تبیان، دستیار زندگی
کارشناسان تغذیه و سلامت، به جای مصرف داروهای مختلف برای بهتر شدن عملکرد سیستم ایمنی بدن، مصرف سبزیجات و ادویه های مختلف را پیشنهاد می کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تقویت‌کننده‌های سیستم ایمنی بدن


کارشناسان تغذیه و سلامت، به‌جای مصرف داروهای مختلف برای بهتر شدن عملکرد سیستم ایمنی بدن، مصرف سبزیجات و ادویه‌های مختلف را پیشنهاد می‌کنند.تقویت‌کننده‌های سیستم ایمنی بدن

- مصرف ادویه به‌جای شیرین‌کننده‌ها

غذاهای سالم، به کم‌چربی و کم‌شیرینی بودن معروف‌ هستند. متخصصان دانشگاه کلورادو معتقدند اضافه کردن ادویه به این غذاها، یک انتخاب صحیح برای تقویت سیستم ایمنی بدن است و این عادت باید به‌مرور به یک برنامه بلندمدت غذایی تبدیل شود.

- استفاده از طعم‌دهنده‌ها به‌جای نمک


زمانی که غذاهای ما طعمی ندارند، اغلب از نمک استفاده می‌کنیم، درحالی‌که استفاده از طعم‌دهنده‌ها موجب کاهش مصرف نمک، به‌خصوص برای افرادی که فشارخون بالایی دارند می‌شود.

- تأثیر ادویه در احساس سیری


زمانی که از این طعم‌دهنده‌ها در غذا استفاده می‌کنید، نه‌تنها طعم بهتری به غذای شما می‌دهد، بلکه احساس سیری در شما به وجود آورده و سوخت‌وساز بدن را بیشتر می‌کند. محققان دانشگاه ماستریخ هلند معتقدند فلفل قرمز نیز احساس سیری را افزایش می‌دهد و این احساس سیری، تمایل به خوردن مواد غذایی با ارزش پایین را در طول روز کاهش می‌دهد.

- کاهش خطر بیماری‌های قلبی

استفاده از این‌گونه رژیم‌های غذایی سالم در کنار کاهش وزن، برای سلامت قلب نیز مفید است. در واقع استفاده از ادویه، حتی در غذاهای چرب، موجب کاهش گلیسیرید خون می‌شود.

*****

کارشناسان، سبزیجات و ادویه‌های زیر را برای افزودن به رژیم غذایی روزانه پیشنهاد می‌کنند:

- فلفل قرمز

فلفل قرمز، علاوه بر افزایش حرارت بدن، ‌موجب کاهش دردهای التهابی می‌شود. همچنین فلفل قرمز، منبع سرشاری از آنتی‌اکسیدان است.

- دارچین

دارچین برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن در فصل سرد بسیار مفید است. همچنین از تجمع پلاکت‌های خونی جلوگیری می‌کند و خاصیت ضدالتهابی دارد و قندخون را تنظیم می‌کند.

آویشن به دلیل خاصیت ضد اکسیدانی، در درمان بیماری و حفاظت از سلامت مولکول وراثتی DNA موثر است.

- سیر


سیر، خاصیت ضدعفونی‌کنندگی داشته و حاوی آنتی‌اکسیدان است و برای درمان سرماخوردگی بسیار مفید است.

- زنجبیل


زنجبیل، ادویه‌ای است که برای تسکین حالت تهوع بسیار مفید است و با قارچ و باکتری‌های بدن مبارزه می‌کند و گردش خون در بدن را بهبود می‌بخشد.

- شیرین‌بیان


مصرف ریشه شیرین‌بیان، دردهای التهابی مثل دردهای معده را تسکین می‌دهد.

- پونه کوهی

کارشناسان معتقدند آنتی‌اکسیدان موجود در پونه، از سیب، پرتقال و بلوبری بیشتر است و در درمان عفونت‌های ناشی از قارچ، باکتری و انگل مفید است.

دارچین برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن در فصل سرد بسیار مفید است. همچنین از تجمع پلاکت‌های خونی جلوگیری می‌کند و خاصیت ضدالتهابی دارد و قندخون را تنظیم می‌کند.

- رزماری


گیاه رزماری در درمان آسم مفید است و به هضم غذا و گردش خون کمک می‌کند.

- آویشن

آویشن به دلیل خاصیت ضد اکسیدانی، در درمان بیماری و حفاظت از سلامت مولکول وراثتی DNA موثر است.

- زردچوبه


زردچوبه برای حفظ سلامت کبد موثر است و از مبتلا شدن به آلزایمر نیز جلوگیری می‌کند.
خبرگزاری ایسنا


باشگاه کاربران تبیان – ارسالی از: er_66
برگرفته از گروه: سلامت و بهداشت جامعه