تبیان، دستیار زندگی
جلسه سران سه قوه به میزبانی قوه قضاییه برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جزئیات جلسه سه نفره روسای قوا


جلسه سران سه قوه به میزبانی قوه قضاییه برگزار شد.
این جلسه که حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و آیت الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه حضور داشتند، در خصوص مسایل مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روز بحث و گفت و گو کردند.

لاریجانی و روحانی ، سه قوه،

آیت الله آملی لاریجانی رییس دستگاه قضا، در پاسخ به این سوال یکی از خبرنگاران که آیا در مورد بودجه دستگاه قضا در سال 1394 بحث شد؟ گفت: امروز در این جلسه این موضوع مطرح نشد اما در جلسات قبل در این باره صحبت کرده ایم.

وی اظهار امیدواری کرد که رییس جمهوری عنایت ویژه نسبت به این امر داشته باشد.آیت الله آملی لاریجانی افزود: به هر حال مهمانی باید نتیجه ای داشته باشد.

بودجه، موانع کسب‌وکار،مذاکرات هسته‌ای، هوای کلان‌شهرها و ...

رییس‌جمهور جزئیات جلسه روز سه‌شنبه سران قوا که به میزبانی رییس قوه قضاییه برگزار شد را تشریح کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی پس از پایان جلسه روسای قوا در جمع خبرنگاران گفت: همیشه جلسه سران قوا پر خیر و برکت است و ان‌شاءالله این جلسه نیز این‌چنین باشد.

وی با بیان این‌که «در جلسه امروز مباحث مختلفی مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت» افزود: اولین مساله بودجه سال آینده بود که تنظیم آن مراحل نهایی خود را در مجلس طی می‌کند و در مورد آن هماهنگی‌هایی انجام شد.

وی اظهار کرد:‌ مساله بعدی موضوع فضای کسب و کار بود و این‌که امروز ما نیاز داریم موانع کسب‌وکار را برداریم. دولت و مجلس همیشه نسبت به این موضوع اهتمام داشته‌اند و قوه قضاییه نیز حمایت‌های لازم را انجام داده است، ولی هنوز مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

رییس‌جمهور ادامه داد:‌ از جمله این مشکلات بحث معوقات بانکی است. برخی افراد به خاطر مشکل اقتصادی نظیر تغییر نرخ ارز بدهکارند و متخلف نیستند. در جلسه امروز قرار شد این موضوع در دولت مورد بحث قرار گیرد و کمیته‌هایی در استان‌ها در این رابطه تشکیل شود.

اولین مساله بودجه سال آینده بود که تنظیم آن مراحل نهایی خود را در مجلس طی می‌کند و در مورد آن هماهنگی‌هایی انجام شد

وی افزود: ما در این زمینه قانون داریم ولی قرار شد اگر لازم باشد در مجلس نسبت به تصویب قانون جدید اقدام شود و قوه قضاییه نیز کمک‌های لازم را انجام دهد.

وی گفت: اقداماتی که در این زمینه راجع به بخشودگی جرایم، تقسیط مجدد و حل مشکلات مربوط می‌شود در نهایت به نفع اقتصاد کشور خواهد بود.

رییس‌جمهور با بیان این‌که «روند مذاکرات هسته‌ای از دیگر موضوعات موردبحث سران 3 قوه بود» افزود: تیم مذاکره‌کننده مورد تایید همه مسئولان نظام است و مقام معظم رهبری نیز چند بار تیم مذاکره‌کننده را مورد لطف و عنایت خود قرار داده است.

وی با بیان این‌که «روند مذاکرات به خوبی و در چارچوبی که نظام جمهوری اسلامی مقرر کرده توسط تیم مذاکره‌کننده پیش می‌رود» افزود: ما امروز داریم به نقاط خوبی نزدیک می‌شویم و غرب به این نتیجه رسیده که باید حقوق مردم ایران را به رسمیت بشناسد. البته هنوز در مواردی فاصله‌ها تمام نشده و اختلافاتی وجود دارد، ولی در برخی موارد فاصله‌ها کم شده است.

وی گفت: ما امروز نکاتی را که تیم مذاکره‌کننده باید درنظر داشته باشد و همچنین روند مذاکرات در ماه‌های آینده را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

تیم مذاکره‌کننده مورد تایید همه مسئولان نظام است و مقام معظم رهبری نیز چند بار تیم مذاکره‌کننده را مورد لطف و عنایت خود قرار داده است

روحانی موضوع هوای کلان‌شهرها به عنوان یکی دیگر از مباحث بررسی شده از سوی سران قوا مورد اشاره قرار داد و گفت: در رابطه با هوای کلان‌شهرها به ویژه شهر تهران بحث‌هایی صورت گرفت و قرار شد کمیته‌ای تشکیل شود. ما در صنعت حمل و نقل باید سرمایه‌گذاری جدیدی کنیم و در رابطه با صنایعی که در اطراف تهران وجود دارند هم اقداماتی انجام دهیم.

وی گفت:‌ البته مردم توجه دارند که امسال نسبت به سال گذشته روزهای آلوده کمتری داشتیم ولی در این زمینه هنوز هم مشکلاتی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز همچنین راجع به شرایط منطقه و وضعیت کشورهایی مانند فلسطین، لبنان ، عراق ،‌سوریه و یمن بحث‌هایی شد و اقداماتی که جمهوری اسلامی در این مدت انجام داده و همچنین اقدامات لازم برای مبارزه با تروریسم مورد بررسی قرار گرفت.

بخش سیاست تبیان

منبع : خبرانلاین