تبیان، دستیار زندگی
تاکنون قدم های موثری در جهت شناخت علل زوال عقل برداشته شده که هرچند هنوز نخستین قدم های لازم به شمار می رود، اما ظاهراً نتایج جالب و حرف های فراوانی برای شنیدن دارد؛ به ویژه این که برخی از این نتایج، کمی عجیب به نظر می رسد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نشانه‌های عجیب زوال عقل


تاکنون قدم‌های موثری در جهت شناخت علل زوال عقل برداشته شده که هرچند هنوز نخستین قدم‌های لازم به شمار می‌رود، اما ظاهراً نتایج جالب و حرف‌های فراوانی برای شنیدن دارد؛ به‌ویژه این‌که برخی از این نتایج، کمی عجیب به نظر می‌رسد.


سالمند

از زوال عقل، زیاد گفته‌اند و شنیده‌ایم. مجموعه‌ای از بیماری‌های «هولناک» که از همه معروف‌ترش، آلزایمر است. اما چرا هولناک؟ درکش خیلی سخت نیست. کافی است فردی را تصور کنیم که به‌ویژه در دوران سالمندی با همه مشکلات دیگری که دارد، آرام‌آرام حافظه و نیز قدرت تشخیص و شناخت کلمات، مفاهیم، آدم‌های دیگر و حتی بدتر از همه، قدرت تشخیص و شناخت خودش یا به زبان دقیق‌تر، هویتش را از دست می‌دهد.
همین قدرت تخریب است که بیماری‌های زوال عقل را در کانون توجه دانشمندان و متخصصان بسیاری قرار داده که بخش مهمی از پژوهش‌هایشان صرف یافتن علل و نشانه‌های این بیماری است. دلیلش هم روشن است: امکان بهتر پیشگیری و البته درمان زودهنگام و به‌موقع آن‌ها. خوشبختانه در این زمینه، تاکنون قدم‌های موثری برداشته شده که هرچند هنوز نخستین قدم‌های لازم به شمار می‌رود، اما ظاهراً نتایج جالب و حرف‌های فراوانی برای شنیدن دارد؛ به‌ویژه این‌که برخی از این نتایج، کمی عجیب به نظر می‌رسد.
به گزارش مجله پریونشن، مطالعه جدیدی که اخیراً منتشر شده، نشان می‌دهد بروز افسردگی باید یکی از نخستین عوارض ابتلا به زوال عقل باشد. پژوهشگران در این مطالعه گسترده، حدود 2400 فرد سالم بزرگ‌سال را (که سن همه آن‌ها بیشتر از 50 سال بود) انتخاب کردند و از آنان خواستند اطلاعات مربوط به سلامت جسم و روانشان را در مدتی معین و طولانی گزارش کنند. پس از هفت سال، این پژوهشگران به بررسی داده‌های حاصل از این گزارش‌ها پرداختند تا دریابند چگونه علائم زوال عقل در بسیاری از افراد بروز کرده است.
یافته‌های نهایی این دانشمندان می‌گوید در آغاز مطالعه، تعداد مبتلایان به افسردگی در میان افرادی که طی این هفت سال به زوال عقل مبتلا شده بودند، دو برابر بیش از دیگر شرکت‌کنندگان بوده است. متأسفانه ما هنوز علت دقیق این ارتباط را نمی‌دانیم. هرچند دانشمندان توضیحاتی برای این ارتباط دارند، نسبت به آن‌ها مرددند و تأکید می‌کنند پژوهش‌های گسترده و فراوان دیگری لازم است تا بتوانیم پاسخ‌های دقیق‌تر و مطمئن‌تری به پرسش‌های بسیار بدهیم. علت این همه تردید آن است که در واقع، بسیاری از افرادی که طی این هفت سال به زوال عقل مبتلا نشدند نیز در آغاز راه به افسردگی مبتلا بودند. به عبارت دقیق‌تر، مطابق داده‌های این پژوهش، 15 درصد افرادی که به زوال عقل مبتلا نشده بودند، در آغاز راه به افسردگی مبتلا بودند.

مطابق یافته‌های یک پژوهش ژاپنی، تغییرات اساسی در ذائقه ممکن است از نشانه‌های نخستین بروز زوال عقل باشد. منظور از تغییرات اساسی، آن است که مثلاً فردی تاکنون به خوراکی خاصی چندان توجه نشان نمی‌داده یا آن را یک خوراکی معمولی در میان دیگر خوراکی‌ها به‌حساب می‌آورده؛ اما ناگهان احساس می‌کند میل و اشتهای بسیار شدیدی به خوردن آن پیدا کرده است.

