستگاه گوارش لازم می‌باشد.


* مطالب مرتبط در این سایت:

سوزش سردل و درمان آن

سوزش سر دل یا ترش کردن غذا

درمان سوزش معده

مصرف قهوه و چای پر رنگ در بروز زخم معده نقش دارند

مصرف زیاد غذاهای چرب و ادویه‌دار منجر به ورم معده می‌شود

گیاهان موثر بر سوء هاضمه

روشی جدید برای درمان تنبلی معده

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.