تبیان، دستیار زندگی
یک متخصص کودکان گفت: تداوم علائم سرماخوردگی در کودکان، زنگ خطری برای بروز رینیت آلرژیک است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

علت سرماخوردگی دائمی در کودکان


یک متخصص کودکان گفت: تداوم علائم سرماخوردگی در کودکان، زنگ خطری برای بروز رینیت آلرژیک است.


سرماخوردگی

یک متخصص کودکان با بیان اینکه تداوم علائم سرماخوردگی در کودکان، زنگ خطری برای بروز رینیت آلرژیک است اظهار داشت: حلقه‌های خاکستری زیر چشم، تنفس با دهان باز و آبریزش بینی، از شایع‌ترین علائم این بیماری است که در صورت عدم درمان، زمینه را برای ابتلا به آسم، سینوزیت و عفونت گوش میانی فراهم می‌کند.
دکتر وحید قبادی دانا اظهار داشت: سرماخوردگی یک عفونت ویروسی همراه با گرفتگی بینی و آبریزش بینی است که بچه‌ها به‌طور متوسط 8 تا 6 بار در سال دچار این عارضه می‌شوند؛ اما 10 تا 15 درصد از کودکان، حداقل 12 بار در سال سرما می‌خورند که اغلب نیز بیشتر ساعات روز خود را در مهدکودک و یا مدرسه هستند. علت ابتلای مکرر به سرماخوردگی، مواجه شدن مکرر با ویروس‌های عامل این بیماری در مدرسه یا مهدکودک است.
هر کودکی که دچار سرماخوردگی می‌شود، یک تا 3 روز قبل، این ویروس را از فرد دیگری که مبتلا بوده دریافت کرده و معمولاً یک هفته طول می‌کشد، اما در 10 درصد کودکان، مدت بیماری دو هفته طولانی می‌شود. این متخصص کودکان با اشاره به سرماخوردگی مکرر در برخی کودکان گفت: بعضی بچه‌ها دائماً دچار آبریزش بینی یا گرفتگی بینی هستند؛ بینی خود را با حرکت افقی انگشت نشانه یا کف دست مکرراً می‌خارانند، آب بینی خود را بالا می‌کشند، عطسه‌های متناوب دارند و به علت گرفتگی بینی، گاهی تودماغی صحبت می‌کنند که این علائم می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های آلرژیک، به‌ویژه رینیت آلرژیک باشد.
رینیت آلرژیک (آلرژی التهابی بینی) شایع‌ترین بیماری آلرژیک مزمن است که حدود 600 میلیون نفر در جهان از این بیماری رنج می‌برند. بسیاری از افرادی که دچار این بیماری هستند، نسبت به بیمار بودن خود آگاهی لازم را ندارند و علایم این بیماری را جزئی از زندگی طبیعی خود می‌دانند.

حلقه‌هایی خاکستری‌رنگ زیر چشم‌ها، گرفتگی و آبریزش متناوب بینی، تنفس با دهان باز و تو دماغی صحبت کردن، از علائم رینیت آلرژیک در کودکان است که این علائم در شب شدیدتر شده و می‌تواند باعث اختلال خواب، خر خر شبانه و خوابیدن با دهان باز شود.