بله، کاملاً درست است. نتایج، کمی گیج‌کننده است. بالاخره افسردگی نقش مهمی دارد یا ندارد؟ متخصصان با توجه به نتایج پژوهش اخیر و البته شرایط عمومی زندگی توصیه می‌کنند اگر فردی احساس می‌کند افسرده است، حتماً باید آن را جدی بگیرد؛ زیرا حتی اگر به زوال عقل منجر نشود، قطعاً بر کیفیت زندگی در دوران سالمندی بسیار موثر خواهد بود. در عین حال، بیش از حد هم نگران زوال عقل نباشد، زیرا هرگز چنین نیست که همه مبتلایان به افسردگی در آینده به زوال عقل نیز مبتلا شوند. شاید از نظر بسیاری، افسردگی نشانه چندان عجیبی برای ابتلا به زوال عقل نباشد، اما بعضی نشانه‌ها واقعاً عجیب است. در ادامه تعدادی از آن‌ها را خواهید دید.

تغییرات مهم ذائقه

مطابق یافته‌های یک پژوهش ژاپنی، تغییرات اساسی در ذائقه ممکن است از نشانه‌های نخستین بروز زوال عقل باشد. منظور از تغییرات اساسی، آن است که مثلاً فردی تاکنون به خوراکی خاصی چندان توجه نشان نمی‌داده یا آن را یک خوراکی معمولی در میان دیگر خوراکی‌ها به‌حساب می‌آورده؛ اما ناگهان احساس می‌کند میل و اشتهای بسیار شدیدی به خوردن آن پیدا کرده است. پژوهشگران ژاپنی به‌ویژه در مورد افرادی که ناگهان ذائقه‌شان شدیداً به سمت مواد غذایی شیرین متمایل شده است، بیشتر هشدار می‌دهند. این محققان می‌گویند احتمالاً علت اصلی تغییر ذائقه، تغییراتی است که در بخش‌هایی از مغز رخ می‌دهد که جوانه‌های چشایی و لذت خوردن را کنترل می‌کنند. بنا به برخی گزارش‌ها، این تغییرات ممکن است چنان شدید باشد که میل شدید به خوردن خوراکی‌های مانده یا فاسد را در مبتلایان پدید آورد.
سالمند

هنجارشکنی‌های بی‌سابقه


سر زدن رفتارهای مجرمانه یا هنجارشکنانه از فردی که سابقه این رفتارها را نداشته است، ممکن است یکی دیگر از اولین نشانه‌های عجیب زوال عقل باشد؛ به‌ویژه آن دسته از بیماری‌ها که به بخش پیشانی مغز مرتبط است. یکی از پژوهش‌ها در این زمینه نشان می‌دهد هنجارشکنی یکی از نشانه‌های اولیه زوال عقل در 14 درصد افرادی بوده است که زوال عقلشان با بخش پیشانی مغز ارتباط داشته است. این بیماری در واقع به بخشی از مغز شما حمله می‌کند که کارش کمک به تشخیص سنت‌ها و قواعد اجتماعی و احساس مسئولیت نسبت به آن‌هاست.

ناتوانی در درک نیش و کنایه


مطالعه‌ای از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، نشان می‌دهد ناتوانی در تشخیص دروغ و طعنه و سخنانی از این دست، ممکن است یکی دیگر از علائم اولیه ابتلا به زوال عقل باشد. پژوهشگران می‌گویند این بیماری بخشی از مغز را هدف می‌گیرد که کارش تشخیص و تفسیر اطلاعات کلامی «سطح بالاتر» است.

رفتارهای تکراری بیمارگونه


مطالعه‌ای از دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس، نشان داده است بروز کارهایی مانند انبار کردن و رفتارهای «تکراری» بیمارگونه دیگر نیز ممکن است با زوال عقل مرتبط باشد. برای مثال، فردی که هرروز روزنامه‌ای می‌خرد و بی‌آن که هرگز آن را بخواند، روی روزنامه‌های دیگرش انبار می‌کند و این مجموعه که طی مدتی گردآورده شده برایش بسیار مهم است، شاید در معرض ابتلا به زوال عقل قرار داشته باشد.

منبع: jamejamonline


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: er_66
برگرفته از گروه: بیماری‌ها