دکتر قبادی گفت: اگر چه این بیماری تهدید کننده حیات نیست، اما می‌تواند اثرات منفی روی کیفیت زندگی افراد داشته باشد و موجب کاهش کارایی و عملکرد افراد در محیط کار و تحصیل شود که مشخصه آن، احتقان و گرفتگی بینی، آبریزش بینی، خارش بینی و معمولاً همراهی این علایم با عطسه و قرمزی چشم‌ها است که به دو صورت پایدار و فصلی دیده می‌شود. وی در تبیین رینیت آلرژیک پایدار که در 40 درصد مبتلایان دیده می‌شود اظهار داشت: افراد دچار این عارضه در تمام طول سال، علامت بیماری را دارند و عامل حساسیت‌زای این نوع بیماری در اغلب موارد، مواد آلرژن درون خانه است. همچنین حیوانات خانگی مانند سگ و گربه، دود سیگار، موجودات ذره‌بینی موجود در گرد و غبار خانه بنام «مایت»، کپک‌ها، عطر و ادکلن و مواد آرایشی و بهداشتی، در واقع عامل بروز و تشدید حساسیت در کودکان است.
این متخصص کودکان ادامه داد: در نوع دوم که 20 درصد مبتلایان به رینیت آلرژیک را تشکیل می‌دهد، افراد در فصول خاصی از سال علامت را دارند که معمولاً گرده درختان در فصل بهار، مواد حساسیت‌زای چمن در ابتدای فصل تابستان و مواد آلرژن علف‌های هرز در انتهای فصل تابستان، باعث ایجاد حساسیت در این بیماران می‌شوند.
رینیت آلرژیک در کودکانی که پدر یا مادر یا هر دو ایشان به این بیماری مبتلا هستند، بیشتر مشاهده می‌شود. همچنین احتمال ابتلا به بیماری در شیرخوارانی که والدینشان زودتر از زمان تعیین شده تغذیه کمکی آن‌ها را شروع کرده باشند، افزایش می‌یابد. دکتر قبادی گفت: حلقه‌هایی خاکستری‌رنگ زیر چشم‌ها، گرفتگی و آبریزش متناوب بینی، تنفس با دهان باز و تو دماغی صحبت کردن، از علائم رینیت آلرژیک در کودکان است که این علائم در شب شدیدتر شده و می‌تواند باعث اختلال خواب، خر خر شبانه و خوابیدن با دهان باز شود. بسیاری از این کودکان دچار کاهش حس بویایی و چشایی شده و به همین علت دچار کم‌اشتهایی می‌شوند. معمولاً کودکان مبتلا، دارای لوزه‌های حلقی بزرگ و نیز لوزه سوم بزرگ‌تر از حد طبیعی هستند که می‌تواند موجب تنفس مشکل برای آن‌ها شود.

افراد دچار این عارضه در تمام طول سال، علامت بیماری را دارند و عامل حساسیت‌زای این نوع بیماری در اغلب موارد، مواد آلرژن درون خانه است. همچنین حیوانات خانگی مانند سگ و گربه، دود سیگار، موجودات ذره‌بینی موجود در گرد و غبار خانه بنام «مایت»، کپک‌ها، عطر و ادکلن و مواد آرایشی و بهداشتی، در واقع عامل بروز و تشدید حساسیت در کودکان است.

این متخصص کودکان با اشاره به خطر بروز سینوزیت و عفونت گوش میانی در مبتلایان به رینیت آلرژیک گفت: بسیاری از این کودکان، در فصل سرما چندین دوره آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند؛ که با مصرف این داروها، علایم سینوزیت یا عفونت گوش برطرف می‌شود، اما با قطع دارو، مجدداً پس از چند روز، کودک مبتلا به عفونت می‌شود.
دکتر قبادی تصریح کرد: درمان سینوزیت یا عفونت گوش این کودکان، بدون درمان رینیت آلرژیک، کامل نیست و دوباره عود خواهد کرد. همچنین این بیماران بیش از سایر افراد، مستعد ابتلا به بیماری آسم هستند. 38 درصد بیماران رینیت آلرژیک، آسم هم دارند و 78 درصد بیماران آسمی، رینیت آلرژیک هم دارند. دکتر قبادی گفت: بیمارانی که مبتلا به آسم هستند، باید از نظر بیماری رینیت آلرژیک ارزیابی شوند و آن‌هایی که مبتلا به رینیت آلرژیک هستند، باید از نظر بیماری آسم ارزیابی شوند. گاهی اوقات هم بیماران دچار کم‌کاری تیروئید و یا برخی خانم‌ها در زمان حاملگی دچار احتقان بینی می‌شوند که علت آن، نقش هورمون‌ها در ایجاد التهاب مخاط بینی است. وی در پایان خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از رینیت آلرژیک، پرهیز از مواجهه با آلرژن‌ها (مواد حساسیت‌زا) بسیار مهم است. از این رو، خارج کردن حیوانات خانگی، شستشوی ملحفه‌ها با آب گرم، اجتناب از مواجهه افراد حساس با مواد آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن و گرده‌های گیاهان، تا حد زیادی موثر است.

ایسنا


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443
برگرفته از گروه: کودک